Zachowanie suczki po sterylizacji

Na czym polega zabieg sterylizacji? Czy zabieg kastracji jest podobny? Jaka jest cena kastracji psa?

Sterylizacja polega na podwiązaniu jajowodów u samic albo nasieniowodów u samca. Tego rodzaju zabieg sprawia, że komórki rozrodcze nie mogą się przemieszczać u psów, więc nie będzie też możliwe zapłodnienie. Sterylizacja różni się więc od kastracji. Kastracja polega bowiem na wycinaniu gonad (jąder) u samców bądź jajników u samicy.

Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie może przynieść wiele korzyści – w zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym psów. Niestety, ale dziś psy rozmnażają się „na potęgę” i czasem zabiegi te okazują się jedynym rozwiązaniem. Dzięki sterylizacji czy kastracji nie dochodzi wówczas do nieplanowanych ciąż zarówno u psów, jak i u kotów. Sterylizacja kotki polega bowiem dokładnie na tym samym.

Cena kastracji psa czy sterylizacja kotki jest zróżnicowana i zależy głównie od wyceny danego gabinetu weterynaryjnego. Może być to kwota od 100 do nawet 500 złotych. Cena będzie też zależeć od wielkości zwierzęcia, a także renomy lecznicy.

Suczka kontra sterylizacja, czyli wady i zalety zabiegu

Nie można zapominać o tym, że każda ciąża to ogromny wysiłek i obciążenie dla organizmu – nie tylko ludzkiego, ale również zwierzęcego. Zabieg sterylizacji pozytywnie może wpłynąć na suczkę, o czym świadczą liczne jego zalety:

  • Zapobieganie nadwyżce szczeniąt.
  • Walka z problemem bezdomności psów.
  • Zmniejszenie ryzyka zachorowania na schorzenia związane z układem moczowym (np. torbiele, nowotwory).
  • Brak przejmowania się zaburzeniami poporodowymi u suczek lub ciążą urojoną.
  • Brak ciężkiego porodu.
  • Brak cieczki.
  • Zmniejszenie ryzyka zachorowania na guza sutka.
  • Lepsze zachowanie suczki, która staje się spokojniejsza (nie jest agresywna, nie trzęsie się).

Oczywiście, sterylizacja niesie też za sobą pewne komplikacje, na które każdy hodowca powinien być odpowiednio przygotowany. Pies może nie będzie smutny, jednak czasem zdarzyć się mogą rożne inne, dziwne problemy:

  • Nietrzymanie moczu.
  • Złe gojenie się rany.
  • Wzrost ryzyka zachorowania na niedoczynność tarczycy.
  • Zaburzenia ortopedyczne.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zabiegu, koniecznie skonsultuj się wcześniej z wykwalifikowanym lekarzem weterynarii. Tylko on będzie mógł bowiem odpowiedzieć na pytania oraz rozwiać wątpliwości, które pojawiają się przed zabiegiem. Sprawdź także ten artykuł o cenach sterylizacji psa.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Suczka leżąca na kanapie, a także jakie jest zachowanie suczki po sterylizacji i czy jest agresywna
Zachowanie suczki po sterylizacji krok po kroku, czyli czy suka jest agresywna

Jak zachowuje się suczka po zabiegu sterylizacji?

Zachowanie suczki po sterylizacji

Pies nie zachowuje się bardzo nieswojo po zabiegu. Można jednak zaobserwować, że suczki czasem zaczynają przybierać na wadze. Wiele w tej kwestii zależeć będzie jednak od opiekunów, którzy powinni po zabiegu racjonalnie wydzielać porcje pupilom i stosować karmę dopasowaną do zapotrzebowań czworonoga. Suczka nie będzie potrzebowała więcej pożywienia niż przed sterylizacją. Tak więc, nie ma potrzeby jej przekarmiać.

Dziwne zachowania suczek nie są zauważalne po zabiegu sterylizacji. Suczka nie robi się agresywna, a wręcz przeciwnie. Staje się za to spokojniejsza, więc lepiej będzie opiekować się nią podczas wspólnych spacerów. Suczka na pewno nie trzęsie się, a także nie jest zainteresowana żadnym psem (w kontekście seksualnym). Tak samo, inne psy nie będą jej otaczać i nie będą chciały pokryć takiej suczki. Można więc zauważyć, że sterylizacja wpływa na suczki lepiej, niż na psy. Często bowiem pies gryzie ogon po takim zabiegu i trzeba wówczas długo zastanawiać się, jak oduczyć psa gryzienia.

Całe szczęście fakt, że pies gryzie ogon i jest smutny, a później gdybanie nad tym, jak oduczyć psa gryzienia, nie będzie problemem w przypadku sterylizacji suczki. Podwiązanie u niej narządów płciowych nie wpłynie na psychikę zwierzęcia. Zachowania suczek, związane z ciążą, są bowiem instynktowne. Suczka nie ma więc właściwie pojęcia o tym, że… może urodzić szczeniaczki.

Opieka i rekonwalescencja po sterylizacji

Po zabiegu, trzeba będzie zapewnić swojej suczce ciepło – może mieć ona bowiem zaburzony ośrodek termoregulacji. W domu bacznie obserwuj swojego czworonoga, a każde dziwne objawy zgłaszaj do specjalisty, który przeprowadził zabieg. Piesek będzie potrzebował ciszy i spokoju, więc powinieneś to zapewnić swojemu pupilowi. Zmysły po takim zabiegu się wyostrzają, więc poleca się ich nie pobudzać – by nie drażnić psa.

Oczywiście, rana po zabiegu musi być zabezpieczona i trzeba pilnować, by pies się tam nie dostał (i np. nie rozdrapał rany albo nie zaczął jej lizać). Ograniczyć trzeba także spacery, a leki podawać jedynie przepisane przez lekarza. Rekonwalescencja zależeć będzie od organizmu suczki, a także jej kondycji i stanu zdrowia. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub wystąpienia niespodziewanych objawów po zabiegu, koniecznie zadzwoń do weterynarza!

ikona podziel się Przekaż dalej