Jak złapać mysz?

1 sposób – naturalny wróg, czyli obecność kota

Kot już od zarania dziejów jest największym wrogiem gryzoni. Niektórzy potrafią nawet pożyczać go np. od sąsiadów, by ten pozbył się myszy. Jeżeli chcesz złapać gryzonia, warto będzie wpuścić do mieszkania nie jednego, a nawet kilka kotów. To metoda działająca od wieków, więc powinna sprawdzić się u większości osób. Kot jest naturalnym wrogiem myszy – już sama jego obecność potrafi spowodować, że mysz domowa wyczuje obecność kota w mieszkaniu (ślady zapachowe) i nie będzie chciała w nim dłużej pozostać.

Oczywiście, to jedna z mniej inwazyjnych, domowych metod na upolowanie gryzonia. Nie jest to jednak sposób, który nadaje się dla każdego. Jeśli jesteś bowiem uczulony na kocią sierść, to metoda może się nie sprawdzić. Trzeba też pamiętać o dwóch sprawach:

a) nie każdy kot domowy posiada instynkt łowcy,
b) kot może zabić mysz.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że nie tylko koty potrafią upolować mysze! Potrafią tego bowiem dokonać również niektóre psy takie, jak np. spaniel, jamnik bądź terier.

2 sposób – zapachy, których nie lubią myszy

Możesz szybko przepędzić gryzonie z domu, np. za pomocą niektórych zapachów. Mysz domowa i polna bardzo nie lubią zapachu m.in.:

 • dzikiej mięty,
 • dzikiego rumianku,
 • liści pomidorów,
 • dziewanny,
 • oleandra,
 • korony cesarskiej,
 • cytryny (zwłaszcza spleśniałej),
 • czosnku,
 • nostrzyka,
 • wilczomlecza,
 • lakieru do włosów,
 • zawieszek do WC,
 • smarów i olejów.
Mysz pod meblami w domu, a także jak złapać mysz skutecznie i szybko
Mysz w domu lub w mieszkaniu i porady, jak złapać mysz skutecznie

Znalazłeś „siedzibę” bytowania myszy w mieszkaniu, jednak chcesz się jej pozbyć bez zabijania? Odstraszacz w formie zapachu, którego nie lubią gryzonie, będzie skuteczną metodą! Możesz poumieszczać dużą ilość wybranych produktów w okolicy gniazd myszy, by móc skutecznie je stamtąd przepłoszyć! Metoda jest bardzo humanitarna i skuteczna, zwłaszcza na początku pojawienia się gryzoni – gdy jest ich maksymalnie dwie. Możesz również posadzić miętę wokół domu – to powinno zniechęcić gryzonie do zbliżania się do posesji. W ten sposób zawalczysz z myszami bez łapki, wyłącznie zapachem roślin i wybranych produktów. Taka naturalna pułapka na myszy skutecznie odstraszy gryzonie. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem kota dachowego i rasowego.

Mysz w domu – sposoby na to, jak ją upolować

3 sposób – mysz w pokoju kontra pułapki

Jeżeli w domu pojawiło się więcej myszy, można złapać je na łapkę. To mechanizm, który przytrzaskuje z reguły kręgosłup myszy, powodując jej błyskawiczną śmierć. Wystarczy ustawić pułapkę tam, gdzie gryzonie często przebywają i zamocować przynętę dla myszy (np. w formie sera, kawałka chleba lub wędzonki o intensywnym, wabiącym zapachu). Należy to zrobić umiejętnie, ponieważ myszy znają sposoby na ominięcie uruchomienia się mechanizmu pułapki – a więc nie dają się tak łatwo zabić!

Pragniesz działać humanitarnie, ponieważ nie chcesz zabić myszy? Możesz zatem wybrać taką pułapkę, która przypomina klatkę – gdy gryzoń wejdzie do środka po przysmak, zostanie w środku niej uwięziony. Wówczas możesz wywieźć zwierzę z dala od domu, razem z pułapką. To tzw. „żywa pułapka”, która pozwala zastąpić sposób łapania myszy na łapkę i uśmiercania ich. Równie dobrze możesz zastosować pułapkę z klejem. Należy przyczepić ją w ten sposób, by mysz nie była w stanie jej porwać. Pułapka na myszy to wybór wart rozważenia.

4 sposób – trutki na myszy

Jak złapać mysz? To pytanie bardzo często zadają sobie właścicieli posesji zlokalizowanych w pobliżu lasów i łąk. Jednym z najprostszych, chociaż mało humanitarnych sposób, jest zakup trutki na myszy – czyli środka chemicznego najczęściej w postaci granulatu bądź pasty. Taką trutkę należy rozsypać np. na plastikową tackę i ułożyć w miejscach domu tam, gdzie najczęściej pojawiają się myszy. Warto razem z trutką położyć na tackę przysmak gryzoni, który myszy zjedzą razem z trutką. Będzie im wówczas bardzo smacznie pachnieć, zatem zostanie szybko zjedzona. Należy uzupełniać zjedzoną trutkę stale, ponieważ często proces ten może potrwać nie jeden dzień, a nawet do tygodnia czasu!

Oczywiście, to bardzo skuteczna metoda – jednak posiadająca równie wielu przeciwników. Niestety, ale trutka wykazuje szkodliwość również dla ludzi! Zatem, nie powinno się jej używać w miejscach, w których przebywają małe dzieci bądź inne zwierzęta domowe. Po drugie, myszka najedzona trutką często potrafi schować się np. pod meblami i właśnie tam umrzeć, po czym zacząć się psuć. Niestety, wówczas w domu rozejdzie się nieładny i ciężki do usunięcia zapach. No chyba, że zakupisz trutkę z mumifikatorem – ona spowoduje, że mysz zaschnie i zahamuje proces rozkładania się jej tkanek. Wtedy wystarczy zebrać martwą mysz i spalić w piecu. I już, „gryzący” problem rozwiązany!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 81.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny