Jak zaradzić na psiego niejadka?
Dwoisz się i troisz, by dogodzić swojemu pupilowi. Po raz kolejny jednak to, co z nadzieją podałeś mu w miseczce, zostało obwąchane, ewentualnie polizane, a następnie zignorowane? Psy, tak jak ludzie, mają swoje gusta i upodobania. Być może po prostu zwierzak nie przepada za karmą, którą mu podajesz. Jednak przyczyn tego, dlaczego psiak nie chce jeść, jest wiele! Podpowiadamy, jakie są najczęstsze.
Dlaczego psy nie chcą jeść posiłków?
Jeśli
sytuacja, w której pies nie chce jeść, zdarza się sporadycznie, a w
międzyczasie nie zjadł niczego na spacerze ani nie został czymś poczęstowany
przez domowników czy gości, raczej nie ma większych powodów do zmartwień. Psy,
podobnie jak ludzie i inne zwierzęta, mają także swoje lepsze i gorsze dni.
Pominięcie jednego posiłku nie jest z reguły powodem do obaw.
Być może piesek został podkarmiony w ciągu dnia i jest pełny, lub zjadł solidną kolację, więc rano nie jest po prostu głodny. Analogicznie w przypadku kolacji – jeśli śniadanie było solidne, pies może być zwyczajnie najedzony, dlatego nie chce jeść kolacji.
Jeśli jednak pies odmawia jedzenia tego, co do tej pory lubił, skonsultuj się z weterynarzem, by wykluczyć ewentualne przyczyny zdrowotne. Jeśli zjadł coś na spacerze, a potem nie chce jeść – dla jego bezpieczeństwa również udaj się do lekarza weterynarii.
Zwykle jednak przyczyny odmawiania jedzenia przez psa lub jedzenia od niechcenia są bardziej prozaiczne i niegroźne. Najczęściej pies nie je, ponieważ:
- nie jest głodny – im mniejszy gabarytowo pies, tym mniejsze ma dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Jeśli jest spokojny i mało aktywny – tym bardziej. Często jednak pod względem jedzenia traktujemy naszych psich przyjaciół “po ludzku”, serwując im posiłki lub przekąski kilka razy dziennie. Jeśli piesek zjadł rano swoją normalną porcję, a w ciągu dnia był częstowany przysmakami – do wieczora może być po prostu pełny, stąd niechęć do kolacji;
- ma stały dostęp do jedzenia – posiłek nałożony rano do psiej miseczki leży w niej przez cały dzień, więc psiak ma do niej stały dostęp w każdej chwili? Prawdopodobnie więc podjada po trochu, tylko tego nie widzisz. Tym oto sposobem również się najada – a porcja rozłożona na cały dzień może go nasycać na tyle, że nie ma po prostu ochoty na drugi posiłek;
- jest przekarmiony – każdy producent karm dla zwierząt określa dzienną porcję przypadającą na psa z uwzględnieniem jego wagi i stopnia aktywności. Jeśli psiak jest bardzo aktywny, jego porcja może zostać zwiększona. Często jednak karmę nakładamy “na oko” i może okazać się, że mniej aktywny zwierzak jest po prostu przekarmiony i dlatego nie ma ochoty na kolejny posiłek – bo nie zdążył strawić jeszcze poprzedniego;
- nie lubi swojego jedzenia – psiaki także mają swoje ulubione smaki! Możliwe więc, że pies nie je, lub je bardzo mało (tylko tyle, by zaspokoić głód), ponieważ zwyczajnie nie przepada za tym, co mu podajesz. Aby potwierdzić lub wykluczyć tę przyczynę, przetestuj inną karmę: o zdrowym, pełnowartościowym składzie i w pysznych smakach: z dziczyzną i jagnięciną, jak Empire. To marka karm premium znanych ze swojej wyjątkowej, wręcz legendarnej smakowitości. Wyśmienity smak naszych karm to jedna z tych rzeczy, którą klienci bardzo cenią!
- sposób podawania posiłków jest dla niego… nudny! Tak! Psy, nawet te najmniejsze, słodkie kanapowce, kojarzące się bardziej z pluszowymi misiami niż zdobywcami – także nimi są! Psy w instynkcie mają potrzebę zdobywania. Jeśli więc Twój pupil jedzenie zawsze ma podane wprost pod nosek i zawsze w tej samej formie – może być dla niego zwyczajnie nudne!
Powodów, dla których psy nie chcą jeść swoich posiłków, może być więcej. Pamiętaj, że każda zmiana zachowania, która nie ma epizodycznego charakteru, wymaga konsultacji lekarskiej. W przypadku, gdy pies odmawia jedzenia w ogóle, niezależnie od tego, jak bardzo atrakcyjne jest – taka konsultacja jest wskazana natychmiast. Może to bowiem świadczyć o problemach zdrowotnych, często nawet bardzo poważnych.
Jak zachęcić psiego niejadka do jedzenia?
Jeśli podejrzewasz, że przyczyną średniego apetytu u psiaka może być jedna lub kilka z wymienionych powyżej sytuacji, najłatwiejszym sposobem na przekonanie się o tym będzie zmiana podejścia do żywienia zwierzaka.
Niektóre psy, przyzwyczajone do tego, że w ciągu dnia dostają różne przysmaki – często o wiele bardziej atrakcyjne niż karma – po prostu czekają… na lepsze!
Aby
zachęcić swojego pieska do jedzenia, warto:
- podawać posiłki o stałej porze – niezależnie od tego, czy swojego pupila karmisz raz, czy dwa razy dziennie. Nie zostawiaj miseczki z jedzeniem w zasięgu zwierzaka. Udostępnij ją w porze posiłku, na jakiś czas, a następnie zabierz i podaj dopiero w następnej porze karmienia. To pomoże zdyscyplinować nieco wybrednego i wygodnego zwierzaka;
- urozmaicić sposób podawania jedzenia – psy to zdobywcy! Dlatego spróbuj podać mu część posiłku w taki sposób, by mógł go… upolować. Podawanie suchej karmy w macie węchowej czy zabawce, z której musi je sobie wytrząsnąć, to świetny sposób na to, by uatrakcyjnić psu posiłek – nawet ten, za którym średnio przepada;
- przetestować inne smaki – czasem karma jest zwyczajnie niezbyt atrakcyjna: zarówno pod względem smaku jak i zapachu. Być może niesmaczna karma jest istotną przyczyną strajków głodowych pieska. Przetestuj więc inną, atrakcyjną pod względem smaku i zapachu – jak karma Empire, składająca się w 80% ze świeżego mięsa: dziczyzny i jagnięciny;
- zmniejszyć porcje – człowiek, gdy zje naraz bardzo dużo, często nie ma już ochoty na nic więcej przez resztę dnia. Jeśli więc podejrzewasz, że piesek jest po prostu przejedzony – dzienną porcję dziel mu na kilka porcji, a wówczas problem może rozwiązać się sam;
- podawać karmę w formie nagrody – pieski są łase na pochwały i nagrody, a za przysmaki są w stanie zrobić wiele! Podawanie karmy zamiast przysmaków to jeden ze sposobów na to, by zyskała wartość w oczach pupila. To także świetny sposób na podanie części posiłku: jako nagrody i w formie zabawy!
Pamiętaj o tym, że każdy pies jest inny, choć każdy ma wiele wspólnego z pozostałymi przedstawicielami swojego gatunku. Tak samo mały York, jak i duży owczarek niemiecki, mają podobny instynkt: polowania i zdobywania. Warto więc urozmaicić mu posiłki: pyszną, zdrową i pachnącą karmą, a także sposobem jej podawania. Twój pupil to polubi!
artykuł sponsorowany