Prawidłowa higiena jamy ustnej u psów – zacznij od szczotkowania zębów

Systematyczne szczotkowanie zębów jest kluczowym elementem utrzymania zdrowej jamy ustnej – nie tylko u ludzi, ale również u psów. To bardzo ważna część pielęgnacji, dzięki której można zmniejszyć ryzyko chorób dziąseł czy próchnicy. Z początku może to być wyzwanie, zwłaszcza jeśli pies nie jest przyzwyczajony do szczotkowania jamy ustnej. Warto jednak zacząć od małych kroków. Podstawowym jest wybór szczoteczki do zębów dla psa. Warto szukać takich z odpowiednio ukształtowaną końcówką, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej czworonoga. Oczywiście nie korzystamy z produktów dla ludzi, a ze specjalnej pasty do zębów dla psów. Niektóre składniki w pastach dla ludzi mogą być szkodliwe dla naszych czworonogów.

Jak oswoić psa ze szczotkowaniem? Na początku warto przyzwyczajać pupila do dotykania pyszczka i delikatnego masowania dziąseł. Dopiero później można stopniowo wprowadzić szczoteczkę – pies musi przyzwyczaić się do jej obecności. Nie rób gwałtownych ruchów, a bardzo delikatne i łagodne. Staraj się nie wywierać zbyt dużego nacisku podczas szczotkowania zębów pupila. Jeśli pies nie będzie mógł się przekonać do pielęgnowania zębów szczoteczką, spróbuj specjalnej nakładki na palce. Powinna ułatwić czyszczenie jamy ustnej, zwłaszcza u niecierpliwych psów.

Dieta wspierająca zdrowe zęby – wysokojakościowa karma i wspomagające przekąski

Ogromny wpływ na zdrowie jamy ustnej czworonoga ma prawidłowe odżywianie. Dbając o odpowiednią dietę, można zapobiec m.in. odkładaniu się kamienia nazębnego czy powstawaniu płytki nazębnej u psa. Zwróć uwagę na to, czym go karmisz. Czy to na pewno produkt dobrej jakości? Karma powinna być bogata w składniki odżywcze wspierające zdrowie jamy ustnej psów. Najlepiej unikać dużej zawartości zbóż, sztucznych konserwantów, barwników i innych ulepszaczy w składzie. Jeśli czasami podajesz psu przekąski, warto rozważyć przysmaki mogące pomóc w naturalnym usuwaniu płytki nazębnej. Wśród produktów tego typu szczególnie polecane przysmaki dla psów to Brit Dental Stick. To wysokojakościowa linia przysmaków wspierających higienę jamy ustnej. Dzięki nim pies będzie miał zdrowszy uśmiech, a ty każdego dnia dostaniesz w podzięce… świeżego całusa.

Brit Dental Stick to przysmaki dla psów w formie dentystycznych pałeczek. Wykazują potrójne działanie – czyszczenie zębów, korzyści zdrowotne i pozytywne zajęcia dla czworonoga. Warto nadmienić, że systematyczne przekąszanie Brit Dental Stick przez psy umożliwia mechaniczne czyszczenie zębów. Wszystko dzięki konsystencji i fakturze przysmaków. W smaczkach są świetne dodatki wspierające higienę jamy ustnej: mięta odświeżająca oddech, szałwia wspomagająca zdrowie dziąseł, rumianek wykazujący działanie przeciwzapalne i dezynfekujące. W przysmakach Brit Dental Stick nie ma barwników, soi, GMO i glutenu. Oto najciekawsze rodzaje przekąsek wspomnianej marki:


  • Brit Dental Stick Mobility with Curcuma & Collagen – przekąska z kurkumą i kolagenem, która wspomaga mobilność psa.
  • Brit Dental Stick Teeth & Gums with Chamomile & Sage – przekąska wspierająca higienę jamy ustnej z dodatkiem rumianku i szałwii. Dzięki niej łatwiej zadbać o świeży oddech psa.
  • Brit Dental Stick Immuno with Probiotics & Cinnamon – przekąska wspierająca higienę jamy ustnej z probiotykami i cynamonem.
  • Brit Dental Stick Calm with Hemp & Motherwort – przekąska z konopią i serdecznikiem pospolitym, która wspiera prawidłową higienę jamy ustnej, a także łagodzi stres u psa.

Sprawdź pełną gamę smaków tutaj: https://alezwierzaki.pl/pl/products/brit-dental-stick-mix-smakow-29009.html

Kontrolowanie uzębienia psa to podstawa

Choroby zębów są dość powszechne u psów. Niestety, ale zwykle prowadzą do dyskomfortu i cierpienia naszych czworonogów. Najczęstszym problemem stomatologicznym psów jest choroba przyzębia – to stan zapalny dziąseł i tkanek podtrzymujących zęby. Najpierw zaczyna gromadzić się płytka nazębna, która z czasem przekształca się w kamień. Ten twardy osad przyciąga bakterie wywołujące stan zapalny dziąseł. Do czego może doprowadzić nieleczona choroba przyzębia? Otóż m.in. do utraty zębów, infekcji jamy ustnej czy rozprzestrzeniania się bakterii do innych narządów (serce, wątroba czy nerki). Właśnie dlatego obowiązkiem każdego opiekuna jest regularne zabieranie psa do weterynarza. Specjaliści mogą pomóc w zapobieganiu takim schorzeniom (np. poprzez ocenę stanu zębów i dziąseł oraz usunięcie kamienia nazębnego). Badania mają na celu wczesne wykrywanie chorób, a także naprowadzają na ewentualne leczenie psa.

Kontrolowanie psich zębów ma wiele korzyści. Dzięki regularnym wizytom u weterynarza można wykryć problem lub zapobiec chorobie zębów i dziąseł. W dodatku czyste i zdrowe zęby pomogą psu w utrzymaniu świeżego oddechu i poprawie jakości życia. Na pewno przyczynią się też do ogólnej poprawy samopoczucia czworonoga. Kontrolowanie zębów psa to nie tylko obowiązek weterynarza. Jako właściciel i opiekun psa powinieneś być codziennie zaangażowany w higienę jamy ustnej pupila. Tak jak wspominaliśmy, ważne jest regularne szczotkowanie zębów psa, używając do tego odpowiednich środków (specjalna szczoteczka i pasta). W zachowaniu zdrowego uśmiechu psa pomoże też specjalistyczna karma i dobrej jakości przysmaki, które wspomagają mechaniczne czyszczenie zębów. Troska o higienę jamy ustnej pupila to ważna część dbania o jego długowieczność, a także zdrowe i szczęśliwe życie.

ikona podziel się Przekaż dalej