Dlaczego kot powinien więcej pić?

Dieta

Koty, które na co dzień dostają suchą karmę, powinny być zachęcane do picia. Dlaczego? Badania pokazują, że sucha karma nie “nawadnia kota od środka”, tak jak dzieje się to w przypadku mokrej karmy (o wilgotności rzędu 85%). Wręcz przeciwnie, trawienie suchych granulek, których poziom wilgotności wynosi zaledwie 8%, “wyciąga” wodę z organizmu.

Jeśli kot nie zbilansuje utraty płynów, pijąc wodę, jego mocz ulega bardzo dużemu zagęszczeniu. A stąd już prosta droga do wszelkiego rodzaju problemów zdrowotnych. Szczególnie - powstawania struwitów, czyli “kamieni” magnezowo - amonowych, jak i innych dolegliwości ze strony układu moczowego.

Choroby

Jeśli kot cierpi z powodu przewlekłej niewydolności nerek lub idiopatycznego zapalenia pęcherza - powinniśmy skłaniać go do częstszego picia. Większa podaż płynów w przypadku tej pierwszej dolegliwości ogranicza ryzyko odwodnienia i - co za tym idzie - pogorszenia ogólnego stanu zdrowia mruczka. W przypadku zapalenia pęcherza “płukanie” go dużą ilością wody pomaga zapobiegać nawrotom choroby.

Kot powinien również więcej pić, kiedy cierpi na choroby metaboliczne zwiększające ilość produkowanego moczu. Dzieje się tak na przykład przy cukrzycy - jednym z jej najwcześniejszych objawów jest tzw. polidypsja (zwiększone pragnienie) i poliuria (wielomocz - oddawanie dużych ilości moczu).

Jak zachęcić kota do picia?

Ilość i rodzaje misek na wodę

Koty nie mają wyrobionego nawyku picia. Dlatego niezwykle ważne jest, aby miski, w których podajemy im wodę, były atrakcyjne. Należy je umieszczać w różnych pomieszczeniach, najlepiej na ścieżkach prowadzących do kluczowych zasobów, które kot codziennie przemierza.

Jedna miska to na pewno za mało. Warto zaoferować kotu kilka naczyń różnych rodzajów. Ostatecznie mogą to być nawet szklanki przeznaczone dla człowieka. Generalnie szklane naczynia sprawdzają się bardzo dobrze. Woda w przezroczystym szkle bywa dla wielu kotów niezwykle interesująca. Rzuca dookoła kolorowe odblaski, które przyciągają uwagę co bardziej ciekawskich osobników.

Koty są krótkowidzami. Trudno im zorientować się, czy w misce jest woda, o ile naczynie nie jest przezroczyste. Niektóre osobniki sprawdzają poziom wody łapką, co z kolei bywa irytujące dla opiekunów, zmuszonych do częstego wycierania mokrych plam. Miska szklana może rozwiązać problem. Grunt, żeby była wystarczająco szeroka, aby kot nie zahaczał o jej krawędzie wibrysami.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Gdzie postawić miskę?

Miska (miski) z wodą nie powinny stać bezpośrednio przy jedzeniu. Nie od dziś wiadomo, że dla kota picie i jedzenie w jednym miejscu jest nienaturalne. Dużo lepszym rozwiązaniem jest ustawienie kilku misek w różnych częściach mieszkania, a nawet na różnych poziomach.

Oczywiście miska z wodą nie może stać tuż przy kuwecie. Koty nie jedzą i nie piją w bezpośredniej bliskości toalety. Miejsce na miskę z wodą powinno być intymne i zapewniać kotu poczucie bezpieczeństwa. Z drugiej strony zwierzę powinno mieć do niego łatwy dostęp.

Jeśli wąsaty pupil lubi popijać z ludzkich szklanek czy kubków, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować mu jego własną szklankę lub kubek. Nie dość, że “ochronimy” w ten sposób swój napój, to jeszcze sprawimy kotu dodatkową frajdę. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, czy kot jest zwierzęciem w pełni udomowionym.

Specjalna woda?

Koty nie potrzebują żadnej “specjalnej wody” do picia. Możemy im podawać zimną kranówkę. Z pewnością nie jest polecana butelkowana woda mineralna - ilość minerałów odpowiednia dla człowieka będzie za wysoka dla kota. Jeśli już chcemy podawać wodę z butelki, to źródlaną, bez dodatku minerałów.

Koty lubią wodę czystą i chłodną. W misce musi być jej dużo, tak, aby lustro wody znajdowało się wysoko, było dobrze widoczne. Co najmniej raz dziennie miski trzeba umyć i nalać do nich świeżej wody. Nie należy dolewać czystej wody do tej, która już znajduje się w misce.

Jeśli nasz mruczek bardzo słabo pije, możemy się od czasu do czasu wspomóc “zupkami” dla kotów. Znajdziemy je w sklepach stacjonarnych lub w Internecie. Powinny to być produkty przeznaczone specjalnie dla kotów - nie można podawać napojów przeznaczonych dla ludzi, ani np bulionu. Zawarta w nim sól szkodzi zdrowiu mruczka.

Fontanna, a może kran?

Niektóre koty mają specjalistyczne preferencje związane z pobieraniem wody - potrzebują ruchu. Takim osobnikom warto zakupić specjalną fontannę. Woda jest w niej na bieżąco filtrowana, a więc dłużej zachowuje świeżość. Samo obserwowanie ruchu wody w fontannie może mruczka zachęcić do picia.

A co, jeśli mamy egzemplarz preferujący wodę lecącą bezpośrednio z kranu? Oczywiście warto raz na jakiś czas dać mu w ten sposób satysfakcję i pozwolić pić w ten sposób. Jednak trzeba pamiętać, że taka metoda pobierania wody jest bardzo ograniczająca, co może w przyszłości prowadzić do różnych komplikacji. Kota uwielbiającego krany warto przekonywać do innych źródeł wody, które są non stop dostępne.

Wszyscy wiemy, że większość organizmów żywych może funkcjonować długo bez jedzenia, ale bez wody szybko umiera. Jeśli zatem widzimy, że nasz kot nie chce pić do tego stopnia, że zagraża to jego życiu - trzeba zgłosić się do weterynarza. Porada ta jest szczególnie istotna w czasie upałów.

ikona podziel się Przekaż dalej