Przestrzeń przyjazna kotu

Eksploracja otoczenia

Współczesny minimalistyczny wystrój wnętrz nie jest przyjazny dla kotów. Zwierzęta te nie czują się dobrze na otwartej przestrzeni, potrzebują dużej ilości kryjówek i zakamarków, żeby poczuć się pewnie. Z drugiej strony potrzebne im są również legowiska na wysokości, z których mogłyby obserwować otoczenie, będąc poza zasięgiem innych domowników.

Jeśli zastanawiamy się jak urządzić cztery kąty pod kątem kota, warto poznać bliżej zestaw kocich potrzeb oraz naturę kota jako gatunku. To zwierzę strachliwe, ale również ciekawskie, które z jednej strony dobrze czuje się na małej przestrzeni, ale potrzebuje również wysokich elementów do wspinaczki.

Zapewnianie rozrywki

Aranżacja przestrzeni dla kota niesie ze sobą same korzyści. Nie dość, że zaspokaja kocie potrzeby, a więc przyczynia się do dobrostanu zwierzęcia, to jeszcze zapewnia mu rozrywkę wtedy, gdy opiekun jest niedostępny. Nuda to jedna z przyczyn problemów behawioralnych kotów, można jej zapobiec poprzez odpowiednie wyposażenie mieszkania. Jeśli kot miauczy w nocy z nudów, to może być jedno z remediów.

Dom czy mieszkanie - wszystkie wymagają odpowiedniej aranżacji przestrzeni, niezależnie od metrażu. Jeśli posiadamy balkon albo ogród, można dodatkowo przygotować na ich obszarze mini plac zabaw dla naszego pupila. Zwierzę, które ma bezpieczny dostęp do świata zewnętrznego, z pewnością bardziej korzysta z życia, niż zwierzę, które mieszka tylko w czterech ścianach.

Aranżacja przestrzeni dla kota

Jak zagospodarować mieszkanie?

Aranżacja przestrzeni dla kota nawet w małym mieszkaniu nie musi być trudna, ale jest konieczna. Zwiększamy dzięki niej niewielki metraż o przestrzeń na ścianach, która dla kota jest bardzo atrakcyjna. Podstawowe akcesoria do tego celu do wysoki i porządny drapak oraz kilka półek zamontowanych wysoko na ścianie. Dobrze jest je przygotować tak, by tworzyły “kocią autostradę” do poruszania się po domu bez konieczności schodzenia na ziemię.

Ciekawie zaaranżowana przestrzeń skłoni kota do eksploracji i zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa. Dom, w którym mieszka wiele kotów, potrzebuje takiego wyposażenia obowiązkowo. Dzięki niemu zwierzęta lepiej podzielą między siebie ograniczone terytorium, co zapobiega konfliktom w przyszłości .

Jeśli twój kot miauczy w nocy, to zapewnienie mu ciekawie urządzonego otoczenia, pełnego schowków i skrytek, może pomóc rozwiązać problem. Koty potrzebują legowisk typu igloo do bezpiecznego odpoczynku i procesowania emocji. Czasem wystarczy zwykłe pudełko z wyciętą dziurą, aby pupil poczuł się pewniej. Czy i gdzie głaskać kota, który nie daje spać w nocy? Najlepiej w ogóle tego nie robić, by nie utrwalać takiego zachowania.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Gotowe kocie meble

Aby zagospodarować kotu przestrzeń, można kupić gotowe kocie meble. Na polskim rynku działa kilka firm, które tworzą porządne “wyposażenie” kocich mieszkań w postaci wysokich drapaków, półek, legowisk. Są to produkty drogie, ale solidne i estetyczne.

Większość można modyfikować pod własny gust oraz możliwości lokalowe. Na kocim wyposażeniu nie warto oszczędzać - rzeczy tanie szybko się zużyją, a wykonane nieporządnie mogą w ogóle zniechęcić kota do korzystania z nich.

Kocie meble zrób to sam

Kocią przestrzeń można również zagospodarować we własnym zakresie i własnymi siłami. W Internecie łatwo znaleźć inspirujące zdjęcia kotyfikacji do it yourself. Wiele z nich zawiera również foto czy videoinstrukcje ułatwiające zadanie potencjalnym naśladowcom.

Kotu jest wszystko jedno, czy odpoczywa na drogich meblach od specjalnego producenta, czy na drewnianej półce zakupionej w sklepie budowlanym. Najważniejsze, by tę półkę miał. Kocia aranżacja wnętrz nie musi nawet wymagać wiercenia w ścianach - co bywa problematyczne. Istnieje wiele wolnostojących gadżetów dla kota, dzięki którym jego otoczenie stanie się ciekawsze.

Kot leżący na balkonie, a także jak zaaranżować przestrzeń dla kota krok po kroku
Kot w domu wymaga odpowiedniego miejsca do zabawy i wypoczynku, więc konieczne jest zaaranżowanie przestrzeni dla kota

Wysoki, stabilny i porządny drapak, najlepiej do sufitu, jest podstawowym elementem kociego środowiska. Kot używa go nie tylko do pielęgnacji pazurów, ale również do obserwacji i znaczenia terytorium. Do tego można dołączyć kilka półek czy mostków, choćby wydzielonych z mebli, które już mamy. Nawet tak niewielki ukłon w stronę kota może zrobić różnicę i zapewnić mu lepsze samopoczucie. Sprawdź także ten artykuł o wyprawce dla kota krok po kroku.

Osiatkowany balkon

Balkon dostarcza wspaniałej rozrywki wielu kotom, pod warunkiem, że jest bezpieczny. Osiatkowanie porządną i wytrzymałą siatką to podstawa i nie należy na niej oszczędzać. Wypadki wśród kotów się zdarzają i nie należy w tej kwestii polegać na ich “zdrowym rozsądku”.

W domu z ogrodem można wygospodarować wolierę dla kota, jeśli nie na całej posesji, to chociaż w jej części. Woliera powinna być zabezpieczona ze wszystkich stron, również od góry, aby kot z niej nie wyskoczył. Można wykonać ją samodzielnie, można skorzystać z usług wykwalifikowanej firmy.

Na osiatkowanym balkonie czy w wolierze należy umieścić kilka legowisk dla kota (w tym przynajmniej jedno nieco wyżej nad ziemią), a także zapewnić schronienie przed słońcem oraz dostęp do jedzenia, picia i kuwety. Taki kontakt z naturą z pewnością usatysfakcjonuje każdego mruczka.

ikona podziel się Przekaż dalej