Pchły u ludzi i zwierząt

Pchły u człowieka – objawy

Problem pcheł dotyczy człowieka nie tylko w przypadku pchły ludzkiej. Jesteśmy narażeni także na ugryzienie pchły kociej lub psiej!  Samo ugryzienie nie jest jednak większym problemem. Istotne jest natomiast ryzyko przeniesienia chorób. Pchły mogą być m.in. przyczyną tularemii. 

Pchły u ludzi gryzą najczęściej w okolicy kostek, pasa, bioder lub barków. Ich ugryzienia nie są charakterystyczne. Widoczne są jako czerwone ślady w kształcie plamek z krwawym punktem na jej środku. U osób reagujących alergicznie pojawiają się bąble lub rozlany rumień. U człowieka powodują tak samo, jak u zwierząt uczucie świądu.

Liczba śladów może być znaczna i wynosić nawet kilkadziesiąt ugryzień w zbliżonych do siebie rzędach. Na swędzący problem kojąco zadziałają okłady i dostępne w aptekach żele na ukąszenia.

Pchły u zwierząt – czy istnieje “pchła zwierzęca”?

Pchła zwierzęca to bardzo ogólne stwierdzenie. Wyróżniamy bowiem pchłę psią, kocią, jeży czy drobiu. Istnieje ponad 2500 gatunków i podgatunków pcheł, ale jednym z najczęstszych jest pchła kotów. Pchły psów i pchły kotów są podobne w wyglądzie, a ich różnice można stwierdzić tylko przy powiększeniu. Gołym okiem zarówno pchły kotów, jak i pchły psów pasują do ogólnego wyglądu pcheł, jak opisano poniżej.

Pchły to pasożyty zewnętrzne ssące krew ssaków. Najedzona w ten sposób samica składa jaja, które spadają do otoczenia. Jaja pcheł znajdują się zatem zarówno na psim posłaniu, jak i w różnych szczelinach pomiędzy deskami podłogi czy w okolicy listew przypodłogowych. Jedna pchła może złożyć dziennie około 20-50 jaj.

Objawy obecności pcheł u zwierząt to głównie świąd o różnym natężeniu. Zwierzęta drapią się, ocierają o meble lub tarzają w trawie bardziej intensywnie niż zwykle. Objawy są niestety dużo silniej wyrażone u psów z alergią. APZS to problem dotykający wiele czworonogów. Takie zwierzęta potrafią wydrapać sobie rany, które dodatkowo mogą ulec zakażeniu bakteryjnemu. Leczenie tego typu problemów jest długotrwałe i opiera się nie tylko na zabezpieczeniu przeciwpchelnym, ale również na antybiotykach. Ugryzienie pchły kociej może wywołać podobną rekcję u kotów, ale alergia na pchły występuje u nich o wiele rzadziej niż u psów.

Jak wygląda pchła?

To, jak wygląda pchła, nie jest dokładnie widoczne gołym okiem, ale samą pchłę zdecydowanie zauważymy na psie lub kocie. Ma ok. 3 mm i pozornie przypomina inne pasożyty np. wszy. Zdjęcia mikroskopowe pokazują jednak różnice pomiędzy pchłami, wszami, wszołami czy kleszczami.

Oglądając takie zdjęcia, dostrzec można u pcheł ciemnoczerwoną lub brązową barwę. Pasożyty te nie mają skrzydeł, ale świetnie skaczą. Ich długie tylne nogi pozwalają im skakać do 80 razy wyżej niż ich własna wysokość.

Jak wspomniano wcześniej, jaja pcheł są bardzo małe. Są okrągłe lub owalne i mają biały kolor. Jajka pcheł różnią się od jaj innych pasożytów tym, że nie są lepkie. Nie przyczepiają się zatem do psich czy kocich włosów. Spadają natomiast do otoczenia. Tam oczekują odpowiedniego momentu, by przejść w kolejne stadia cyklu rozwojowego.

Pchła ludzka różni się od pchły kociej lub psiej niewielkimi szczegółami. Odróżnienie ich gołym okiem nie jest możliwe, szczególnie dla laika. Pchła ludzka jest bowiem tak samo, jak inne gatunki bezskrzydła, spłaszczona bocznie i ciemnobrunatna. Nie posiada jednak chitynowych grzebyków.

Polecane karmy dla psa - super ceny!

Jak pozbyć się pcheł?

Zwalczanie pcheł u zwierząt

Odpowiedni preparat najlepiej pomoże dobrać lekarz weterynarii. Istotny jest bowiem gatunek zwierzęcia (niektóre substancje są toksyczne dla kotów), jego waga i sierść. Środek na pchły może mieć formę tabletki, spot-on (wylewka na kark) lub obroży. Preparat zabezpieczający psa lub kota podawać należy regularnie. Odstępy czasowe są jednak różne z zależności od postaci wybranego zabezpieczenia oraz jego producenta. Długość utrzymywania się przeciwpchelnego efektu waha się od 3 tygodni do około ośmiu miesięcy. Najdłuższym działaniem charakteryzuje się obroża.

Pies drapiący się od pcheł, a także zdjęcia i informacje, jak wygląda pchła u człowieka
Zdjęcia pchły ludzkiej oraz informacje, jak wygląda pchła u człowieka

Zwalczanie pcheł odbywa się tymi samymi preparatami, które działają profilaktycznie. Aby wytępić pchły w domu, konieczne jest zastosowanie ich u wszystkich zwierząt w domu, nawet tych, które nie wykazują objawów. Rzeczy dla psa warto wyprać. Najlepiej w jak najwyższej możliwej dla materiału temperaturze.

Psa lub kota należy dodatkowo regularnie wyczesywać! Jest to doskonała metoda na sprawdzanie skuteczności preparatów i wykrycie ponownej infestacji pcheł. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o metodach na pchły u psa.

Jak wytępić pchły w domu?

Oprócz zwalczenia inwazji u zwierząt konieczne są dodatkowe czynności zmniejszające ryzyko ponownego pojawienia się pasożytów. Sposób na pchły w domu to głównie dokładne sprzątanie. Kilkukrotne odkurzanie oraz zastosowanie środków bójczych do mycia powinno wystarczyć, by pozbyć się pcheł z zakamarków. Jeśli pies podróżuje z nami samochodem warto zastosować preparaty także tam. W tym przypadku odpowiedni może być np. preparat w aerozolu.

Konieczne może być także pranie dywanów, kanapy oraz zasłon. Są to bowiem kolejne po szparach oraz szczelinach miejsca bytowania pcheł oraz ich jaj.

Wszystkie zabiegi należy powtórzyć po około 10-14 dniach, gdyż jaja pcheł są oporne na część czynników środowiskowych. Mogą zatem przetrwać pierwsze sprzątanie. Taka sytuacja doprowadziłaby do szybkiego nawrotu problemu.

Zwalczanie pcheł może stanowić wyzwanie. O wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego warto pamiętać o regularnym stosowaniu preparatów przeciwpchelnych.

ikona podziel się Przekaż dalej