Oswajanie papugi nimfy krok po kroku

Czy ciężko oswoić papugę nimfę?

Oswajanie papugi nimfy nie należy do najłatwiejszych procesów. Warto jednak poświęcić się jemu, by ostatecznie być szczęśliwym z efektów końcowych – oswojenia pięknego ptaka. Wiadomo, każdy właściciel papugi marzy o tym, by udało mu się jak najszybciej oswoić z papugą taką, jak nimfa, nierozłączka czy papuga falista. Klatki dla papug, rozmnażanie papug falistych czy ich pielęgnacja jest nie mniej ważna niż oswojenie ptaka. Na co więc powinno się zwracać uwagę? Czy papuga nimfa jest rzeczywiście tak trudna w oswojeniu?

Jeżeli chodzi o tę rasę, nimfa jest z reguły przyjaźnie nastawiona do człowieka. Może jednak wycofywać się wobec innych zwierząt w mieszkaniu. Cena papużek nierozłączek czy fakt, ile żyją papugi faliste, wcale nie jest ważniejszy od poznania charakteru konkretnej rady papug. A ten, znacznie się od siebie różni, w zależności od gatunku ptaków właśnie. Nimfa jest z reguły ciekawskim, łagodnym, a także bardzo towarzyskim ptakiem. Nie ma dla niej większego kłopotu, by zintegrować się z człowiekiem. Jednak trzeba pamiętać o tym, że nie można wymagać od papugi zbyt wiele, zwłaszcza na samym początku przyjaźni z ptakiem. Nachalność może tylko wydłużyć proces oswajania papugi lub całkiem to uniemożliwić.

Oswajanie papugi nimfy w mieszkaniu

Kupując papugę zwróć uwagę na to, ile żyją papugi faliste lub jaka jest cena papużek nierozłączek, a także charakter ptaka. Po zakupie klatki dla papug, przeczytaniu cennych informacji (takich, jak pielęgnacja czy rozmnażanie papug falistych) i zdecydowaniu się na konkretny gatunek ptaka, niebawem pojawi się on w mieszaniu. Gdy już do tego dojdzie, powinieneś zostawić papużkę w spokoju. Nie kręć się wokół klatki i nie niepokój ptaka. Papuga nimfa, papuga falista czy jakakolwiek inna papuga powinna mieć sporo czasu na oswojenie się z nową sytuacją i poznanie się zarówno z klatką, jak i z mieszkaniem. Gdy papuga będzie już siedzieć w klatce spokojnie i nie będzie uciekać na widok domowników, wówczas możesz zacząć etap oswajania ptaka.

Oczywiście, nie możesz spodziewać się zbyt wiele po papudze, która potrzebuje czasu na oswojenie się z nową sytuacją. Bądź cierpliwy i spokojny, zaczynając od nauki kojarzenia siebie z czymś wesołym i przyjemnym dla ptaka. Możesz spróbować podać mu coś dobrego z ręki. Rzecz jasna, na początku ptak może się bać i np. czekać, aż podasz mu jedzenie do klatki, nie dotykając go. Jednak, po kilku próbach powinien się odważyć, by później z każdym kolejnym przysmakiem zbliżać się do ręki. Z całą pewnością, papuga będzie z początku szybko wyrywać pokarm, będąc nadal zdenerwowana i zestresowana. Jednak, to minie. Cierpliwości. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach dla ptaków.

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

W jaki sposób oswoić papugę nimfę?

Co zrobić, by papuga nimfa weszła na rękę?

To kolejny etap oswajania papugi, po nauce jedzenia z ręki. Możesz np. położyć rękę w klatce, a za nią usadowić smakołyk. Aby ptak mógł ten smakołyk złapać, tak czy siak będzie musiał wejść na dłoń. Gdy ptak wejdzie już na rękę i zacznie zajadać, spróbuj pogłaskać delikatnie papugę. Przybliż rękę do główki papugi, delikatnie zbliżając swoją rękę. Zacznij od boku ciała papugi, bo inaczej może się ona przestraszyć. Jeżeli będziesz powtarzał tę czynność i wykazywał dużą cierpliwość, papuga z całą pewnością polubi pieszczoty i będzie się z czasem ich domagać.

Papuga nimfa głaskana przez właściciela, a także oswajanie papugi nimfy w domu
Jak wygląda oswajanie papugi nimfy krok po kroku oraz pielęgnacja i porady

Niektórzy właściciele kupując ptaka uważają, że on szybko wskoczy im na rękę. Jednak, to niemożliwe. Mimo to, że ptak np. nauczy się już jedzenia z ręki, może długo przyzwyczajać się do wskakiwania na rękę lub do głaskania. Aby jednak oswajanie przebiegało sprawniej i przyjemniej, koniecznie mów do swojej papugi łagodnym głosem i nie wykonuj przy niej żadnych gwałtownych ruchów.

Wypuszczanie papugi nimfy z klatki

To kolejny, bardzo ważny aspekt oswajania papugi w mieszkaniu. Kiedy już ptak będzie jadł z rąk i wchodził na nie, spróbować możesz by polatał sobie po pokoju. W żadnym wypadku nie rób tego zaraz po kupieniu papugi! Zdecydowanie rozsądniej będzie poczekać, aż papuga nimfa się zaklimatyzuje i pozna ze wszystkimi domownikami, nie tylko z opiekunem. Papuga może na początku bardzo niezdarnie latać po mieszkaniu. Będzie musiała dokładnie oszacować sobie odległości między meblami i nauczyć się, w jaki sposób może latać po pokoju. Dużo zależeć będzie również od wielkości mieszkania.

Jak sprawić, by papuga miała przyjemniejsze i łatwiejsze swoje pierwsze loty? Po pierwsze, musisz dobrze przygotować przestrzeń wokół. Zasłoń szyby oraz lustra, żeby papuga przypadkowo się nie rozbiła, widząc w nich dodatkową przestrzeń. Pamiętaj również o tym, by zasłonić okna. Inaczej, papuga ucieknie przez nie na dwór, a wtedy będzie mieć bardzo małe szanse na przeżycie. Zostaw otwartą klatkę dla ptaka – wróci, gdy zgłodnieje.

ikona podziel się Przekaż dalej