Metody – jak dobrze wychować domowego kota?

Kocięta – jak wychować kota, który został wcześnie zabrany od kotki?

Zarówno dachowca, jak i rasowego kota można ułożyć. Jednak w przypadku mruczka zakupionego z dobrej hodowli, mały kotek ma już co najmniej 12 tygodni (może być też wykastrowany) i jest odpowiednio socjalizowany.

Gdy kotek został odebrany wcześniej od kotki i rodzeństwa, to może być z nim mały problem. Kociak nie będzie wiedział, jak ma się zachowywać, bo on uczy się tego przez zabawę z rodzeństwem i podpatrując reakcje kotki. Trzeba zastąpić mu matkę i wszelkie niewłaściwe zachowania ukrócać.

Więcej pracy i cierpliwości trzeba poświęcić także w przypadku kotka, który jest ze schroniska, zwłaszcza gdy miał złe doświadczenia z człowiekiem. Będzie potrzebować czasu, aby na nowo zaufać. Przede wszystkim nie można zmuszać kota do kontaktu. Na początek wystarczy jedynie twoja obecność. Później można zachęcać go do zabawy (np. wędką). Najlepiej robić to o stałych porach. Koty lubią rutynę, ponieważ zapewnia im bezpieczeństwo psychiczne.

Jak wygląda wychowanie domowego kota w bloku?

Przede wszystkim nie powinieneś na kota krzyczeć, rzucać w niego jakimiś przedmiotami, bić go czy spryskiwać wodą. Kara nigdy nie nauczy kota właściwego zachowania. Co najwyżej wzmocni jego niechęć do ciebie lub poskutkuje kolejnymi problemami behawioralnymi (np. sikaniem na łóżko). Istotne jest to, aby nagradzać dobre zachowania, a złe ignorować.

Pielęgnacja kociąt (przycinanie pazurków, czesanie, mycie uszu) jest bardzo ważna. Mały kotek lepiej przyswaja wiedzę i przystosowuje się do otoczenia, dlatego jak najwcześniej należy przyzwyczajać go do różnych zabiegów. Jeżeli kotek w spokoju pozwoli sobie przyciąć pazurki, trzeba go nagrodzić zabawą lub przysmakami. W ten sposób zwierzak będzie to kojarzyć z czymś dobrym i w przyszłości nie będzie sprawiać problemów przy zabiegach.

Istotne jest to, aby bawić się z kotem i zaspokajać jego potrzebę polowania. Jeżeli wcześniej mieszkałeś w domu, a twój kot był wychodzący, możesz mieć problem z przyzwyczajeniem go do życia w bloku. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby nauczyć kota wychodzenia na spacery na szelkach. Zanim wyjdziesz z nim na dwór, przyzwyczaj go do noszenia szelek w domu i upewnij się, że wszystkie szczepienia ma aktualne.

Kiedy masz kotka od małego, nieświadomie mogłeś nagradzać jego niewłaściwe zachowania. Zalicza się do nich zarówno gryzienie po rękach, jak i wymuszanie czegoś miauczeniem. Czasu nie cofniesz, ale możesz spróbować zmienić niewłaściwe zachowania.

Kobieta podczas tresury kota w domu, a także porady, jak wychować kota i wychowanie kota
Wychowanie kota domowego krok po kroku, czyli porady, jak wychować kota

Gdy tylko kociak będzie gryzł, kończ zabawę lub podsuwaj mu zabawki. Jeśli o 3 rano próbuje wymusić jedzenie lub wypuszczenie na dwór, ignoruj go. To drugie może być trudniejsze, bo takie zachowanie mocno irytuje, zwłaszcza w środku nocy, ale jeśli nie będziesz reagować, kot w końcu przestanie to robić, bo zrozumie, że w ten sposób nie osiągnie zamierzonego celu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wytresować kota.

Niewłaściwe zachowanie kota

Dlaczego kot gryzie?

Powody są różne. Kot może czuć ból spowodowany np. nadepnięciem mu na ogon. Zwierzak w takim momencie może ugryźć człowieka, mebel czy przechodzącego obok kota. Kot może cierpieć z powodu choroby i nie chce, aby człowiek go dotykał, dlatego też broni się, gryząc.

Stres i strach również mają wpływ na zachowanie kota. Zazwyczaj w takich sytuacjach kot wysyła różne sygnały przez mowę ciała i wokalizowanie, ale jeśli człowiek je zignoruje i podejdzie do niego zbyt blisko, kot może zaatakować.

Koty gryzą inne koty, gdy walczą o terytorium i kiedy buzują w nich hormony. Zazwyczaj wykastrowane kotki i kocury są mniej agresywne, ponieważ też nie czują już potrzeby rywalizacji. Jest to jeden z powodów, dla których zalecana jest kastracja.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Jaki wpływ na zachowanie kota mają niewłaściwe metody?

Tak jak było to wspominane wcześniej, kociak może gryźć po rękach lub rzucać się na nogi, ponieważ nie wie, że nie powinien tego robić. Mógł nie dowiedzieć się tego od swojego rodzeństwa, bo za szybko został zabrany, ale może to też być wynikiem nagradzania takiego zachowania zainteresowaniem.

Istotne jest także to, czy kot nie lubi czułości. Jeśli jego opiekun staje się zbyt nachalny, kot może się zdenerwować i dobitnie okazać swoje niezadowolenie. Jednak nie należy tego mylić z delikatnym podgryzaniem człowieka w czasie przytulania. Skubanie ucha, brody, nosa czy ramienia to oznaka sympatii. Jeżeli nie chcesz, aby kot to robił, musisz go od tego odzwyczajać powoli.

Kot może gryźć człowieka, gdy się nudzi i próbuje zwrócić na siebie uwagę. Gdy okaże się, że właściciel na to reaguje, on będzie to powtarzał. Na takie zachowanie może wpłynąć także niewłaściwa zabawa z kotem, podczas której nie są wykorzystywane wszystkie etapy ze schematu łowieckiego kota.

Jak wychować kota? Wychowanie dachowca może odbiegać od wychowania rasowego kotka z dobrej hodowli, ponieważ ten drugi miał zapewnioną socjalizację oraz został odebrany od kotki, gdy skończył 12 tygodni, więc nauczył się już zachowań społecznych. Jednak kota ze schroniska czy zabranego z podwórka również można nauczyć tego, aby np. nie gryzł rąk i nie wymuszał miauczeniem jedzenia. Istotne jest to, aby nie karać kociaka za jego złe zachowania, a tylko nagradzać te właściwe. Czasami, żeby dobrze ułożyć kota w domu, konieczna będzie pomoc kociego behawiorysty.

ikona podziel się Przekaż dalej