Karma sucha czy mokra? Na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Czym jest dobra karma dla czworonoga? Co powinna zawierać?

Nie ma idealnej karmy dla zwierząt. Każdy domowy pupil jest inny. Psy i koty są w różnym wieku, mają inne potrzeby żywieniowe, upodobania czy problemy. Kupując karmę, należy brać pod uwagę również stan fizjologiczny zwierzaka i poziom jego aktywności fizycznej. Niektóre czworonogi są alergikami, więc wymagają bardziej restrykcyjnej albo zmodyfikowanej diety. Właśnie dlatego ciężko wskazać jedną, najlepszą karmę. Wybierając ją, warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

  1. Karma musi dostarczyć zwierzętom niezbędnych składników odżywczych. Powinna umożliwić zwierzakom prawidłowy rozwój, wzrost i utrzymanie kondycji.
  2. Karma musi być wysokojakościowa. Nie może zawierać sztucznych substancji i konserwantów. Powinna też cechować się wysoką strawnością.
  3. Karma musi dobrze smakować. Tylko wtedy zwierzak będzie chciał ją jeść. Co z tego, że skład będzie wysokojakościowy, skoro pupil nawet nie spojrzy na karmę?

Czworonóg codziennie żywiony karmą powinien jeść produkty pełnoporcjowe. W takich karmach znajduje się odpowiednia ilość niezbędnych składników odżywczych, a także idealna dla zwierzęcia proporcja. Psy i koty są mięsożerne, więc w karmie powinno być jak najwięcej mięsa lub podrobów. Składniki na opakowaniu powinny być precyzyjnie określone (np. „mięso wołowe”, a nie „produkty pochodzenia zwierzęcego”). Należy pamiętać, że psy i koty mają różne wymagania żywieniowe, zależne m.in. od ich wieku. Szczeniaki i kocięta szybko się rozwijają, więc potrzebują karmy o wysokiej gęstości energetycznej. Dorosłe psy i koty mają wolniejszy metabolizm, zatem wymagają innego typu produktów. Na wybór karmy wpływa też wielkość czworonogów, a nawet ich temperament. W każdej karmie powinno znaleźć się pełnowartościowe białko, a także tłuszcze, węglowodany (minimalna ilość) i suplementy (np. dla dużych ras lub zwierząt mających problemy zdrowotne).

Sucha czy mokra karma dla psa? Którą wybrać?

Zarówno sucha, jak i mokra karma mogą być pełnoporcjowe. Jeśli właśnie taką karmą żywisz na co dzień psa, powinna być kompletna oraz odpowiednio zbilansowana. Sucha karma jest skoncentrowanym źródłem energii i wartości pokarmowych. Wspiera też utrzymanie zdrowia jamy ustnej psa – jedząc suchą karmę, zmniejsza się u nich ryzyko powstawania kamienia nazębnego. Atutem karmy jest także łatwość przechowywania i wydajność. Aby nie traciła świeżości, należy kupować tyle suchej karmy, ile pies rzeczywiście jest w stanie zjeść. Mokra karma swoim składem przypomina naturalne pożywienie, więc psy z reguły bardziej lubią ją jeść. Ma niższą gęstość kaloryczną niż sucha, więc poleca się ją psom ze skłonnością np. do nadwagi. Mokra karma jest wilgotna w ok. 80% – zaspokaja zatem zapotrzebowanie na wodę i wspiera drogi moczowe. Nie można jednak zapominać o świeżej wodzie dla psów, która jest im niezbędna do codziennego funkcjonowania. Karma mokra jest idealna również dla psów z chorobami dziąseł i zębów, a także z brakami w uzębieniu.

Wybierając suchą lub mokrą karmę dla psa, warto zwrócić uwagę na markę Morando. To niekwestionowany lider wśród producentów karm dla zwierząt na włoskim rynku. Początki firmy sięgają 1955 roku, kiedy to w miasteczku Neive na południu Włoch zaczęto produkować karmę dla domowych czworonogów. Produkty marki składają się z najwyższej jakości składników – bez konserwantów i sztucznych barwników. Karmy Morando produkowane są zarówno dla psów, jak i dla kotów. Wśród dostępnych produktów wybrać można odpowiednie dla pupila, w różnych smakach i gramaturach – zależnie od wieku, upodobań czy potrzeb zwierzęcia.

W jaki sposób wybrać dobrej jakości karmę dla psa i kota?

Która karma lepsza dla kota – mokra czy sucha?

Sprawa wygląda podobnie jak u psów. Wybierając karmę, należy wziąć pod uwagę kilka czynników – wiek, wielkość, aktywność fizyczną, problemy zdrowotne i stan fizjologiczny kota. Co powinna zawierać sucha lub mokra karma dla mruczącego pupila? Oto najważniejsze komponenty:

  • Mięso, nie produkty pochodzenia zwierzęcego!
  • Tauryna – istotny składnik kociej diety.
  • Naturalne witaminy i suplementy.
  • Niewielki procent owoców lub warzyw.

Suche karmy dla kotów wybierane są głównie ze względu na łatwość przechowywania i wygodę dawkowania. Jeśli będą wysokiej jakości, dostarczą pupilom cennych składników odżywczych. Oczywiście nie można skupiać się wyłącznie na suchej karmie, bo skutkować to może odwodnieniem kociego organizmu. Zwierzaki trzeba karmić także mokrą karmą o minimum 80% wilgotności. W przeciwieństwie do psów, koty większość wody pobierają z pożywienia. Niechętnie piją wodę z miski, dlatego należy podawać im karmę suchą na przemian z mokrą. Mieszane żywienie to idealne dla mruczków rozwiązanie. Mokra karma pozwoli lepiej zadbać o nawodnienie kociego organizmu, a sucha pomoże m.in. utrzymać w lepszej kondycji jego zęby oraz jamę ustną.

Warto pamiętać, że…

Wysokiej jakości karma zawiera naturalne składniki. Nie ma w niej ulepszaczy smaku i zapachu, konserwantów lub innych sztucznych substancji. Wybierając karmę dla psa lub kota, zawsze uważnie czytaj etykiety. Dokładnie zapoznaj się ze składem karmy suchej i mokrej, dobierając ją do aktualnych potrzeb zwierzaka. Pamiętaj – zdrowy pupil to szczęśliwy pupil!

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej