Jak wybrać pracodawcę w branży weterynaryjnej?
Weterynarz to lekarz, który zajmuje się leczeniem zwierząt. W tym zawodzie, oprócz miłości do zwierząt i chęci niesienia pomocy, konieczna jest empatia wobec czworonożnych pacjentów i ich opiekunów, a także odporność na wysiłek i stres. Dowiedz się, jak wygląda codzienna praca lekarza weterynarii, co trzeba zrobić, aby zostać weterynarzem oraz gdzie można poszukać zatrudnienia w branży weterynaryjnej w 2024 roku.
Na czym polega praca weterynarza?
Lekarz weterynarii, czyli potocznie weterynarz, to osoba dobrze znana wszystkim właścicielom zwierząt. Głównym zadaniem tego specjalisty jest zapewnianie kompleksowej opieki swoim podopiecznym, czyli zapobieganie, rozpoznawanie oraz leczenie chorób występujących zarówno u zwierząt domowych, jak i zwierząt gospodarskich czy zwierząt futerkowych. Czasem weterynarze podejmują się także opieki nad dzikimi, rannymi zwierzętami, np. potrąconymi przez samochód sarnami, jeleniami, ptakami.
Codzienne obowiązki weterynarza mogą obejmować wiele czynności, np. ratowanie życia poszkodowanym zwierzętom, opatrywanie, leczenie chorób, wykonywanie różnych zabiegów. Ponadto lekarz weterynarii zajmuje się również wszelkimi działaniami profilaktycznymi, takimi jak szczepienia, odrobaczanie, zabezpieczanie przeciwko pasożytom, obcinanie pazurków oraz udzielanie właścicielom porad dotyczących właściwej opieki nad ich pupilami. To również obejmuje doradzanie w kwestiach żywienia i doboru odpowiednich karm, mających na celu zapewnienie zwierzętom zdrowia i dobrej kondycji.
Jak zostać weterynarzem?
Osoba, która chce pracować w zawodzie weterynarza, musi najpierw skończyć 5,5-letnie studia na jednym z wydziałów medycyny weterynaryjnej. Następnie absolwent składa przysięgę, która jest ściśle związana z Kodeksem Etyki Lekarza Weterynarii.
Posiadanie wykształcenia samo w sobie nie uprawnia jednak do wykonywania zawodu. Aby rozpocząć praktykę, konieczne jest złożenie wniosku do odpowiedniej izby lekarsko-weterynaryjnej w danym regionie i uzyskanie jej aprobaty.
Także zakładanie własnej kliniki lub przychodni weterynaryjnej podlega regulacjom prawnym. Absolwent studiów weterynaryjnych, który chce otworzyć własną lecznicę, musi najpierw przepracować w zawodzie 2 lata. Natomiast aby założyć klinikę weterynaryjną, trzeba posiadać 5-letnie doświadczenie zawodowe.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pracodawcy w branży weterynaryjnej?
Weterynarze mają możliwość podjęcia zatrudnienia zarówno w państwowej służbie weterynaryjnej, jak i w sektorze prywatnym. Mogą zajmować stanowiska lokalnych inspektorów weterynarii (na przykład na poziomie wojewódzkim), pracować w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także podjąć zatrudnienie w prywatnych placówkach.
Przed wyborem pracodawcy w branży weterynaryjnej i podpisaniem umowy warto starannie ocenić przyszłego szefa i sprawdzić firmę, w której zamierzamy pracować. Aby dowiedzieć się jak najwięcej o przyszłym pracodawcy, polecamy skorzystać z rzetelnych źródeł informacji, takich jak opinie byłych i aktualnych pracowników. Mogą one dostarczyć cennych wskazówek na temat atmosfery w firmie, warunków zatrudnienia oraz ogólnej satysfakcji z wykonywanej pracy. Jeśli poszukujesz zatrudnienia w branży weterynaryjnej i zależy Ci na uzyskaniu opinii o zarobkach, kadrze oraz atmosferze w pracy, powiemy krótko: wszystko to, sprawdź na GoWork.pl. To jeden z największych polskich serwisów z zaufanymi opiniami pracowników i kandydatów o pracodawcach.