Różnice między karmami dla psów – sprawdź najważniejsze informacje!

Karma sucha czy mokra? Która z nich jest lepsza dla psa?

Dieta w życiu każdego psa ma kluczowe znaczenie – zarówno jeśli chodzi o jego zdrowie, jak i prawidłowe rozwijanie się. Zadaniem każdego psiego właściciela jest żywienie czworonoga. Właśnie dlatego warto wiedzieć, co podaje się swojemu psu do miseczki. Modeli żywieniowych jest sporo. Można podawać psu karmę m.in. suchą lub mokrą, które znacznie różnią się od siebie. Zacznijmy od suchej, która bogata jest w ok. 9% wody. Sucha karma objętościowo jest dość mała, jednak znajduje się w niej o wiele więcej kalorii niż w mokrej. Jeśli podajesz psu codziennie większą ilość suchej niż mokrej karmy bardzo ważne, aby zwierzak codziennie miał w osobnej misce świeżą, czystą wodę do picia – w ten sposób uzupełni jej brak. Sucha karma jest bardzo zdrowa i zawiera składniki sprzyjające m.in. odkładaniu się kamienia na psich zębach. Dzięki temu, że czworonóg musi pogryźć karmę zębami, ściera z nich osad. Pies nie ma problemów z gryzieniem? Zatem jak najbardziej można podawać mu suchą karmę. Ważne, aby miała w składzie jednak jak największą zawartość mięsa.

W porównaniu do suchej mokra karma jest bardziej wilgotna, gdyż zawiera powyżej 75% wody. Jednocześnie jest też o wiele mniej kaloryczna niż sucha, dlatego trzeba jej podawać psu więcej. Mokrą karmę zaleca się podawać psom posiadającym problemy z gryzieniem, a także czworonogom, które z jakiegoś powodu nie chcą jeść. Mokra karma przypomina naturalny pokarm, zwłaszcza że podobnie pachnie i ma niemal identyczną konsystencję (jak np. gotowane mięso z warzywami). Mokra karma jest tak samo zdrowa, jak sucha, jednak w obu przypadkach kluczowe jest wybranie produktu dobrego jakościowo, który będzie zbilansowany i pełnowartościowy. Tylko dobrej jakości karma może bowiem zapewnić psu zdrowie i świetne samopoczucie.

Zarówno sucha, jak i mokra karma mają swoje wady i zalety. Najważniejsze jednak, aby zawsze stawiać na produkty dobrej jakości i dawać psu tyle jedzenia oraz składników odżywczych, ile rzeczywiście potrzebuje. Możesz karmić psa naprzemiennie lub potraktować jedną z karm jako główną, a drugą jako uzupełniającą. Która z tych dwóch rodzajów karm jest lepsza – sucha czy mokra? Hodowcy uważają, że mokra, ponieważ jest z reguły mniej przetworzona i nie wywołuje uczucia pragnienia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każda karma może zawierać wypełniacze, których należy unikać.

Dlaczego warto kupować hipoalergiczną karmę bezzbożową dla psa?

Nie każdy pies może pozwolić sobie na spożywanie dużej ilości węglowodanów – zwłaszcza że większość zbożowych karm nie jest wysoce przyswajalna. Właśnie dlatego warto postawić na karmy bezzbożowe, które są bogatym źródłem białka. To idealna karma dla psów aktywnych, która – będąc produktem najlepszej jakości – zawiera z reguły ponad 50% mięsa.

Bezzbożowe karmy są wolne od GMO, a także nie zawierają związków antyżywieniowych, które ograniczają przyswajanie składników odżywczych i zaburzają rozwijanie się czworonogów. Jako że karmy bezzbożowe nie mają alergenów zbożowych, są polecane psim alergikom. Hipoalergiczne produkty nie zawierają uczulających substancji, a więc warto kupować je dla czworonogów uczulonych na zboża.

W jaki sposób wybrać idealną karmę dla psa? Ważne wskazówki i porady

Rodzaj karmy – jak wybrać ją ze względu na wiek i potrzeby psa?

Karmę dla psa powinno się wybierać nie tylko ze względu na jej formę, ale też z uwagi na wiek psa oraz jego szczególne wymagania. Produkty na rynku można wobec tego podzielić na:

  • Karmy dla szczeniąt – szczeniaki rozwijają się nawet do 24 miesięcy (olbrzymie rasy). Na każdej fazie wzrostu pies potrzebuje innych składników odżywczych m.in. białka, fosforu i wapnia.

  • Karmy dla psów dorosłych – po zakończeniu etapu wzrostu psy uznawane są za dorosłe. Karmy dla nich powinny zawierać składniki, które pozwolą utrzymać organizm czworonogów w jak najlepszym stanie.

  • Karmy dla seniorów – wiek psa szacuje się na podstawie rasy. Niektóre zostają seniorami w wieku 7 lat, a inne mając lat 11. Dla psich seniorów, których organizmy wchodzą na „wolniejsze obroty”, konieczna jest odpowiednio zmodyfikowana karma, która pozwoli im zachować dobrą kondycję.

  • Karmy dla suczek w ciąży – powinny zawierać określoną ilość substancji odżywczych, które będą w stanie pokryć zapotrzebowanie organizmu zarówno suczki, jak i rozwijających się płodów.

  • Karmy dla psów aktywnych – takie karmy muszą być przede wszystkim bardziej energetyczne od zwykłych. Muszą być też wysoce strawne i zawierające zbilansowaną ilość białek, tłuszczy oraz węglowodanów.

Pamiętaj, że…

Decydując się na jakąkolwiek karmę dla swojego psa, zawsze powinieneś czytać jej skład. Zwracaj szczególną uwagę na zawartość mięsa, którego powinno być w karmie jak najwięcej (minimum 50%). Nie zapominaj też, że nie ma jednej idealnej karmy dla wszystkich czworonogów, bo każdy z nich ma zupełnie inne potrzeby i wymagania. Wysokiej jakości karmy dla psów do zaoferowania ma Sklep Zoologiczny Zoopers, w którym znajdziesz najlepsze produkty dla swojego psiego przyjaciela.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny