Zanim kupimy rybki, czyli aranżacja akwarium

Jak zakładać akwarium od podstaw

Zbiornik, akcesoria i wystrój

Rozpoczynamy od ustalenia, w którym miejscu pomieszczenia w domu ma być ustawione akwarium. Pokój musi mieć dobre oświetlenie naturalne w ciągu dnia, jednak akwarium nie może być wystawione na silną ekspozycję promieni słonecznych. Od miejsca ustawienia uzależniamy wielkość zbiornika, który zakupimy. Praktyka wykazuje, że najlepiej sprawdzają się akwaria o długości 100 cm i więcej oraz o wysokości 50-55 cm (około 100 l pojemności), przy czym im większe, tym lepiej, niezależnie czy ma to być akwarium słodkowodne czy morskie. Ze względu na wygodę czyszczenia, bardziej zalecane są akwaria prostokątne niż okrągłe.

Oświetlenie do akwarium

Naturalne światło, aczkolwiek niezbędne, nie jest wystarczające dla fotosyntezy roślin akwariowych, dlatego w akwarium trzeba zainstalować specjalne świetlówki. Emitują one światło, które imituje promienie słońca. Fotosynteza jest procesem produkcji energii, zatem rośliny akwariowe będą potrzebować dwutlenku węgla, z którego będą wytwarzać węgiel jako budulec komórek, a wydzielany tlen oddadzą do wody. Dlatego, dla zapewnienia roślinom odpowiedniej kondycji, trzeba im regularnie dostarczać dwutlenek węgla.

Filtrowanie wody

Filtry są bezwzględnie konieczne dla funkcjonowania akwarium. Służą one do napowietrzania wody i zatrzymywania różnych zanieczyszczeń, jak rybie odchody czy niezjedzony pokarm. Dzięki systemowi filtracji woda w akwarium jest dłużej czysta.

Wodę w akwarium można filtrować za pomocą trzech podstawowych rodzajów filtrów:

  • Mechanicznych
  • Biologicznych
  • Chemicznych

W zależności od rodzaju filtrów, są one wykonane z włókniny, gąbki, węgla aktywowanego, biokul, pierścieni ceramicznych, itp. Można również nabyć filtr wielofunkcyjny – mechaniczny, biologiczny i chemiczny. Natomiast pod względem umieszczenia filtry dzielą się na wewnętrzne, działające w akwarium, lub zewnętrzne. Filtr wewnętrzny spełni swoje zadanie, jeżeli planujemy urządzić małe akwarium. Natomiast do większych (od 100 l) lepszy będzie filtr zewnętrzny.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Ogrzewanie i chłodzenie wody

Temperatura wody w akwarium ma zasadnicze znaczenie dla rybek. Wiele gatunków pochodzi z wód tropikalnych, dlatego powinniśmy zapewnić im warunki życia jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Do tego celu służy grzałka z termostatem. Należy go ustawić na temperaturę 22-26 stopni Celsjusza, która jest optymalna dla akwarium. W naszych warunkach klimatycznych raczej nie ma potrzeby kupowania chłodziarki do wody, choć takie urządzenia również są do nabycia.

Wystrój akwarium

Wnętrze akwarium można zaaranżować za pomocą kamieni, korzeni i skał oraz roślin wodnych. W specjalistycznych sklepach akwarystycznych można zakupić wapienie i dolomity, z których następnie buduje się rafy. Najpierw jednak należy zadbać o podłoże (substrat z substancjami odżywczymi dla roślin) i żwirek na dno. Najkorzystniej jest położyć substrat na dno, a następnie przykryć go żwirkiem.

Aranżacja akwarium ma znaczenie nie tylko dekoracyjne – kamienie i korzenie, odpowiednio rozmieszczone, stanowią doskonałą kryjówkę dla rybek. Ważne: wszelkie elementy dekoracyjne kupujemy jedynie w sklepie akwarystycznym, w żadnym wypadku nie wolno wkładać do akwarium np. kamieni z jeziora lub morza, „bo ładnie wyglądają”. Grozi to wprowadzeniem do akwarium bakterii, które mogą spowodować śnięcie rybek.

Rośliny, którymi warto udekorować akwarium

Rośliny wodne spełniają w akwarium wielorakie zadanie. Zużywają dwutlenek węgla i produkują tlen, stabilizują akwarium, rozkładają substancje zawierające azot (produkty przemiany materii żyjących w wodzie organizmów), mogą służyć za kryjówkę dla rybek, no i oczywiście sprawiają, że mamy po prostu ładne akwarium.

Osobom początkującym w akwarystyce zaleca się rośliny mało wymagające. W sklepach są one oznaczone plakietką z logo w kształcie zielonego listka. Należą do nich m.in. moczarka kanadyjska, mchy, żabienice, nurzańce i wiele innych. Należy je dobrać, dostosowując do gatunków rybek, jakimi chcemy zasiedlić akwarium. Rośliny sadzi się według ogólnej zasady od najniższych przy brzegu do najwyższych w głąb. Jeżeli akwarium ma być widoczne ze wszystkich stron, sadzimy „w piramidkę” – od najniższych do najwyższych ku środkowi. Generalnie roślin powinno być dość dużo, ale z zachowaniem umiaru. W kwestii wystroju warto zapytać w sklepie, jak urządzić akwarium i zaaranżować układ roślin.

Rośliny do akwarium powinny pochodzić wyłącznie ze sklepów akwarystycznych, w żadnym wypadku nie sadzimy roślin samodzielnie wybieranych z jeziora czy rzeki. Przed posadzeniem dokładnie sprawdzamy, czy na zakupionych roślinach nie ma ślimaków i ich jaj. Należy je starannie usunąć, aby nie spowodować nadmiernego namnożenia się mięczaków.

Mężczyzna karmiący ryby w akwarium
Porady, jak urządzić akwarium krok po kroku oraz jego wyposażenie

Woda w akwarium i jego mieszkańcy

Woda do akwarium i jej parametry

Dla osób zaczynających od podstaw znacznie bardziej odpowiednie jest małe akwarium słodkowodne. Morskie przeznaczone jest raczej dla doświadczonych akwarystów, ponadto wiąże się ze znacznie większymi kosztami i bardziej skomplikowaną obsługą.

Zdrowie rybek i roślin wodnych zależy przede wszystkim od jakości wody, jakiej użyjemy. Powinna ona mieć parametry jak najbardziej zbliżone do tych, jakie posiada woda, będąca naturalnym środowiskiem dla gatunków, które zamierzamy hodować.

Podstawowe parametry wody akwariowej są następujące:

  • Temperatura – przed zasiedleniem akwarium wodę należy ogrzać do temperatury odpowiedniej dla ryb i roślin. Wiemy już, że jest to 22 – 26 stopni
  • Odczyn (pH). Większość ryb najlepiej bytuje w wodzie o odczynie obojętnym (pH = 7). Niższa wartość tego współczynnika oznacza odczyn kwaśny, wyższa – zasadowy. Odczyn wody w akwarium może wahać się od 6 do 8
  • Twardość – ogólna twardość wody składa się ze związków magnezu i wapnia, a dzieli się na twardość nieprzemijającą i przemijającą.
    • Twardość nieprzemijająca – to zawartość siarczanów, azotanów i chlorków. Neutralizuje się ją przez zastosowanie wymienników jonowych lub neutralizatorów chemicznych
    • Twardość przemijająca (nietrwała termicznie) – to zawartość węglanów i wodorowęglanów. Neutralizuje się ją, przegotowując wodę lub mieszając ją z wodą destylowaną.

Większość ryb może bytować w wodzie twardej lub średnio twardej, jednak do odbycia tarła wiele gatunków potrzebuje wody miękkiej.

Przygotowanie wody do akwarium polega głównie na jej odstaniu, najlepiej dobę, aby umożliwić ulotnienie się trujących dla ryb gazów uzdatniających – chloru i fluoru. Można je także zneutralizować za pomocą preparatów dostępnych w sklepach akwarystycznych. Jeżeli woda jest uzdatniana związkami, zawierającymi chlor i amoniak (chloroaminy), należy zastosować filtrowanie węglem aktywowanym lub preparatami chemicznymi. Wodę wlewamy do akwarium delikatnie, po ściance. Następnie trzeba odczekać około 48 godzin, aż się ustoi i posadzić rośliny. Po następnych 48 godzinach wpuszczamy rybki.

Aranżacja akwarium – punkt kulminacyjny, czyli zasiedlenie

Rybki po przyniesieniu do domu należy zaadaptować do wody w akwarium. W tym celu przez około dwie godziny miesza się powoli wodę akwaryjną z wodą w pojemniku z rybkami. Dopiero po tym czasie wpuszczamy rybki do akwarium.

Początkującemu akwaryście zwykle poleca się popularne gatunki – gupiki, molinezje, neonki, danio, brzanki, itp. Są to rybki spokojnego żeru i nie mają wielkich wymagań. Sprzedawca w sklepie dobierze dla nich odpowiedni pokarm.

Ile rybek na początek? To zależy, jakie duże jest akwarium i jakie jest jego zagospodarowanie (kamienie, rośliny, itp.). Znawcy twierdzą, że na 1 cm ryby powinien przypadać 1 litr wody. Przykładowo licząc, jeżeli dany gatunek dorasta do 5 cm, to dla jednego egzemplarza potrzeba 5 litrów wody. Zatem jeżeli akwarium ma pojemność 100 litrów, rybek może być najwyżej dwadzieścia. Jest to jednak wyliczenie orientacyjne. Kiedy zastanawiamy się, jak urządzić akwarium, najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem.

Z każdego gatunku rybek najlepiej kupić po pięć sztuk – dwa samce i trzy samice. Dobrze jest też pomyśleć o „sanitariuszach” – glonojadach lub sumikach, które wyjadają powstające glony i resztki. Dobieramy rybki tak, aby nie wyjadały się nawzajem, aczkolwiek np. u gupików często obserwuje się kanibalizm.

Podsumowanie

Ładne akwarium to żywa dekoracja mieszkania. Ma ono również walory relaksacyjne i edukacyjne, zwłaszcza dla dzieci. Początkującym zaleca się zakładać akwarium słodkowodne. Na morskie przyjdzie czas wraz z doświadczeniem.

Jeżeli mamy kłopot, jak wystroić akwarium, możemy poradzić się personelu w sklepie akwarystycznym. Zagospodarowanie akwarium nie jest skomplikowane, ale trzeba pamiętać o wszystkich niezbędnych urządzeniach i wyposażeniu, aby mogło ono cieszyć wzrok przez długie lata.

ikona podziel się Przekaż dalej