Upalne dni – jak wpływają na zwierzęta domowe?

Większość z nas z utęsknieniem wypatruje pierwszych ciepłych dni, ale pojawiające się latem upalne tygodnie nie sprzyjają ani ludziom, ani czworonogom! Co ciekawe, istnieją badania sugerujące, iż niektóre psy mogą podczas upałów stawać się bardziej skłonne do agresji i wykazują mniejsze chęci do kontaktu z człowiekiem np. w postaci głaskania. Naukowcy z Pekinu sprawdzili, że częstotliwość wizyt na izbie przyjęć związanych z ugryzieniami psa wzrastała, gdy temperatura otoczenia była wysoka. Biorąc pod uwagę te dane, warto w czasie dokuczliwych upałów zminimalizować interakcje swojego pupila z nieznajomymi oraz dziećmi.

Upał szczególnie dokucza psom chorym oraz znajdujących się w grupie ryzyka udaru słonecznego. Zidentyfikowano kilka czynników ryzyka predysponujących do udaru cieplnego u psów, są to:

  • otyłość,
  • duża masa ciała (>15 kg),
  • przynależność do niektórych ras (np. labrador retriever),
  • brak kondycji, czy narażenie na gorące i wilgotne środowisko.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Pies Cavalier leżący przed wiatrakiem w upalny dzień, a także jak ulżyć psu podczas upałów, najlepsze sposoby
Jak ulżyć psu podczas upałów krok po kroku, czyli co zrobić z psem w czasie najbardziej ciepłych dni

Co jeszcze warto wiedzieć o wysokich temperaturach? Są szczególnie niebezpieczne dla psów, które zostaną pozostawione w samochodzie! Zapamiętaj, że 40°C to temperatura, w której Twój pies nie może już regulować temperatury ciała. Tymczasem już po 30 minutach temperatura w aucie może osiągnąć 43°C, gdy na zewnątrz termometr wskazuje jedynie 23°C.

Jak ulżyć psu podczas upału? Sprawdzone sposoby

Jeżeli chcesz chronić psa przed upałem, możesz zastosować sprawdzone sposoby!

  1. Woda – w upalne dni najważniejsza jest świeża i czysta woda! Pamiętaj o niej zarówno w domu, jak i w ogrodzie, czy na podwórku. Jeżeli planujesz wyjście, napełnij wodą kilka pojemników.
  2. Lody dla psa – latem możesz przygotowywać specjalne lody dla swojego ulubieńca. Wykorzystaj do tego  banany, arbuza, miętę lub dynię, które po zmiksowaniu należy schłodzić. Nie podawaj jednak psu lodów dla ludzi, które zawierają dużą ilość cukru oraz inne szkodliwe dla psów składniki.
  3. Maty chłodzące -chłodzenie psa jest możliwe także dzięki dostępnym na rynku zoologicznym matą chłodzącym. Zamiast mat można zastosować  jednak wilgotne ręczniki, na których będzie mógł położyć się Twój czworonóg. Pamiętaj o regularnym „odświeżaniu” ręcznika chłodną wodą, by utrzymać przyjemny dla pupila efekt.
  4. Baseny dla psów – podczas letnich wakacji możesz kąpać swojego psa w morzu lub jeziorze, ale chłodzące kąpiele są możliwe również w domu. Napełnij wodą basen przeznaczony dla psów i pozwól pupilowi schłodzić się, wskakując do niego od czasu do czasu.
  5. Krem z filtrem dla psów – u psów zdarzają się oparzenia słoneczne, dlatego szczególnie rasy o krótkich lub białych włosach i z różowymi uszami należy chronić przed promieniami słonecznymi. U takich osobników konieczne jest nakładanie kremu przeciwsłonecznego dla psów np. na nos, czubki uszu, czy brzuch.
  6. Poranne i wieczorne spacery – w gorące dni unikaj spacerów w czasie najwyższych temperatur. Wychodź z psem rano lub wieczorem, gdy słońce nie będzie tak mocno wdawało się we znaki i ogranicz intensywność zabaw oraz ćwiczeń.
  7. Cyrkulacja powietrza – w czasie upałów warto zadbać o cyrkulację powietrza oraz utrzymanie w domu komfortowej temperatury. Można to osiągnąć, korzystając z wentylatorów w różnych pokojach lub zminimalizować ilość ciepła poprzez zaciąganie zasłon lub żaluzji. Pamiętaj jednak, aby trzymać wentylatory i kable poza zasięgiem psich łap, aby zapewnić swojemu pupilowi bezpieczeństwo.
  8. Cień w ogrodzie lub na podwórku – zwierzęta spędzające czas na podwórku lub w ogródku powinny mieć zapewnioną możliwość wypoczynku w cieniu i schronienia się przed upałem!
  9. Wizyta u grommera – pamiętaj, że prawidłowa pielęgnacja psa może pomóc mu regulować temperaturę! Dotyczy to szczególnie czworonogów z długą lub gęstą sierścią. Latem oprócz regularnego szczotkowania, warto rozważyć skrócenie włosa u grommera. Nigdy nie wolno jednak całkowicie golić psa, ponieważ powoduje to podatność na oparzenia słoneczne. Sprawdź także ten artykuł o powodach, dlaczego pies nie chce jeść.

Udar cieplny u psa – objawy i pierwsza pomoc

Podczas ciepłej pogody Twój czworonóg jest narażony na udar cieplny, który pojawia się, gdy pies nie jest już w stanie samodzielnie regulować temperatury ciała. Objawy obejmują:

  • nadmierne dyszenie,
  • ślinotok,
  • zaczerwienienie dziąseł,
  • wymioty lub biegunkę,
  • osłabienie.

Niestety, jeśli nie zostanie on szybko zauważony, udar cieplny może być śmiertelny. Jak schłodzić psa, u którego podejrzewa się udar cieplny? Zwierzę należy natychmiast przenieść do cienia oraz schłodzić je przy pomocy wody, czy mokrych ręczników. Twój pies może pić, ale nie podawaj mu w tym czasie jedzenia. Uważaj, by chłodzenie nie trwało zbyt długo i nie wprowadzić psa w hipotermię. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii i przewieź do niego swojego pupila.

ikona podziel się Przekaż dalej