Historia świnek morskich w Europie

Historia świnek morskich jest warta poznania. Pochodzą one z Ameryki Południowej, gdzie hodowane są m.in na pokarm. Udomowili je już Inkowie, którzy składali je w ofierze bogom, jak przeczytać można w "The Guinea pig Handbook" Lynn Vanderlip.

Do Europy trafiły pod koniec XVI wieku z hiszpańskimi konkwistadorami. Wydaje się także, że na początku były zarezerwowane raczej dla ludzi zamożnych. Płodność gryzoni sprawiła jednak, że dość szybko trafiły także do domów klasy średniej. Czas ich przybycia i popularność na naszym kontynencie potwierdzają wykopaliska archeologiczne i znalezione szkielety tych gryzoni.

Popularność świnek morskich sięga zatem czasów elżbietańskich i trwa do dzisiaj. Kawie domowe (jak nazywane są obecnie świnki morskie) to członkowie wielu europejskich, w tym polskich rodzin. Są bowiem sympatyczne i wesołe.

Rozród świnek morskich

Dojrzałość płciowa

W okres dojrzewania samce wchodzą w wieku 70-90 dni, ale zachowania seksualne pojawiają się u nich już około pierwszego miesiąca życia.

Samica staje się dojrzała płciowo około 2 miesiąca życia, a szczytowa płodność przypada na  4-20 miesiąc życia. Płodna pozostaje jednak nawet do 5 roku życia. Świnki morskie w niewoli rozmnażają się przez cały rok. Owulacja trwa u nich 6-11 godzin i w tym czasie samica przyjmuje charakterystyczną pozycję z wygięciem kręgosłupa i rozszerzeniem sromu.

Zaloty samca są dość krótkie i opierają się na kilkukrotnym okrążeniu samicy połączonym z wydawaniem charakterystycznych dźwięków chrząkania i potrząsania tylną częścią ciała. Po kopulacji u samic pojawia się czop z nasienia, a później błona zamykająca światło pochwy do czasu porodu. Kolejna ruja pojawia się już w ciągu kilku godzin do dwóch dni po porodzie.

Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje

Opieka nad świnką morską

Samica świnek morskich jest ciąży około 68 dni i rodzi około 4 młodych. W ciągu roku teoretycznie może wydać kilka miotów, choć w praktyce optymalne jest dla niej 4-5 miotów w życiu. To, że samica jest ciężarna, poznać można po zwiększeniu masy ciała i charakterystycznym kształcie gruszki. Bywa jednak, że ciąży nie widać wizualnie do samego porodu. 

Minimalne wymiary klatki dla jednego osobnika to 50cm x 80 cm . Warto jednak zapewnić im więcej przestrzeni. W przypadku świnek morskich zastosować można zatem np. klatkę dla królika, której minimalny wymiar to 50 cm x 100 cm.

Samica z młodymi może potrzebować klatki wielkości minimum 60 cm x 100 cm. Umieszczona powinna być ona w spokojnym, cichym i ciepłym miejscu. Po urodzeniu młodych musi zostać ona do nich przystosowana. Trzeba dostosować zawieszenie poidełka oraz zabezpieczyć klatkę przed potencjalną ucieczką maluchów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rozpoznaniu płci kota?

Jak rozpoznać płeć świnki morskiej?

Jak odróżnić płeć świnki morskiej u osesków?

Ustalenie płci bywa trudne przed ukończeniem 2 tygodnia życia, ale płeć świnki morskiej odróżnić trzeba w 3 tygodniu w celu rozdzielenia samic i samców. Należy być przy tym ostrożnym. Małe kawie domowe mogą być bowiem niespokojne, a w dodatku są dość delikatne. U takich maluchów łatwo także o przeziębienie, więc selekcja płciowa powinna być przeprowadzana w ciepłym miejscu. Chwyt musi być delikatny, ale stabilny. Obejmujemy zwierzątko dłonią dookoła klatki piersiowej. Musimy odwrócić ją brzuszkiem do siebie i ocenić narządy rozrodcze. Świnki łatwo panikują i sporo popiskują podczas takiego badania, bo nie lubią przebywać na plecach. Trzeba zatem starać się rozpoznać płeć dość szybko.

Świnki morskie – rozróżnianie płci
Porady, jak rozpoznać płeć świnki morskiej, czyli rozróżnić samca od samicy

Badanie polega na odnalezieniu odbytu i narządów płciowych, a potem określenie ich odległości względem siebie. Odbyt to pionowa kreska szarego lub brązowego odcienia.  Zbadać należy także kształt narządów płciowych.

Rozpoznać płeć możemy sami, ale warto skorzystać z pomocy pracowników sklepu zoologicznego oraz udać się do lekarza weterynarii, który ostatecznie potwierdzi, że to mały samiec lub samica. Będzie to szczególnie istotne, jeśli chcemy mieć dwie świnki, ale nie planujemy odchowywania ich potomstwa.

Samiec i samica - jak rozpoznać płeć dorosłego osobnika?

Dorosły samiec ma większą odległość pomiędzy odbytem, a penisem niż jest to w przypadku ułożenia odbytu i sromu u samicy. Wzdłuż odbytu i penisa u samca znajduje się wybrzuszenie, które spowodowane jest obecnością jąder. Jądra u kawii domowej są dość duże w porównaniu z ogólnymi rozmiarami zwierzęcia. Jeśli jądra nie zstąpią do 4 miesiąca życia, samca uznaje się za wnętra.

Zobaczenie i ocena penisa u samca możliwa jest po delikatnym uciśnięciu narządów płciowych. W efekcie czego wysunie się ono. Może to być trudniejsze u starszych samców. Penis ma u tego gatunku kształt litery S.

Posiadając samca, należy regularnie sprawdzać okolicę genitaliów, by upewnić się, czy w fałdki prącia nie dostało się sianko, włosy lub trociny. Taka sytuacja doprowadza bowiem do stanów zapalnych. Okolicę tą przemywać można letnią wodą.

Dorosła samica, tak samo, jak mała ma niewielką odległość sromu od odbytu. Często zlokalizowany jest on tuż pod odbytem. Rozpoznanie płci można oprzeć także na ocenie obszaru narządów płciowych. U samicy po delikatnym rozsunięciu tworzy on kształt litery "Y". Samice są również zwykle mniejsze niż samce.

Rozpoznanie płci świnki morskiej nie powinno sprawiać dużej trudności. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych cech, a wiedząc już, czy posiadamy samca czy samicę, wybrać imię naszego pupila.

ikona podziel się Przekaż dalej