Przygotowujemy terrarium dla węża zbożowego

Jak przygotować terrarium dla węża zbożowego? Wymiary zbiornika

Minimalne wymiary terrarium dla dorosłego węża zbożowego powinny wynosić 80x50x50 cm. Podobnie jak przy innych gatunkach zwierząt należy pamiętać, że nie ma maksymalnej górnej granicy przestrzeni, więc terrarium może być większe i będzie to działać tylko na plus. Terrarium powinno mieć orientację poziomą, a więc największa liczba w wymiarze powinna dotyczyć jego szerokości.

Dla młodszego węża będzie nadawać się plastikowe pudło – pozwoli mu szybciej zaaklimatyzować się i przyzwyczaić do mniejszego terenu. Musimy tylko pamiętać, by takie pudło odpowiednio zabezpieczyć, ponieważ zwierzę może próbować uciec. Najlepiej wybrać plastikowe pudło z zatrzaskiem, by zminimalizować ryzyko podważenia wieka. Należy oczywiście pamiętać, by z czasem przełożyć węża do docelowego terrarium, ponieważ przebywanie w zbyt ciasnych warunkach będzie odbijać się negatywnie na zdrowiu zbożówki. W plastikowym pojemniku koniecznie należy zrobić otwory wentylacyjne, tak by następowała wymiana powietrza. Podobne rozwiązanie można też zastosować w przypadku pytona królewskiego.

Najpopularniejsze dla węża są terraria wykonane ze szkła – pozwalają one na obserwację zwierzęcia z każdej strony, a do tego jest możliwość kupienia gotowego zbiornika. Warto przy kupnie terrarium sprawdzić, czy jest ono odpowiednio zabezpieczone przed ucieczką gada i nie posiada otworów lub szczelin, którymi zwierzę będzie mogło się wymknąć.

Wąż zbożowy - ogrzewanie, oświetlenie i podłoże w terrarium

Wąż zbożowy wymaga odpowiedniej temperatury w terrarium – w związku z tym powinniśmy zadbać o umieszczenie źródła ogrzewania. Źródłem ciepła mogą być:

  • lampa grzewcza – będzie dostarczać ciepło w terrarium od góry. W takim przypadku warto zabezpieczyć lampę siatkę lub umieścić na zewnątrz terrarium, tak by wąż nie miał dostępu do niej. W przypadku kontaktu zwierzę może się poparzyć, więc lepiej być ostrożnym.
  • mata grzewcza – zapewni nagrzewanie od dołu lub z boku. Matę należy umieścić na zewnątrz terrarium i podłączyć do termoregulatora, na którym ustawimy preferowaną temperaturę.

Oprócz tego terrarium powinno być oświetlone – do tego wystarczy zwykła żarówka, oczywiście odpowiednio zabezpieczona. Lampa UVB nie jest wymagana, ponieważ wapń zwierzę będzie pozyskiwać z pożywienia – źródłem wapnia będą m.in. kości zwierząt karmowych.

Wyposażenie terrarium dla węża zbożowego – dbamy o wystrój

Jakie akcesoria powinniśmy kupić do terrarium? Podłoże i kryjówki

Po wybraniu odpowiedniego zbiornika musimy go jeszcze urządzić. Wąż zbożowy ma swoje wymagania, które należy spełnić, by szybko zaaklimatyzował się. Do najważniejszych elementów wyposażenia należą:

  • Podłoże – na rynku istnieją podłoża dedykowane dla węży, są to trociny wolne od pyłu i olejków eterycznych. Cechują się chłonnością i są bezpieczne dla węża, nawet jeśli niechcący połknie ściółkę.
  • Kryjówki – zbożówka powinna mieć w terrarium 2 kryjówki – jedną wilgotną, w której będzie spędzać czas by się ochłodzić i leżeć na czas wylinki. Druga powinna być sucha i w niej najczęściej wąż będzie spał. Kryjówka powinna być stabilna i w miarę możliwości ciasna, ale na tyle duża, by wąż się w niej mieścił. Możemy je zrobić np. z odwróconej doniczki. Takie same kryjówki będą też odpowiednie dla pytona królewskiego.
  • Basen z wodą – to kolejny element, który będzie jednocześnie zapewniał odpowiednią wilgotność w zbiorniku, a dodatkowo pozwoli wężowi spoczywać w wodzie w trakcie zbliżającej się wylinki.
  • Pęseta – będzie służyć do karmienia węża. Najlepiej kupić na tyle długą pęsetę, by zwierzę nie chwyciło nas podczas polowania. Na szczęście wąż zbożowy nie jest jadowity tak jak żararaka pospolita, więc jeśli nas ugryzie, to zostanie co najwyżej blizna.
  • Elementy wystroju – korzenie, tuby, rośliny – wpłyną na estetykę wnętrza i zapewnią wężowi swoisty plac zabaw i dodatkowe naturalne kryjówki.

Większość tych elementów oferuje każdy sklep terrarystyczny lub zoologiczny. Wiele z nich posiada też różne odmiany węża zbożowego, więc będziemy mogli zaopatrzyć się we wszystko w jednym miejscu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pytonie królewskim białym?

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Jakie warunki powinny panować w terrarium? Temperatura powietrza i wilgotność

Jeśli mamy już gotowy zbiornik i odpowiednio go wyposażyliśmy, powinniśmy zadbać, by mikroklimat wewnątrz terrarium był właściwy dla danego gatunku. Wąż zbożowy w naturze żyje w Ameryce Południowej (z kolei żararaka pospolita zamieszkuje Amerykę Południową), więc musimy odwzorować jej klimat w terrarium. Dla dorosłego węża zbożowego temperatura powietrza w ciągu dnia powinna wynosić od 25 do 28 stopni, bezpośrednio na wyspie ciepła 31-32 stopnie, natomiast w nocy powinna spadać do 24 stopni. Młodsze węże najlepiej, żeby miały jedną stałą temperaturę wynoszącą 28 stopni.

Wąż zbożowy w terrarium na roślinach, a także podpowiedzi dla hodowców, jak przygotować terrarium dla węża zbożowego
Waż zbożowy w terrarium, czyli wyposażenie terrarium oraz jak przygotować miejsce dla węża zbożowego

Terrarium powinno być podzielone na dwie strefy – cieplejszą i chłodniejszą, tak by wąż mógł sam wybrać, w jakiej temperaturze aktualnie chce przebywać. Warto umieścić źródło ogrzewania na jednym krańcu terrarium, a drugą część pozostawić nieogrzaną i zaciemnioną. Pyton królewski będzie wymagał podobnych warunków.

Należy również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej wilgotności – niezależnie od odmiany węża zbożowego powinna ona być na poziomie 70%. By zapewnić taki poziom, warto wstawić do środka basen z wodą. Będzie on jednocześnie służył jako miejsce do kąpieli oraz sprawi, że powietrze będzie odpowiednio nawilżone. Na czas wylinki, kiedy wąż będzie zrzucał starą skórę, możemy podwyższyć poziom wilgotności.

Jaka jest cena terrarium dla węża zbożowego? Sklep czy budowa u producenta – gdzie kupić zbiornik?

Koszt terrarium dla węża zbożowego to kilkaset złotych. Cena najprostszego zbiornika będzie wynosić ok. 400 zł. Część producentów oferuje budowę terrariów na wymiar wraz z niezbędnym wyposażeniem, takim jak miski, lampy i elementy wystroju. W takim przypadku koszt może być wyższy i dochodzić nawet do 2000 zł.

Miejsc, gdzie możemy kupić terrarium, będzie wiele – będzie to m.in. sklep zoologiczny i terrarystyczny. Bardzo często można dostać terrarium w okazyjnej cenie na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych, więc warto przeszukać oferty i wybrać najlepszą. Warto również odwiedzać giełdy i targi terrarystyczne, gdzie kupimy nie tylko terrarium, ale również wyposażenie i samo zwierzę.

Możemy też zrobić terrarium samodzielnie. W sieci istnieje mnóstwo poradników, które podpowiadają krok po kroku jak stworzyć oryginalny zbiornik. Jeśli masz wolny czas i lubisz majsterkowanie, budowa własnego zbiornika da na pewno dużo satysfakcji.

ikona podziel się Przekaż dalej