Zakładanie akwarium słodkowodnego od podstaw. Porady i galeria zdjęć

Jak założyć akwarium słodkowodne?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś się zająć, jest wybranie zbiornika wodnego. Im większy on będzie, tym mniej trzeba będzie przy nim pracować. Małe akwarium będzie ciężkie w pielęgnacji, zwłaszcza że trzeba w nim non stop utrzymywać równowagę chemiczną. Jeżeli zaniedbasz parametry wody, pływające w zbiorniku wodnym dyskowce, kolcobrzuch bądź inne rodzaje ryb mogą podupaść na zdrowiu. Na sam początek przygody z akwarium słodkowodnym, zaleca się średniej wielkości zbiornik – maksymalnie do 100 litrów. Powinien on mieć proste ściany i być na kształt prostokąta.

Oprócz wybrania akwarium, należy też dobrać do niego odpowiednie akcesoria. A więc istotne będzie zakupienie kilku ważnych elementów. Akwarystyka nie należy do najtańszych hobby, więc na początku trzeba będzie zainwestować w ważne akcesoria do akwarium takie, jak:

  • pokrywa z oświetleniem,
  • grzałka,
  • napowietrzacz do akwarium,
  • odmulacz dna (do usuwania zanieczyszczeń z dna akwarium),
  • siatka do odławiania ryb (przyda się np. podczas czyszczenia akwarium),
  • termometr,
  • tło do akwarium (nie tylko jako element dekoracyjny, ale też ograniczający dostęp światła dziennego i spowalniający w ten sposób rozwijanie się glonów),
  • podłoże (np. żwirek lub piasek),
  • czyścik do szyb (możesz też skusić się na ślimaki w akwarium, które będą pomagały czyścić glony w akwarium),
  • ozdoby akwariowe (jak korzenie, kamienie, połówki kokosa, ceramiczne figurki),
  • rośliny (nie tylko zdobią zbiornik wodny, ale też dostarczają rybom tlen).

Podstawy akwarystyki, czyli profesjonalne akwarium słodkowodne krok po kroku

Jeżeli chcesz założyć swoje pierwsze akwarium słodkowodne, przydadzą się sprawdzone porady, bez których ciężko będzie profesjonalnie złożyć cały zbiornik wodny.

  1. Zanim zabierzesz się za zakładanie akwarium, nie kupuj wcześniej ryb! Rodzaje ryb takich, jak dyskowce, ślimaki w akwarium czy nawet skorupiaki muszą poczekać. Zajmij się najpierw kompletowaniem sprzętu i jego instalacją.
  2. Ważne będzie idealne miejsce na akwarium. Powinno być z dala od światła słonecznego czy kaloryfera. Nie może być też tam, gdzie jest duży ruch każdego dnia – to stresuje rybki.
  3. Sprawdź stabilność zbiornika wodnego i zobaczy, czy kupione akwarium nie przecieka. Jeżeli tak, musisz je uszczelnić albo wymienić na nowe.
  4. Zamontuj filtr, a podłoże koniecznie wypłucz w wiaderku. Jeżeli jest to żwirek, powinieneś go rozłożyć na dnie akwarium.
  5. Wyczyść również dekoracje do akwarium, ale bez środków chemicznych. Muszą one stanowić nie tylko ozdobę, lecz i schron dla rybek, które wpuścisz do zbiornika wodnego.
  6. Załóż grzałkę z termostatem. Nie może ona dotykać podłoża.
  7. Podłącz napowietrzacz do akwarium. Jeżeli będzie to filtr wewnętrzny, możesz zamontować sprzęt po zamocowaniu wkładów filtracyjnych do niego.
  8. Zacznij napełniać zbiornik wodny wężem albo wiadrem. Wlewaj wodę delikatnie, by nie wzburzyć dna.
  9. Posadź rośliny akwariowe – niższe z przodu, a wyższe z tyłu akwarium. Nie zapominaj o wolnej przestrzeni do pływania dla ryb. Od góry musi zostać również wolne miejsce.
  10. Wyreguluj strumień z filtrów, by nie było wirów. Nałóż pokrywę, wcześniej instalując w niej oświetlenie (chyba, że jest w zestawie z pokrywą).
  11. Sprawdź podłączenie i akwarium, a przed wpuszczeniem ryb pozwól zbiornikowi żyć przez minimum 2 tygodnie. Dzięki temu zbiornik dojrzeje, a środowisko w nim ustabilizuje się. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach słodkowodnych.
Zakładanie akwarium przez mężczyznę, a także akwarium słodkowodne od podstaw
Akwarium słodkowodne krok po kroku, czyli zakładanie akwarium w domu od podstaw

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Akwarium słodkowodne – o czym pamiętać podczas zakładania? Galeria

Zakładanie akwarium słodkowodnego od podstaw

Zakładanie akwarium nie należy do trudnych zadań. Zanim jednak akwarium uruchomisz, warto pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Musisz umyć akwarium przed tym, jak zaczniesz je napełniać wodą. Nie używaj jednak do tego detergentów, a wyłącznie wody i gąbki. Podobnie, jak ozdoby ceramiczne i podłoże, sam zbiornik wodny też należy wypłukać. Niektórzy akwaryści zalecają też sparzenie żwirku gorącą wodą – ma to za zadanie ochronić zbiornik przed plaga ślimaków.

Akwarium nie powinno się zalewać do pełna. Nie powinieneś się też niepokoić mętną wodą po jej nalaniu. Gdy już uruchomisz filtr, będzie przejrzysta i krystalicznie czysta. Zanim jednak uruchomisz sprzęt, koniecznie sprawdź, czy jest zanurzony w wodzie! Jeżeli nie, powinieneś dolać nieco wody i wtedy założyć pokrywkę. Woda musi nabrać odpowiedniej temperatury, zanim zasadzisz w podłożu wybrane roślinki. Pamiętaj też, że świeża woda źle zadziała na ryby, jeżeli od razu wpuścisz je do świeżego akwarium. Niestety, ale w ten sposób możesz zabić rybki.

Pamiętaj, że…

Nie powinno się stawiać akwarium na parapecie, ponieważ ryby nie lubią ani przeciągów, ani gwałtownych zmian temperatury.

ikona podziel się Przekaż dalej