Szczotkowanie sierści – czym i jak często?

Na kondycję kociej sierści składa się mnóstwo czynników. Zalicza się do nich m.in. behawioralne, zdrowotne, żywieniowe i środowiskowe. Trzeba też zwrócić uwagę na prawidłową pielęgnację futra. Wystarczy zaniedbać jeden czynnik, aby samopoczucie i zdrowie – a wraz z nim sierść zwierzaka – się pogorszyły.

Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji jest regularne szczotkowanie. Ze względu na rodzaj futra, większej pomocy w tej kwestii wymagają koty długowłose. Dzięki szczotkowaniu pozbywamy się martwych włosów i zapobiegamy filcowaniu sierści oraz tworzeniu się kołtunów. Poza tym przy okazji wykonujemy masaż skóry, który świetnie wpływa na krążenie. Jak często i czym czesać koty?

  • Koty krótkowłose – wystarczy uczesać je raz na tydzień. Najlepiej zrobić to za pomocą silikonowego lub gumowego zgrzebła. Jeśli chcemy nabłyszczyć kocie futro, warto sięgnąć po szczotkę z naturalnego włosia.
  • Koty długowłose – należy szczotkować je kilka razy w tygodniu. Niektóre rasy wymagają codziennego czesania. W tym przypadku przyda się szczotka np. włosiano-nylonowa.

Ważna jest również technika czesania. Koty czeszemy z włosem – robiąc na odwrót, można zniszczyć strukturę włosów lub je wyłamać. Warto sięgnąć też po odżywki ułatwiające rozczesywanie kociego futerka. Jeśli pojawią się tzw. supełki, można delikatnie rozplątać je palcami – nigdy nie rozczesywać na siłę. Na szczotkowanie kota powinno się przeznaczyć ok. 15 minut dziennie. Aby pupil przyzwyczaił się do zabiegu, warto oswajać go ze szczotką od najmłodszych lat.

Pełnowartościowa dieta i odpowiednia karma dla kota

Na zdrową i błyszczącą sierść u kotów wpływa również odpowiednio zbilansowana dieta. Pokarm powinien być doskonale dobrany. Musi zawierać niezbędne składniki, dzięki którym stan włosa będzie idealny. W kocim menu powinno pojawić się zatem wysokiej jakości mięso i dodatki pozytywnie wpływające na wygląd futra czworonoga. To wszystko zawiera np. sucha karma Brit Care Haircare.

W pełnowartościowej karmie powinny znaleźć się nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Pozytywnie wpływają bowiem na sierść kotów. W karmie Brit Care Haircare występują oba kwasy tłuszczowe – głównie dzięki dużej zawartości świeżego mięsa z łososia. Poza łososiem jest w niej również m.in. mięso z kurczaka. Produkt jest bezzbożowy i hipoalergiczny. Nie zawiera zbóż, ale też konserwantów, barwników, soi czy GMO. Karma Brit Care Haircare świetnie sprawdzi się dla dorosłych kotów o wymagającej sierści.

Dzięki wysokiej jakości proteinom w karmie kot będzie mógł utrzymać mocne mięśnie. Obecna w Brit Care Haircare tauryna wpłynie nie tylko na lśniącą sierść, ale też wzrok i serce. W karmie mamy również błonnik w postaci surowego włókna, który pomoże efektywniej pozbywać się kul włosowych. Produkt ma formułę pomagającą w odkłaczaniu. Niezależnie od tego, czy skorzystamy z gotowej karmy, czy będziemy przygotowywać jedzenie dla kota samodzielnie, posiłek zawsze powinien być pełnowartościowy. Jeśli mamy problem z ułożeniem kociej diety, skorzystajmy z pomocy weterynarza. Analizując wyniki badań, będzie w stanie ustalić zbilansowany jadłospis i dobierze indywidualny plan ewentualnej suplementacji.

Karmę Brit Care Haircare znajdziesz na krakvet.pl.

Co jeszcze ma wpływ na kondycję i wygląd kociej sierści?

Na stan sierści w dużej mierze wpływają choroby m.in. dermatologiczne i wewnętrzne. Jeśli zauważymy u kota nadmierne wypadanie włosów i matowość sierści, powinniśmy szybko zgłosić się do weterynarza i zrobić niezbędne badania. Wpływ na wygląd futerka ma też okresowe linienie – to nie powód do zmartwień, zjawisko jest naturalne.

Na stan sierści wpływają też zaburzenia hormonalne spowodowane np. przez sterylizację. Jeśli po pewnym czasie nie miną, konieczna będzie wizyta u weterynarza. Czynnikiem powodującym gubienie sierści jest również stres. Należy jak najszybciej znaleźć jego źródło, a następnie wyeliminować. Na stan skóry i futerka wpływa też obecność m.in. pcheł, wesz lub innych pasożytów. Trzeba ochraniać przed nimi kota, stosując odpowiednie środki odstraszające insekty.

Jak widać, za szatę czworonoga odpowiada mnóstwo czynników. Na niektóre nie mamy wpływu, jednak w wielu kwestiach możemy pomóc pupilowi. Należy wnikliwie obserwować kota. Gdy tylko pojawią się niepokojące zmiany (np. sierść zacznie wypadać lub jej stan się pogorszy), trzeba poszukać przyczyny. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do weterynarza. Wówczas można się upewnić, że sytuacja niezwiązana jest z problemami zdrowotnymi kota. Badania pomogą w ocenie, czy zmiana stanu okrywy włosowej ma związek np. z niedoborem poszczególnych składników odżywczych w diecie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej