Jak pozbyć się szczurów? TOP 5 sposobów na deratyzację
Jak pozbyć się szczurów? To pytanie bardzo często pojawia się zwłaszcza w dużych, wiejskich gospodarstwach domowych. Szczury są nieproszonymi często lokatorami na wsi, jednak ciężko jest je wypłoszyć z domu czy z podwórka. Zwłaszcza, że szczur wędrowny jest szalenie mądrym gryzoniem. Jak wytępić szczury z piwnicy? Czym zabić szczura? Jakim domowym sposobem można złapać szczura w ogrodzie lub w mieszkaniu? Dowiedz się, jak za pomocą 5 sposobów można skutecznie wygonić szczura z mieszkania i raz na zawsze wypędzić go z posesji.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gryzoniach i insektach.
Jak pozbyć się szczurów z piwnicy, z podwórka i z domu? Skuteczne metody
1. Karmnik deratyzacyjny na szczury w domu i ogrodzie
Nie jest trudno zorientować się, kiedy szczury krążą po domu. Śladami ich obecności są liczne odchody, silny specyficzny zapach, hałasy w nocy, przegryzione kable czy pogryzione meble z drewna. Jeżeli chcesz wypłoszyć szczury z mieszkania, powinieneś zastosować jeden ze skutecznych 5 sposobów, które przedstawimy poniżej.
Pierwszym z nich jest kupno karmnika deratyzacyjnego. Jest to profesjonalne urządzenie, za pomocą którego będzie można wytępić szczury w domu. Skorzystanie z karmnika polega na wyłożeniu do niego trutki na szczury i… czekaniu na efekty finalne. Karmnik deratyzacyjny jest bezpiecznym urządzeniem dla ludzi i zwierząt, ponieważ jest szczelnie zamknięty – tylko szczury się tam dostaną. Karmnik zapewni uniknięcie przypadkowego kontaktu z trutką dzieci czy zwierząt. Zabezpieczy ją też przez niekorzystnymi zmianami atmosferycznymi (gdy chcesz ustawić karmnik w ogrodzie, ale pada deszcz). Karmnik powinno się zainstalować w miejscu, w którym poruszają się gryzonie. Urządzenie zapewnia wysoką skuteczność i bezpieczeństwo, a także:
- łatwo się go obsługuje,
- łatwo się go czyści,
- jest odporny na uszkodzenia i zmienne warunki klimatyczne,
- posiada zamek zabezpieczający,
- możesz w nim stosować kostki / granulat / saszetki / ziarna na szczury.
2. Odstraszacz myszy i szczurów ultradźwiękowy
Odstraszacz myszy i szczurów to urządzenie emitujące ultradźwięki, które są o wysokiej częstotliwości. Ludzkie ucho ich nie słyszy, jednak już dla gryzoni jest to bolesne doświadczenie. Dzięki odstraszaczowi można skutecznie wypędzić myszy z posesji podobnie, jak i szczury. Nie będą one w stanie wytrzymać emitowanego dźwięku i – siłą rzeczy – zmienią sobie miejsce. Co najlepsze, urządzenie pobiera bardzo małą ilość prądu, więc można je zostawić uruchomione 24 h / 7 dni w tygodniu.
Jak skorzystać z odstraszacza? Wystarczy wyjąć go z pudelka, podłączyć do gniazdka sieciowego i włączyć tryb słyszalny dla człowieka – to zweryfikować pozwoli urządzenie i sposób jego działania. Pisk, który się wydobędzie, pokaże w jaki sposób mniej więcej słyszeć będą ten dźwięk szczury.
3. Rośliny na szczury – czy to jest skuteczne?
Dokładnie tak, jak widzisz! Rośliny również mogą skutecznie wygonić szczury z mieszkania. Szczury podobnie, jak inne zwierzęta czy ludzie, nie przepadają za niektórymi zapachami. Dla szczurów szczególną męką będzie wdychanie woni nostrzyka, wilczomlecza, korony cesarskiej, oleandrów, cytryny, mięty, czosnku, liści pomidorów i dzikiego rumianku.
Jak tym domowym sposobem możesz przegonić szczury? Otóż, wystarczy ułożyć rośliny tam, gdzie gryzonie najchętniej się przechadzają (np. w piwnicy). Oprócz wyżej wymienionych roślin, dobrze podziała także zawieszka zapachowa czy zapach kostki do muszli klozetowej. Warto spróbować! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o myszach w domu.
To szczurki lubią najbardziej!
Jak złapać i zabić szczura? Sprawdzone sposoby na deratyzację
4. Tradycyjne pułapki na szczury
Zastanawiasz się w dalszym ciągu, jak pozbyć się szczurów? Powyższe metody nic nie zdziałały? Możesz więc sięgnąć również po tradycyjną, zamykaną pułapkę na szczury, tzw. pułapkę mechaniczną. W momencie, gdy gryzoń będzie sięgał po zostawiony tam smakołyk, mechanizm pułapki uruchomi się i zabije szczura. Powinno się jednak rozmieścić pułapki w taki sposób, by nie stanowiły zagrożenia dla domowników i zwierząt.
Pułapka na szczury jest wielokrotnego użytku. Trzeba jednak bardzo ostrożnie rozkładać je w domu. Nie można też zapominać o tym, że szczur wędrowny jest sprytnym gryzoniem. Niektóre z nich nauczyły się, jak na pułapkę nie dać się nabrać.
5. W ostateczności… deratyzacja profesjonalna
To ostatni sposób, polegający na odszczurzaniu przez specjalistów. Jeżeli żadna metoda domowa nie zakończy się powodzeniem, trzeba będzie zgłosić się do specjalistów. Profesjonalna firma deratyzacyjna zajmie się walką z gryzoniami pozbywając się ich z domu, ale też zabezpieczając posesję przed ponownym pojawieniem się szczurów. Podczas wybierania ekipy pamiętaj jednak, by ich doświadczenie i fach poparte były odpowiednimi certyfikatami i zaświadczeniami. Firma powinna regularnie szkolić się z metod zwalczania szkodników
Deratyzacja to koszt ok. 20-100 zł za pojedynczy punkt. Czasem jednak do tej ceny doliczyć trzeba koszt dojazdu, montaż sprzętu, ekspertyzę i inne składowe. W przypadku chęci usunięcia szczurów z całego mieszkania, koszt wzrasta do ok. 200 zł – w zależności od skali problemu i regionu, w którym mieszka klient.
Co zrobić, by pozbyć się szczurów? Jak im zapobiegać?
Warto uświadomić sobie, że szczury mogą przenosić ponad 120 chorób zakaźnych. Dlatego też, uznawane są jako potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia. Wiele z tych gryzoni pochodzi z kanalizacji, więc nosi niebezpieczne zarazki. Aby zapobiec pojawianiu się szczurów w domu czy ogrodzie, powinieneś:
- nie wyrzucać resztek jedzenia,
kiedy nie ma takiej potrzeby,
- dokładnie uszczelniać otwory (np. zamurować lub zacementować) i linie
zasilania w ścianach, a także zabezpieczać kable,
- zamykać kosze na śmieci, by nie dostały się tam szczury,
- zamykać pryzmę kompostową i uszczelniać ją,
- wyczyścić piwnicę, przydomowy ogródek i komórki tak, by szczury się tam nie dostały.