Jak oswoić kota z psem?

Oswajanie wrogich gatunków

Trzeba mieć świadomość, że w naturze pies jest myśliwym, a kot bywa jego ofiarą. Psy z wyjątkowo silnym instynktem łowieckim będą więc gonić koty, jeśli tylko któryś pojawi się na horyzoncie. Czasami kończy się tylko na gonitwach, ale czasem pies dąży do zamknięcia łańcucha łowieckiego, czyli zabicia ofiary.

Pies z silnym instynktem myśliwego nie nadaje się na kociego towarzysza, bo ryzyko, że w którymś momencie odezwie się w nim zew natury, jest za duże. Podobnie w drugą stronę - jeśli posiadamy kota po przejściach, który miał w przeszłości traumatyczne doświadczenia z psem, oswajanie go z przedstawicielem tego gatunku może być wtórną traumą.

Pies versus kot - różnice temperamentów

Przy łączeniu zwierząt doradza się, aby były one podobne do siebie pod względem charakteru i temperamentu. W przypadku kota i psa zadanie jest trudne - przeciętny kot jest dużo mniej energiczny niż przeciętny pies. Problematyczne mogą być też nieporozumienia na tle mowy ciała: co oznacza machanie ogonem u kota? Irytację, złość, gotowość do ataku. U psa - wręcz przeciwnie.

Jeśli chcemy zwierzęta przyzwyczaić do życia w jednym domu, najlepiej zaczynać, gdy oba są młode, a jeśli nie ma takiej możliwości, to przynajmniej gdy młody jest pies. Wprowadzanie dorosłego psa do kota, szczególnie zaś psa po przejściach, jest wyjątkowo trudne i zazwyczaj wymaga pomocy behawiorysty.

Jak oswoić kota z psem - praktyczny poradnik

Etap przygotowań

Po czym poznać, że kota da się w ogóle zaprzyjaźnić z psem? Sprawdzić to w praniu, najlepiej poprzez zaproszenie do domu dorosłego, zrównoważonego psa, mieszkającego na co dzień z kotami. Psa zajmujemy zabawą lub smaczkami i obserwujemy reakcję kota. Jeśli jest spokojna, możemy przejść do kolejnego etapu.

Mieszkanie należy przygotować tak, aby pies nie wchodził w drogę kotu. Mam tu na myśli instalację kocich półek wysoko pod sufitem i innych kryjówek poza zasięgiem psa oraz przeniesienie kuwety i misek w miejsce niedostępne dla nowego zwierzaka. Powstanie dzięki temu strefa, w której rządzi wyłącznie kot, a to da mu poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Tuż przed pierwszym spotkaniem kota z psem można wdrożyć łagodne suplementy uspokajające dla obu pupili oraz feromony. Feromonowa obroża dla kota jest tu jednak niewskazana, zwierzak może się na niej powiesić. Dużo lepiej sprawdzi się dyfuzor do kontaktu.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Etap ćwiczeń praktycznych

Jeśli chcemy zaprzyjaźnić kota z psem należy robić to stopniowo i powoli. Tempo ćwiczeń dyktują zwierzęta. W trakcie pierwszych spotkań pies musi być obowiązkowo na smyczy, obroża dla kota albo szelki też mogą się przydać, jeśli kot został wcześniej do nich przyzwyczajony. Jeśli nie - rezygnujemy z tej pomocy.

Psa należy przede wszystkim zająć czymś ciekawym i nie dopuszczać do tego, by fiksował się na kocie. Jeśli widzimy, że zwierzak zaczyna się bardzo ekscytować, należy przerwać ćwiczenie i wyprowadzić go z pokoju celem uspokojenia emocji.

Pies warczący na kota, a także podpowiedzi, jak oswoić psa z kotem i jak sprawić, by ze sobą nie walczyły
Oswojenie psa z kotem bywa trudne, bo często zwierzęta przejawiają do siebie agresywne zachowania

Nie można dopuścić, by którekolwiek ze zwierząt pogoniło lub zaatakowało drugie - wytworzy to bowiem złe skojarzenia i cofnie proces zaprzyjaźniania do punktu wyjścia, a nawet całkowicie go zniweczy. Sprawdź także ten artykuł z poradami, ile powinien jeść kot.

Obserwowanie mowy ciała

Należy bacznie obserwować mowę ciała kota i psa, aby wyłapać ewentualne sygnały świadczące o stresie. U kota będzie to prychanie, syczenie, kładzenie uszu po sobie, śledzenie psa oczami o szerokich źrenicach. Jeśli widzimy, że kot prezentuje takie objawy, należy niezwłocznie oddalić się z psem na bezpieczną odległość.

Pies nie może z kolei szczekać czy warczeć na kota ani zaczepiać go łapą. Najlepiej, aby był skupiony na człowieku karmiącym go przysmakami lub podającym zabawkę. Zapoznawanie obu zwierząt musi być prowadzone przez dwie osoby.

Powolne postępy

Jeśli pies i kot czują się swobodnie w swoim towarzystwie, będąc pod ścisłą kontrolą, można przejść do etapu dzielenia przestrzeni przez przegrodę. Później przechodzimy do etapu wspólnego mieszkania za dnia z izolacją w nocy, ale nadal w obecności ludzi. Na sam koniec można połączyć psa z kotem na stałe.

W całym tym procesie należy uważać, by w psie nie odezwał się instynkt łowiecki, który każe mu gonić kota. Niektóre psy zachowują spokój do momentu, gdy kot siedzi w jednym miejscu, ale jeśli tylko zacznie biec, puszczają się w pogoń. W takiej sytuacji kot może poczuć się zagrożony i zaatakować.

Atakujący przestraszony kot bywa nieobliczalny, dlatego nigdy nie należy interweniować i brać go na ręce, można co najwyżej postawić przeszkodę między nim a psem, a później “zepchnąć” go do osobnego pomieszczenia. Ponowne łączenie zwierząt po takiej przygodzie można zacząć po upływie 48 godzin, kiedy emocje się uspokoją.

Należy pamiętać, że czasami połączenie psa z kotem nie jest możliwe i nie należy robić tego na siłę. Jeśli widzimy, że mimo wszelkich starań zwierzęta się nie akceptują, należy odpuścić i znaleźć jednemu z nich nowy dom.

ikona podziel się Przekaż dalej