Jak oswoić chomika?

Chomik potrzebuje spokoju i czasu

Bardzo ważne jest, żeby przez pierwsze dni nie stresować swojego zwierzątka. Staraj się go zbyt dużo nie dotykać, ponieważ na początku chomik będzie naprawdę wystraszony. Dla każdego zwierzaka zmiana otoczenia zawsze wiąże się z dużym stresem. Zaczynają go bowiem otaczać zupełnie inne zapachy, co wprawia go w niemałe zakłopotanie. Czego więc będzie potrzebował chomik roborowskiego w pierwszych dniach swojego życia w nowym domu? Otóż, przede wszystkim karmy czy regularnego zmieniania wody. Nie zdziw się, jeżeli chomik będzie unikał domowników, ukrywając się z domku, akwarium dla chomika bądź tunelu. To zupełnie normalne u każdej rasy chomików.

Jeżeli dojdzie do takiego momentu, że chomik zacznie wychodzić z domku, przyzwyczaj go do swojego zapachu. Warto będzie przemyć dłonie mydłem antybakteryjnym, a także zacząć podawanie chomikowi różnych pyszności z ręki. Właśnie dzięki takiej metodzie zwierzak będzie kojarzył zapach właściciela ze smacznymi przekąskami, ciesząc się na widok opiekuna. Jeżeli dojdzie do takiego etapu, że zacznie ufać, będziesz mógł wziąć na ręce chomika. Oczywiście chomik będzie musiał sam spróbować wejść na dłoń opiekuna. Pamiętaj jednak o dezynfekcji rąk – czując innego zwierzaka, chomik roborowskiego może bowiem ugryźć!

Oswajanie związane z żywieniem chomika

Jeżeli chodzi o dobrą porę na to, jak oswoić chomika, lepiej będzie zabrać się za to wieczorem. Właśnie wtedy bowiem chomik się wyśpi i będzie gotowy na „nowe wrażenia”. Warto będzie wytresować chomika zwracając uwagę na taką samą porę ćwiczeń. Warto dodać, że zdecydowanie łatwiejsze do oswojenia są młode chomiki, które chętniej współpracują z człowiekiem. Hodowcy chomików uważają, że starsze niestety nie są tak chętne do ćwiczeń. Młode chomiki można oswoić dość szybko. Ze starszymi jest nieco większy problem.

Chcesz nauczyć chomika, by jadł z ręki? Możesz wziąć plaster jabłka i wsunąć rękę do klatki bądź akwarium dla chomika. Może być tak, że chomik przybiegnie do ręki i ucieknie. Jednak, czasem będziesz mógł go wziąć na ręce i patrzeć, jak chomik będzie z niej jadł. Pamiętaj o ruchach – nie mogą być ani za szybkie, ani za gwałtowne. Nie łap też chomika, ponieważ może wcale tego nie chcieć. Jeżeli chomik się przestraszy, może już nigdy nie przyjść do swojego właściciela. Staraj się też nie chwytać za chomika od góry – wówczas może potraktować opiekuna jako atakującego drapieżnika! Planujesz zakup tego gryzonia? Sprawdź także ten artykuł z informacjami, jaka jest cena chomika.

Polecane karmy i akcesoria dla chomików

W jaki sposób oswoić chomika dżungarskiego albo syryjskiego?

Czy w chomiku można przypadkowo wywołać agresję?

Tak, jak wobec każdego innego gryzonia, należy z wielką troską podejść do wychowywania chomików. Oczywiście, można go wychować – jednak to zajmuje trochę czasu i wymaga wiele cierpliwości ze strony właściciela chomika. Należy też pamiętać o ważnej kwestii. Różne rasy chomików często stają się bardzo agresywne wobec nie tylko innych zwierząt, ale i ludzi.

Skąd bierze się agresja u chomików? Otóż, właśnie taką mają one naturę. Temperament chomików jest dość mocny, a chomik bardzo emocjonalnie podchodzi do wielu spraw. Często przesadnie reaguje na niektóre sytuacje czy stany, np. zmęczenie albo stres. Jeśli doszłoby więc do tego, że chomik ugryzie, nie panikuj i nie krzycz na niego. Zwierzę tylko tak bowiem może się obronić przed np. swoim lękiem. Krzykiem możesz przypadkowo wskazać chomikowi, że za nim… nie przepadasz.

Do czego jeszcze trzeba przyzwyczaić chomika?

Bardzo ważne będzie, by zapoznać chomika z jego nowym domkiem, czyli klatką. W niej powinno znaleźć się wszystko, co jest ważne dla chomika – jak jedzenie czy pożywienie, ale też zabawki bądź inne gadżety. Chomik powinien otrzymać wystarczająco dużo czasu, by mógł w pełni zapoznać się z otoczeniem i przyzwyczaić się do niego. Jeżeli zaś chodzi o kontakt z właścicielem, wbrew pozorom ważne będzie mówienie do chomika. Możesz też „kusić” go smakołykami, które będą się mu później kojarzyć z właścicielem.

Dłoń dotykająca chomika wspinającego się po klatce, a także porady, jak oswoić chomika krok po kroku
Porady i wskazówki, jak oswoić chomika, w tym chomika dżungarskiego i chomika syryjskiego

Generalnie oswojenie chomika nie jest zależne od tego, jakiej jest on rasy czy płci. Każdy jeden chomik potrzebuje być traktowany z cierpliwością, delikatnością, ale też systematycznością. Powinieneś odpowiednio do niego podejść, by zwierzę mogło się przyzwyczaić. Istnieją też ważne zasady w wychowywaniu chomików, o których zawsze powinieneś pamiętać:

  1. Chomik musi mieć czas, by poznać nowy dom i otoczenie.
  2. Na początku nie powinno się ingerować zbyt wiele w klatkę – to znaczy, podawać jedzenie i sprzątać. Nic więcej.
  3. Dezynfekcja rąk przed włożeniem ich do klatki to podstawa.
  4. Należy unikać gwałtownych ruchów, a także śmiania się bądź krzyczenia.
  5. Staraj się nie chwytać gryzonia od góry, a także pracować z nim osobno – lepiej, żeby oswajaniem chomika zajmowała się wyłącznie jedna osoba.

Jak to jest z braniem chomika na ręce?

Należy dobrze przemyśleć, w jaki sposób wziąć chomika na ręce. Najlepiej jest chwycić go w połowie tułowia, tworząc z rąk swego rodzaju koszyczek. Dzięki takiemu ułożeniu dłoni chomik na pewno nie upadnie na podłogę. Nie staraj się też go w żaden sposób męczyć, np. poprzez głaskanie go na siłę. Nie pozwalaj też nikomu, by brał go na ręce. Oswajanie go przez właściciela będzie dla niego dużym wyzwaniem, więc co dopiero gdy „przechwyci” go kolejna osoba? Chomika możesz wyjmować z klatki, jednak staraj się to robić maksymalnie na 10 minut i nie więcej.

Z chomikiem warto ćwiczyć, aby któregoś dnia zaczął wspinać się po opiekunie bez oznak lęku. Właśnie wtedy można będzie zacząć wypuszczać gryzonia poza obrębem jego klatki. Pamiętaj również o tym, żeby zacząć oswajanie od momentu, gdy chomik będzie młody. Im później zaczniesz, tym większy będzie problem, żeby to zrobić.

ikona podziel się Przekaż dalej