Jak opiekować się szczeniakiem maltańczyka? Praktyczny poradnik
Piesek maltańczyk to marzenie wielu dzieci i dorosłych. Rasa urzeka swoim wyglądem i charakterem, a maltańczyk szczeniak jest synonimem uroku i słodyczy. Pies nie jest jednak zabawką! Opieka nad szczeniakiem wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy o rasie oraz zdrowiu szczeniąt.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach rasowych.
Charakterystyka rasy
Jak wygląda pies maltańczyk?
Pies rasy maltańczyk osiąga zwykle wagę 3-4 kilogramów i wzrost 20-25 cm. Wyjątkiem są niektóre linie hodowlane, w których rodzą się drobniejsze szczeniaki. Dorosłe psy z tych linii osiągają masę 2-3 kilogramów.
Maltańczyk biały nie ma podszerstka, a jedynie włos okrywowy. W przypadku prawidłowej pielęgnacji jest on jedwabisty i bardzo przyjemny w dotyku.
Ogólna budowa ciała jest proporcjonalna. Uszy są średniej długości i przylegają do głowy, a oczy są duże i okrągłe.
Usposobienie maltańczyka
Maltańczyki to rasa psów wesołych, łagodnych i dość aktywnych. Nie są to psy typowo sportowe, ale uwielbiają zabawę i spędzanie czasu z właścicielem.
Są inteligentne i łatwo się uczą, choć jak każde psy potrzebują konsekwencji właściciela i prawidłowo przeprowadzonego szkolenia.
Ich wierność wobec człowieka i przywiązanie do rodziny to ważne cechy rasy, które mogą powodować jednak wystąpienie lęku separacyjnego. Konieczne jest zatem oswajanie ich z samotnością od pierwszych tygodni w domu.
Ile kosztuje maltańczyk?
Dobra i rzetelna hodowla maltańczyka sprzedaje szczeniaki po pierwszych odrobaczeniach, szczepieniach oraz badaniach weterynaryjnych. Cena szczeniaka uwzględnia te wszystkie te zabiegi i waha się w granicy 2000-4000 zł.
Osobną kwestią jest utrzymanie psa. Piesek maltańczyk nie je zbyt dużo, więc koszty karmy nie są najwyższe pod względem potrzebnych ilości. Warto jednak sięgać po produkty dobre jakościowo. Pojedyncze, wyższe wydatki dotyczą szczepień, chipowania oraz zakładania paszportu, jeśli chcemy jeździć z psem za granicę. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, ile waży szczeniak maltańczyka i dorosły pies.
Maltańczyk szczeniak - opieka nad szczeniakiem
Żywienie maltańczyka
Szczeniaki wymagają specjalnego żywienia. Wybierać należy karmy dobrej jakości, przeznaczone dla szczeniąt. Część marek dostępnych na rynku zoologicznym przygotowuje produkty specjalnie dedykowane szczeniętom rasy maltańczyk lub szczeniętom ras małych.
Szczeniaczek może jeść częściej niż dorosły pies. Do około 6 miesiąca życia zaleca się cztery posiłki dziennie. Zwierzę musi mieć także stały dostęp do świeżej, czystej wody.
Stosować warto miski porcelanowe. Nie wpływają one na smak pokarmu ani wody, są łatwe w utrzymaniu i nie uczulają. Naszym obowiązkiem jest jednak rutynowe oglądanie takiej miski, by sprawdzić, czy nie doszło do jej uszkodzenia, w wyniku którego pies mógłby zranić się o wyszczerbione końce.
Piesek maltańczyk - pielęgnacja
Maltańczyk szczeniak wymaga takiej samej pielęgnacji jak pies dorosły. Opiera się ona na codziennym czesaniu oraz kąpielach z użyciem specjalnych szamponów i odżywek.
Zanim wybierzemy się na strzyżenie maltańczyka, trzeba go nauczyć spokojnego tolerowania pozostałych czynności pielęgnacyjnych. Zwierzę musi oswoić się z obcinaniem pazurów, czyszczeniem uszu oraz przemywaniem okolicy oczu (przeznaczonymi do tego preparatami), a także do czesania i kąpieli. Maltańczyk biały pozostaje bowiem tylko, gdy włożymy odpowiednią ilość czasu w pielęgnacje jego sierści. Najczęściej brudzą się włosy w okolicy łap oraz na brzuchu. Dzieje się tak szczególnie podczas deszczowej pogody.
U niektórych psów pojawia się jednak brązowy lub żółtawy kolor sierści w okolicy oczu oraz przebarwienia sierści w innych miejscach ciała. Jest to dość typowy problem, któremu trudno zapobiegać. Ważne jest prawidłowe żywienie oraz stosowanie preparatów wybielających w momencie pojawienia się zmian.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Strzyżenie maltańczyka może odbywać się średnio raz na 2-3 miesiące, ale wszystko zależy od preferencji właściciela. Fryzury psów występują bowiem w wielu wersjach. Wybierać można z tych tworzonych na krótkich, średnich i długich włosach. Te ostatnie są konieczne, jeśli chcemy uczestniczyć z naszym psem w wystawach.
Profilaktyka
Szczeniaki należy poddawać regularnemu odrobaczaniu przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych past lub tabletek. Pierwsze odrobaczenie powinno odbyć się około 3 tygodnia życia, a następnie co 2 tygodnie aż do odsadzenia od suki. Następnie raz w miesiącu do ukończenia 6 miesiąca życia. U dorosłego psa najlepiej przeprowadzać profilaktycznie odrobaczanie minimum raz na 3 miesiące.
Maltańczyk szczeniak musi zostać także zaszczepiony. Plan obejmuje podanie pierwszej szczepionki w 6 tygodniu życia (szczepionka typu puppy) lub 8 tygodniu życia. Szczepiąc 6 tygodniowego szczeniaka, powtarzamy szczepienia 3-4 tygodnie później i kolejne po następnym miesiącu. Obowiązkowe jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, które według ustawy ma się odbyć w ciągu 30 dni od ukończenia przez psa 3 miesiąca życia.
Ważna jest także kontrola uzębienia u lekarza weterynarii w celu wykluczenia występowania zębów mlecznych przetrwałych. W takiej sytuacji dochodzi do wyrzynania zębów stałych, choć ząb mleczny dalej utrzymuje się w zębodole. Brak interwencji lekarskiej może doprowadzić do wystąpienia wad zgryzu.
Hodowla maltańczyka
To, ile kosztuje maltańczyk, skorelowane jest z jakością hodowli. Wybierając hodowlę, musimy zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją psy oraz jakie podejście mają ich właściciele. Rzetelny hodowca udzieli nam wszelkich informacji dotyczących jego czworonogów, a szczeniaczek, który pojedzie z nami do domu, będzie miał już dokumenty potwierdzające odrobaczenia, pierwsze szczepienie oraz w niektórych wypadkach wykonane badania weterynaryjne.
Wybierając psa, warto wiedzieć także, jak wygląda pies maltańczyk zgodny z wzorcem rasy, by nie dać się oszukać ludziom, którzy nie mają na uwadze dobra psów, a jedynie własny zysk.
Opieka nad szczeniakiem maltańczyka nie odbiega od opieki nad pieskiem każdej innej rasy. Obejmuje profilaktykę, prawidłowe żywienie i codzienną pielęgnację oraz szkolenie szczeniaka.