Jak opiekować się starszym zwierzęciem? Weterynarz odpowiada!
Opieka nad starszym zwierzęciem, psem lub kotem, wiążę się z wieloma zmianami, na które muszą przygotować się jego właściciele. Jest to prawdziwy sprawdzian cierpliwości, a często także i poświęcenia, bo starsze czworonogi wymagają znacznie więcej uwagi i troski. Pojawiają się także zmiany, nie tylko w wyglądzie, ale i zachowaniu. Jak opiekować się starszym zwierzakiem? Jakie usługi weterynaryjne wybrać? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co radzi weterynarz!
Z tego artykułu dowiesz się:
Dostosowana dieta
Gdy zwierzę się starzeje, jego potrzeby żywieniowe ulegają zmianie. Starsze psy i koty mają mniej ochoty i siły na zabawę i długie spacery, a mniejsza aktywność sprawia, że są bardziej narażone na nadwagę.
Dlatego też warto podawać starszym czworonogom mniejsze, pełnowartościowe porcje posiłków, jednak robić to 3-4 razy dziennie. Specjalne karmy dla seniorów bogate są w białko, ale mają obniżoną zawartość tłuszczu i kalorii, co pomaga zapobiec otyłości. Dodatki takie jak kwasy omega-3 mogą wspomagać zdrowie stawów, a odpowiednia ilość błonnika poprawia trawienie.
Zwróć też uwagę na to, że wiele starszych zwierząt może mieć braki w uzębieniu, co wiąże się z problemem podczas gryzienia suchej karmy. Zamiast tego lepiej więc podawać tę mokrą lub namaczać suchą karmę w wodzie.
Pod opieką weterynarza
W przypadku starszych zwierząt ważnym miejscem jest dobra lecznica dla zwierząt oraz regularne kontrole pod względem profilaktycznym.
Weterynarz może zalecić badania krwi, moczu oraz prześwietlenia, aby monitorować stan zdrowia Twojego pupila. Profesjonalna klinika weterynarii, taka jak https://www.vikravet.pl oferuje nie tylko badania rutynowe, lecz także pomoc chirurgiczną, stomatologiczną, a nawet kardiologiczną! Oprócz tego możesz też liczyć na wsparcie w wyborze karmy i ustalaniu diety Twojego pupila.
Dbaj o ruch i odpoczynek pupila
Tak, starsze zwierzęta mają mniej energii do zabawy, nie można jednak zapominać o tym, że aktywność fizyczna jest kluczowa dla utrzymania ich zdrowia! Rano i wieczorem warto zabrać pupila na spacer dopasowany do jego kondycji, podczas którego nie tylko załatwi swoje potrzeby, lecz także będzie mógł spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu wśród nowych zapachów.
Z kotami sprawa może wydawać się trudniejsza - większość z nich ciężko jest wyprowadzić na spacer, jeśli same nie będą chciały wyjść. Proponujemy więc zakup lub stworzenie nowych zabawek - nawet sznurek zakończony piórkiem może zdziałać cuda dla instynktu kota. Oprócz tego zwierzęciu bez wątpienia przyda się drapak - najlepiej ten piętrowy!
Prawidłowa pielęgnacja starszego zwierzaka
Pamiętaj o tym, że starsze zwierzęta potrzebują więcej uwagi, również w kwestii pielęgnacji. Ich skóra staje się bardziej wrażliwa, a sierść traci blask. Dlatego ważne jest regularne szczotkowanie, zwłaszcza u tych długowłosych pupili. Nie zapominaj też o czyszczeniu uszu i obcinaniu pazurów!