Jak opiekować się kocim seniorem? Oto najważniejsze zasady
Kot stary, koci senior, kot wiekowy - często trudno jednoznacznie zdefiniować, na którym etapie możemy mówić o kociej starości. Czy to tylko kwestia wieku metrykalnego? Czy może chodzi bardziej o stan zdrowia? Czy kot stary wymaga innej opieki niż kot młody? Czasem różnice w zachowaniu zwierząt w różnym wieku trudno jest zauważyć, gdyż koty z natury ukrywają wszelkie dolegliwości. Nie ulega jednak wątpliwości, że nasze koty się starzeją, a w jesieni swojego życia wymagają specjalistycznej opieki.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o koty.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy mój kot jest stary? Z kociego na ludzkie
Istnieją specjalne przeliczniki wieku kociego na wiek ludzki. Według jednego z nich o kocie starym, czyli seniorze, mówimy wtedy, gdy mruczek kończy siódmy rok życia (źródło: https://www.vets4pets.com/pet-health-advice/cat-advice/how-old-is-your-cat-in-human-years/). Po piętnastych urodzinach nasz wiekowy kot staje się kotem geriatrycznym, co oznacza, że będzie wymagał wyjątkowej opieki, pielęgnacji i karmienia, a czasem nawet pomocy w utrzymaniu higieny.
Koty, które ukończyły siódmy rok życia, powinny być co roku przechodzić badania profilaktyczne u weterynarza. W zakres takiego badania wchodzą: badanie fizykalne, badanie krwi, moczu, usg jamy brzusznej oraz oględziny zębów. Dzięki corocznym “przeglądom” będziemy w stanie szybko wychwycić ewentualną chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Po piętnastym roku życia kota badania profilaktyczne lepiej robić co pół roku albo nawet częściej, jeśli kot jest przewlekle chory i wymaga specjalistycznego leczenia. Naprawdę wiekowe koty zazwyczaj mają problemy z nerkami, zębami, sercem lub wątrobą. Nerki są jednym z wrażliwszych kocich narządów i przeważnie “psują się” jako pierwsze.
Jak opiekować się kocim seniorem?
Specjalna pielęgnacja kota wiekowego
Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że kot stary traci z czasem ostrość zmysłów oraz mobilność. Kłopoty ze wzrokiem czy słuchem, które w miarę upływu lat się zużywają, nie powinny nikogo dziwić. Prawidłowa opieka nad kotem powinna- w tym przypadku - opierać się na cierpliwości i wyrozumiałości oraz na dostosowywaniu się do potrzeb wiekowego zwierzęcia.
Koci senior, stary, słaby czy chory, może mieć kłopoty z poruszaniem się ze względu na ból stawów. Wchodzenie do kuwety może mu sprawiać problem, a wtedy zwierzę wybierze bardziej dogodne miejsce do załatwiania swoich potrzeb. Co zrobić, gdy kot załatwia się do doniczki lub starsza kotka sika poza kuwetą? Zastanowić się, co sprawia, że zwierzak preferuje daną lokalizację. Może doniczka jest niska i szeroka, więc łatwo do niej wejść? Może ziemia jest przyjemniejsza w dotyku niż gruby żwirek?
Jeśli kot jest słaby ze względu na ból i nie może skakać, to powinniśmy - po pierwsze - leczyć pierwotną przyczynę bólu, a po drugie tak zmodyfikować otoczenie, by kot mógł się łatwo dostać do ulubionych legowisk czy kryjówek. Możemy, na przykład, postawić kartonowe pudełko przy kanapie w charakterze schodków, albo zainstalować specjalną rampę.
Ograniczanie stresu
Pielęgnacja chorego, starszego kota powinna również dotyczyć jego stanu psychicznego. Jeśli mruczek wymaga leczenia weterynaryjnego, a więc częstych, stresujących wizyt u weterynarza, możemy podawać mu suplementy uspokajające. Mają one łagodne działanie i są do kupienia bez recepty.
W poważniejszych przypadkach kot może wymagać leczenia konkretnymi lekami na receptę, na przykład gabapentyną. Podawanie leków zmniejszających stres czy niepokój zawsze wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym, nie tylko w przypadku kota wiekowego, tym bardziej, jeśli kot jest przewlekle chory lub cierpi na jakąkolwiek niewydolność.
Opieka w domu
Ograniczanie stresu wymaga również odpowiedniej opieki w domu. Kot - senior powinien mieć zapewniony spokój i ciszę. Kiedy odpoczywa - nikt nie może mu przeszkadzać, w szczególności inni domownicy, tacy jak psy czy dzieci. Warto pamiętać, że każde leczenie farmakologiczne przebiega zdecydowanie lepiej, gdy pacjent jest zrelaksowany.
Karmienie kociego seniora też bywa wyzwaniem. Starsze koty często nie mają apetytu przez gorszy węch lub złe samopoczucie wynikające z trapiących je chorób. Warto pupilowi pomóc poprzez podawanie niewielkich porcji intensywnie pachnącego pokarmu kilka razy w ciągu dnia. Nie należy się irytować, że kot “wybrzydza przy misce”. Starszy kot jest jak starszy człowiek, może mieć zmienne nastroje lub gorszą dyspozycję dnia, ale raczej nie chce zrobić nam na złość.
Koty starsze mogą nie chcieć jeść również z powodu bólu, jaki powoduje schylanie się do miski. Rozwiązaniem tego problemu może być karmienie na podwyższeniu lub ze specjalnej miski z podstawką. Posiłki powinny odbywać się w ciszy i spokoju, więc warto zastanowić się również nad odpowiednią lokalizacją misek. Sprawdź także ten artykuł z poradami, dlaczego kot nie chce jeść.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Jak opiekować się kocim seniorem w zakresie higieny?
Gdy kot nie może się myć
Starsze koty często myją się krótko i słabo, ze względu na ból i ograniczoną mobilność. Ich higiena może być przez to zaburzona. W takim wypadku mruczkowi trzeba przyjść z pomocą, jeśli nie chcemy, aby stan jego futerka drastycznie się pogorszył. Szczególnym zagrożeniem są kołtuny, bardzo przykra przypadłość, która sprawia ból przy poruszaniu się. Jeśli chcemy oszczędzić starszemu kotu cierpień, powinniśmy regularnie i delikatnie czesać jego futerko, szczególnie w miejscach trudno dostępnych, takich jak nasada ogona.
Higiena w tematach “okołokuwetowych” jest również niezwykle ważna. Zdarza się, że kot czy kotka sika poza kuwetą, choć do tej pory takie zachowanie nie miało miejsca. Być może, ze względu na starość trudno jej biec za potrzebą w daleki róg mieszkania. Rozwiązaniem w tym przypadku jest dostawienie kolejnej kuwety lub nawet kilku kuwet, jeśli mamy wyjątkowo duże mieszkanie.
Jeśli nasz koci senior ma długie futerko i często je sobie brudzi podczas wizyty w kuwecie, warto ułatwić mu życie i obciąć włosy w strefach sanitarnych, czyli na pupie i tylnych łapach. Dzięki temu kotu łatwiej będzie zachować czystość bez konieczności kąpieli, która dla starszych kotów jest przeważnie niewskazana ze względu na stres.
Gdy kot nie może się bawić
Większość starszych kotów może się bawić, chociaż zazwyczaj nie są to zabawy tak intensywne, jak kiedyś. Nie należy jednak zupełnie rezygnować z zabawy, myśląc, że starszy kot chce już tylko wylegiwać się na kanapie. Zabawa pozwala utrzymać ciało i umysł zwierzęcia w odpowiedniej kondycji.
Poprawna zabawa w polowanie z zachowaniem łańcucha łowieckiego to najlepsza zabawa dla kotów w każdym wieku. Staruszek pewnie będzie bawił się krócej, ale to nie szkodzi. Satysfakcja z polowania sprawi, że w jego mózgu pojawią się hormony szczęścia, a szczęśliwy kot to kot, który lepiej się czuje, lepiej je i ma większą radość z życia.
Równie ważną dla wiekowego kota jest zabawa intelektualna czy węchowa. Podawanie porcji pokarmu lub kilku przysmaków z miski utrudniającej jedzenie, lub z zabawki - układanki to świetna rozrywka dla mniej mobilnego kota. Nie wymaga dużej sprawności fizycznej, za to pobudza mózg do pracy, opóźniając jednocześnie możliwość wystąpienia kociej demencji czy innych chorób neurodegeneracyjnych (np. tak zwanego kociego Alzheimera).
Ostatnie pożegnanie
Jeśli nasz pupil wszedł w wiek geriatryczny, wcześniej czy później w naszym życiu pojawi się też kwestia eutanazji, czyli tak zwanej “dobrej śmierci”. Eutanazja polega na humanitarnym uśpieniu kota poprzez podanie mu dwóch zastrzyków.
W pierwszej kolejności kot otrzymuje środki uspokajające, dzięki którym kot uspokaja się i wycisza. W drugiej kolejności podaje się leki znieczulające w śmiertelnej dawce. Eutanazja jest zabiegiem szybkim i bezbolesnym, ponadto niektórzy weterynarze godzą się ją wykonać w domu pacjenta, co - moim zdaniem - jest wyjściem optymalnym.
Kiedy zdecydować się na eutanazję? Kiedy cierpienie zwierzęcia odbiera mu całkowicie jakość życia, zwierzę nie jest w stanie zaspokajać swoich potrzeb i nie ma nadziei na żadną poprawę stanu zdrowia. Mamy obowiązek skrócić męczarnie istocie, którą kochamy i dla której chcemy jak najlepiej, bez względu na smutek, który odczuwamy. To ostatni akt miłości i troski, jaki możemy wyświadczyć schorowanemu kociemu seniorowi.