Jak oduczyć psa gryzienia? Oto 3 najlepsze sposoby
Wiele psów gryzie przedmioty domowe, podgryza w zabawie czy gryzie rzeczy i meble. Problem może dotyczyć zarówno szczeniaka, jak i dorosłego psa. Jak nietrudno się domyślić, gryzienie po rękach czy niszczenie rzeczy jest utrapieniem dla właściciela. Dlatego podpowiemy, jak oduczyć psa gryzienia. Wyszczególnimy trzy najlepsze sposoby, które pomogą w walce z problemem i przydadzą się w uchronieniu naszych nóg, dłoni czy rzeczy domowych. Na koniec podpowiemy też, kiedy kastrować psa.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wychowaniu psa.
Z tego artykułu dowiesz się:
Na wstępie poznaj przyczynę problemu
Podgryzanie wszystkiego dookoła może wynikać z kilku czynników. Ich poznanie jest kluczem do oduczenia pieska niepożądanych przez właściciela zachowań. Młode szczeniaki często gryzą ręce i nogi. Jest to forma zabawy, która wymaga odpowiedniej korekty. Na szczęście wychowanie młodych psiaków nie jest szczególnie skomplikowane, a przy odrobinie konsekwencji nasz sznaucer czy pekińczyk miniaturka nauczy się, że gryzienie nie jest najlepszą formą zabawy.
Podgryzanie przedmiotów może natomiast wynikać z wymiany zębów mlecznych. Mały szczeniak poznaje świat za pomocą pyszczka. Gryzienie pomaga mu też w walce ze swędzeniem dziąseł. W tym przypadku wystarczy przekierować jego uwagę na inne produkty, które służą do gryzienia.
Kolejny powód na gryzienie może leżeć w nadpobudliwości pupila. Nawet niewielkich rozmiarów pekińczyk miniaturka bywa czasem szczekliwy, może gryźć i zachowywać się agresywnie. Dotyczy to głównie osobników płci męskiej. W takim przypadku zaleca się kontakt z doświadczonym behawiorystą. Wielu weterynarzy rekomenduje także kastrację, jest to prosty sposób na wyeliminowanie problemów o podłożu hormonalnym.
Jak oduczyć psa gryzienia rąk, nóg i wszystkiego dookoła?
Wielu ludzi doskonale wie, jak ważne jest prawidłowe wyszkolenie małego szczeniaka. To, czego nauczy się młody pies, może zostać utrwalonym nawykiem do końca jego życia. Większość szczeniaków szybko uczy się podgryzania po rękach. Nie jest to w żaden sposób forma agresji, a naturalna komunikacja z innymi szczeniakami. Podgryzanie dłoni czy nóg u małego pieska przeważnie przybiera formę zabawy. Szczeniak stara się zwrócić na siebie uwagę i nakłonić do wspólnych wybryków.
Jak oduczyć psa gryzienia rąk i wszystkiego dookoła? Najłatwiej będzie go tego nie nauczyć. Już od samego początku nie pozwalamy na żadne formy podgryzania rąk czy nóg. Jeśli szczeniak podgryza właściciela po rękach, należy niezwłocznie przerwać zabawę. Oduczenie nawyku podgryzania można także wykonać, wykorzystując naturalne sygnały w psim stadzie. Jeśli młody szczeniak ugryzie nas po rękach czy nogach, wystarczy pisnąć. Jest to naturalna reakcja wśród szczeniąt. W ten sposób nasz pupil uczy się, że ugryzł zbyt mocno, a taka forma nawiązywania kontaktu wiąże się z przerwaniem zabawy. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wytresować psa.
Jak oduczyć psa gryzienia? Metoda na zabawki
Odpowiednie wychowanie małego szczeniaka przyniesie efekty w dorosłym życiu. Podgryzania możemy w prosty sposób oduczyć za pomocą zwykłych zabawek. W tej roli świetnie sprawdza się szarpaki.
Nasz młody pies chętnie szarpie, siłuje się i podgryza różne rzeczy (w tym meble). Skuteczną metodą na oduczenie podgryzania jest zakup atrakcyjnych zabawek. Szarpaki posłużą nam podczas zabawy i okażą się dla pupila zachęcającą alternatywą dla podgryzania dłoni czy nóg u ludzi. Jeśli piesek zacznie gryźć po rękach zamiast zabawki, przerywamy zabawę.
Dobrą pomocą w oduczania podgryzania są też specjalne gryzaki. Większość szczeniaków lubi gryźć meble i rzeczy domowe ze względu na wymianę zębów mlecznych. Dziąsła swędzą, a młody pupil odczuwa silną potrzebę gryzienia różnych rzeczy. Możemy zrobić mu wtedy specjalne gryzaki lub kupić gotowe produkty. Oferta branży zoologicznej jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie rozwiązanie dla swojego zwierzaka.
Co zrobić, gdy pies wszystko gryzie podczas naszej nieobecności, a nasze meble są w niebezpieczeństwie? Najczęstszym rozwiązaniem tego problemu są zabawki typu kong i naturalne gryzaki. Gryzienie wszystkiego może wynikać ze znudzenia lub strachu związanego z brakiem ludzi. Jeśli pies wszystko gryzie, obgryza meble i rzeczy codziennego użytku, zabawka wypełniona przysmakami będzie dla niego atrakcyjniejszą formą spędzania wolnego czasu. Tego typu gadżety napełnia się przysmakami, a ich wydobycie wymaga od pupila sporego wysiłku i czasu. W ten sposób nasz pekińczyk miniaturka czy młody szpic nie będzie tak zainteresowany przedmiotami swojego właściciela.
Co zrobić, gdy dorosły pies wszystko gryzie? Oduczenie złych nawyków
Wychowanie małego szczeniaka kształtuje jego stosunek do ludzi i ułatwia codzienne relacje. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie ukształtować pupila za czasów małego szczeniaka. Co zrobić, jeśli posiadamy dorosłego psa, który wszystko gryzie?
Metody na oduczenie złych zachowań są bardzo podobne jak w przypadku szczeniąt. Wychowanie dorosłego psa bywa jedynie bardziej czasochłonne, a niekiedy też mocniej problematyczne. Nasz pekińczyk miniaturka czy owczarek musi wiedzieć, że nie wolno gryźć rąk czy nóg właściciela. Oduczanie powinno wykorzystywać naturalne zasady. W chwili, gdy pies zajmie się podgryzaniem dłoni, przerywamy zabawę. Dobrą metodą na oduczanie jest też wprowadzenie komendy słownej typu „nie wolno”.
Jeśli pies wszystko gryzie w domu, możemy sięgnąć po metody odstraszające. Możemy posmarować kable, meble czy nogi od stołu sokiem z cytryny. Jeśli pies ponownie zacznie gryźć posmarowany przez nas przedmiot, najprawdopodobniej przestanie być dla niego atrakcyjny. Inną metodą na oduczenia podgryzania wszystkiego w domu, jest posmarowanie danego przedmiotu lakierem przeciwko obgryzaniu paznokci. Bardzo gorzki smak preparatu do rąk może skutecznie zniechęcić naszego dorosłego pupila do gryzienia danego przedmiotu. Minusem lakieru jest fakt, że pozostaje na elementach naszego wyposażenia i nie nadaje się do mebli z tapicerki czy skóry.
Poznaliśmy kilka uniwersalnych metod na to, jak oduczyć psa gryzienia ludzi i przedmiotów. Większość psów robi to z chęci zabawy i zwrócenia na siebie uwagi. Gryzienie rąk, dłoni czy nóg jest naturalnym zachowaniem szczeniaka. Prawidłowe wychowanie i oduczenie złych nawyków może zrobić wiele dobrego. Niestety niekiedy gryzienie dorosłego psa ma także swoje podłoże w agresji. Jeśli prawidłowe wychowanie zawodzi, a oduczenie samca nie przynosi pożądanych efektów, wielu behawiorystów i weterynarzy rekomenduje kastracje. Dlatego w dalszej części tekstu podpowiemy, kiedy kastrować psa.
Kiedy kastrować psa?
Gryzienie wszystkiego i podgryzanie ludzi może mieć podłoże hormonalne. Jeśli pies zacznie gryźć i atakować inne zwierzęta, częstą przyczyną może okazać się nadmierna nadpobudliwość wywołana hormonami. Może dotykać to wszystkich ras bez względu na rozmiary (np. pekińczyk miniaturka czy doberman).
Kiedy kastrować psa? Najlepszym terminem na kastracje jest osiągniecie przez pupila pełnej dojrzałości płciowej. Idealny termin kastracji powinien być ustalony przez doświadczonego lekarza weterynarii, który uwzględni stan psa i wykona zabieg w optymalnym czasie.
Doświadczony weterynarz podpowie, kiedy kastrować psa lub sterylizować sukę. Wskaże też czy zabieg pomoże w walce z agresją bądź podgryzaniem właściciela. Pamiętajmy jedynie, że jeśli pies lubi gryźć w formie zabawy lub z przyczyn behawioralnych, kastracja nie będzie rozwiązaniem problemu.