Kot sikający w różnych miejscach w domu to wielki kłopot dla opiekuna. Co może być przyczyną tego, że kot nie chce korzystać z kuwety? Wbrew temu, co myśli wiele osób zwierzak zazwyczaj nie robi tego złośliwie, lecz powody są całkiem inne. Dlaczego kot sika po domu i jak oduczyć go złych przyzwyczajeń? 

Jak oduczyć kota sikania poza kuwetą? Ustaw ja w dyskretnym miejscu

Koty to bardzo inteligentne zwierzęta, często zachowaniami podobne są do ludzi. Kot podobnie jak człowiek jest stworzeniem, które chroni swoja prywatność. Kuweta ustawiona w bardzo widocznym miejscu w pomieszczeniu, w którym nieustannie przewijają się ludzie, może stresować zwierzaka. Jak rozpoznać, że powodem brudzenia w domu jest zła lokalizacja kuwety?

Gdy zwierzak do załatwienia potrzeby wybiera zaciszne miejsca, położone z dala od ludzkich oczu warto przenieść jego kuwetę w podobną lokalizację - dodaje Mariusz Michalski, redaktor w serwisie zwierzaki.pl.

Kot załatwia potrzebę, czy znaczy teren? 

Nie zawsze kot sikając, załatwia potrzebę fizjologiczną. Oddawanie moczu przez kota jest też jego sposobem na zaznaczenie terenu. Jak odróżnić oba zjawiska? Podczas załatwiania potrzeby zwierzak przykuca, w chwili, gdy planuje oznaczyć swoje terytorium, zazwyczaj staje wyprostowany tyłem do ściany lub innej powierzchni. Jak oduczyć kota sikania w ten sposób? Najskuteczniejszym i  najlepszym dla kociego zdrowia sposobem, jest kastracja pupila. Wykastrowany kot nie będzie odczuwał potrzeb znaczenia terytorium. Co, jeśli mimo zabiegu futrzak nie pozbył się brzydkiego nawyku? Istnieje wiele preparatów, których zadaniem jest odstraszenie kota od danej powierzchni, możesz zapytać o nie w gabinecie weterynaryjnym lub też w sklepie zoologicznym. 

Kot brudzi w domu? Powodem może być żwirek

Niewielu opiekunów przywiązuje uwagę do żwirku, który wsypuje się do kociej kuwety. Tymczasem bardzo często zwierzak nie chce korzystać ze swojej toalety właśnie przez niewłaściwy żwirek. Jednym z najczęściej polecanych żwirków są silikonowe, być może z powodu neutralnego zapachu. W poszukiwaniu przyczyny niewłaściwego zachowania kota warto przyjrzeć się bliżej żwirkowi i wypróbować nowy. 

Kot może być chory!

Twój zwierzak przez cały czas odkąd się nim opiekujesz, zachowywał się wzorowo, a nagle zaczyna załatwiać się poza kuwetą? Takie zjawisko jest powodem do niepokoju. Dorosły kot, który bez żadnej przyczyny zaczyna oddawać mocz w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone, może mieć problem z przewodem moczowym, a konkretnie z pęcherzem. Zapalenie pęcherza u pupila zazwyczaj wiąże się z bolesnymi objawami. Kot może skojarzyć kuwetę z bólem i unikać jej. Dziwne zachowanie dorosłego, wykastrowanego kota to dobry moment na konsultację z weterynarzem. 

Dlaczego kot sika poza kuwetą? Powodem może być stres

Koty sikając poza kuwetą, mogą komunikować opiekunowi swoje potrzeby. Pupil może zdenerwować się wizytą gości lub sygnalizować, że miska z wodą lub pokarmem powinna zostać napełniona. Zestresowanemu kotu bardzo często zdarza się sikać w miejscu innym niż kuweta. Koci stres może wyniknąć również z tego, że kuweta jest zwyczajnie zanieczyszczona na tyle, ze nie da się z niej skorzystać. 

Jak oduczyć kota sikania po domu, jeśli nie umie korzystać z kuwety

Korzystanie z kuwety zazwyczaj przychodzi kotom łatwo, zdarza się jednak, że kociak nie bardzo rozumie, do czego służy kuweta i załatwia swoje potrzeby w przypadkowych miejscach. Ucząc malucha korzystania z kuwety, warto upewnić się, czy ma on do niej łatwy dostęp. Kolejnym krokiem podczas kociej edukacji, powinno być zanoszenie pupila do kuwety za każdym razem, gdy obudzi się po drzemce, lub po obfitym posiłku. 

Moment, w którym dorosły kot lub kociak brudzi w domu, bywa frustrujący dla opiekuna. Zamiast złościć się na kociaka, spróbuj jednak znaleźć przyczynę jego zachowania i wyeliminować ja, by przywrócić w twoim domu spokój i radość z relacji z kocim przyjacielem.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej