Na czym polega odrobaczanie psa?

Na wstępie warto wiedzieć, na czym polega odrobaczanie i co właściwie daje. Procedura obejmuje podanie preparatu chemicznego, który ma za zadanie zwalczyć larwy, glisty u psa dorosłego czy robaki u szczeniąt. W ofercie sprzedaży znajdziemy preparaty do aplikacji na skórę, preparaty w formie tabletki oraz pasty. Każdy z nich może posiadać inne spektrum działania, dlatego zaleca się, by to weterynarz polecił pasty, preparaty czy dobre tabletki na odrobaczenie psa. Warto także podkreślić, iż preparaty na odrobaczanie mogą zabezpieczać nasze zwierzaki przed pasożytami zewnętrznymi.

Odrobaczanie szczeniaka i psa dorosłego (na przykład przez dobre tabletki na odrobaczanie psa) pozwala wyeliminować nicienie, tasiemce i wiciowce. Preparaty typu spot on mogą też działać na pasożyty zewnętrzne typu kleszcze, pchły, wszy, wszoły, nużeńce oraz świerzbowce.

Dlaczego warto wykonywać regularne odrobaczanie psa i często odrobaczać szczeniaka? Psy często węszą na spacerach i niejednokrotnie podjadają produkty, które nigdy nie powinny trafić do ich pyska. Wiąże się to z ryzykiem zarażenia różnego typu, powszechnymi pasożytami. Rozwój glisty u psa dorosłego czy robaki u szczeniąt mogą przynieść groźne konsekwencje dla ich zdrowia. Najczęstszymi objawami zarobaczenia są apatia, biegunka, widoczne w wymiocinach robaki u szczeniąt, wymioty bez robaków, duszności czy saneczkowanie. W niektórych przypadkach może dojść nawet do obniżenia odporności, problemów z oddychaniem czy pojawieniem się zmian skórnych. Takie objawy (w tym biegunka z widocznymi robakami) mogą świadczyć o tym, że glisty u psa znajdują się w większej ilości, a odrobaczenie psa jest tutaj jedynym szybkim sposobem na ich wyeliminowanie. Sprawdź także ten artykuł na temat tabletek na odrobaczanie Drontal.

Jak odrobaczyć psa?

Jak wygląda odrobaczanie psa tabletką?

Wiemy już na czym polega odrobaczanie psa i jakie konsekwencje niesie za sobą zaniedbanie tej czynności. Z pewnością warto także wiedzieć, jak podać dane preparaty i jak wygląda odrobaczanie psa.

Dobre tabletki na odrobaczenie psa kupimy w każdym gabinecie weterynaryjnym. W każdym gabinecie znajdą się różne środki, które dobieramy do specyfiki psa i rodzaju pasożytów (np. na glisty u psa).

Dobre tabletki na odrobaczenie psa posiadają charakterystyczne wgłębienia, ułatwiające dzielenie na mniejsze części. Jedna tabletka odpowiada za odrobaczenie psa o masie około 10 kg (sprawdź informację o na opakowaniu produktu lub skonsultuj z weterynarzem). Naszym zadaniem jest dobranie dawki do wagi i odrobaczanie psa.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Jak odrobaczyć psa tabletką? W wielu przypadkach wystarczy wymieszać ją z karmą i podać jako posiłek. Preparaty w formie tabletek można też ukryć w ulubionych smakołykach, które zamaskują zapach i często nieprzyjemny smak tabletki. Niestety niektóre psy często wypluwają tabletki lub zostawiają je w misce. Jak wygląda odrobaczanie psa, który nie chce zjeść tabletki? Możemy wcisnąć ją głęboko do pyska i przytrzymać pupila tak, aby musiał połknąć podane środki na odrobaczenie psa. Innym, nieco bardziej przyjaznym sposobem jest podzielenie porcji tabletki na maleńkie kawałki i ukrycie ich w aromatycznej kiełbasie lub pasztecie. Większość psów z chęcią zajmie się tego typu przysmakiem, a drobne kawałki ze środkiem odrobaczającym nie będą stanowiły dla niego żadnego problemu.

Odrobaczywienie szczeniąt

Wiemy już jak wygląda odrobaczanie psa i gdzie kupić dobre tabletki na odrobaczenie psa. Warto przy tym pamiętać, że w ofertach sprzedaży znajdują się też specjalne preparaty dla szczeniaka. Odrobaczywienie szczeniąt przeprowadzamy już w pierwszych tygodniach ich życia. Na początku służą do tego preparaty w formie pasty. Pierwsze odrobaczywienie szczeniąt przypada na około 3 tydzień życia. Środki dla szczeniaka trzeba podać równolegle z odrobaczaniem karmiącej suki. Glisty u psa dorosłego i robaki u szczeniąt mogą przenosić się pomiędzy młode i dorosłe osobniki. Dlatego niezbędne jest jednoczesne odrobaczenie całego stada.

Na czym polega odrobaczanie psa w wieku szczenięcym? W wieku trzech tygodni podajemy specjalne preparaty w postaci pasty. Ich ilość dobieramy adekwatnie do wagi konkretnego szczeniaka. Środki zazwyczaj posiadają wygodny dozownik, który wprowadzamy do pyska szczeniaka i wyciskamy odpowiednią ilość pasty. Co jaki czas powinno następować odrobaczanie szczeniąt pastą? Czynność powtarzamy na tydzień przed pierwszym szczepieniem.

W późniejszym wieku można już wykonać odrobaczywienie szczeniąt za pomocą zwykłej tabletki. W niektórych sytuacjach lekarz weterynarii może też zalecić środki, które nakłada się bezpośrednio na skórę pupila.

Jak odrobaczyć psa preparatami do użytku zewnętrznego?

Nawet bardzo dobre tabletki na odrobaczenie psa nie są w stanie wyeliminować wszystkich problemów. Istnieją także pasożyty zewnętrzne, z którymi musimy poradzić sobie, wybierając środki do użytku zewnętrznego. Do wyboru mamy krople typu spot on, spraye oraz obroże. Każde z tych rozwiązań posiada nieco odmienne wady i zalety.

Krople typu spot on umożliwią szybkie odrobaczanie psa. Będą skuteczne na pchły, wszy, wszoły i kleszcze. Na czym polega odrobaczanie psa kroplami? Wystarczy nanieść owe środki na kark zwierzęcia, dbając o to, by zostały zaaplikowane bezpośrednio na skórze. Preparat rozprzestrzeni się przez warstwę lipidową skóry i wyeliminuje zewnętrzne robaki u szczeniąt czy psów dorosłych. Co jaki czas stosować krople? Wszystko zależy od producenta, jednak zazwyczaj należy powtarzać czynność przynajmniej raz w miesiącu.

Pies oraz garść niebieskich tabletek, a także odrobaczenie psa i przydatne informacje
Jak i co ile odrobaczać psa, czyli odrobaczanie psa krok po kroku

Drugie rozwiązanie na zewnętrzne robaki u szczeniąt i psów dorosłych to obroża. Większość z nich nie wymaga specjalnego wysiłku ze strony właściciela. Wystarczy zaczepić obrożę na kark psa i dbać o to, by jej nie ściągnął. Co jaki czas wymieniać obroże? Zazwyczaj będzie to raz na 10 miesięcy jednak dokładna data ważności powinna znajdować się na opakowaniu produktu.

Na czym polega odrobaczanie psa sprayem? W przypadku tych preparatów należy rozpylić je tuż na powierzchnię skóry zwierzęcia. Zwracamy szczególną uwagę na to, by preparat nie dostał się do oczu czy nosa. Silny zapach i chemiczny skład wyeliminują zewnętrzne robaki u szczeniąt oraz psów dorosłych. Co jaki czas stosować owe spraye? Przeważnie producenci rekomendują stosowanie raz na kilka tygodniu lub tak zwaną aplikację interwencyjną. Przed użyciem preparatu warto zapoznać się z ulotką i przeczytać, jak wygląda odrobaczanie psa danym preparatem.

Co jaki czas odrobaczać psa? Sprawdzamy

Co ile odrobaczać psa dorosłego?

Wiemy, jak wygląda odrobaczanie psa, jednak warto także wiedzieć, co ile odrobaczać psa. Terminy odrobaczeń przeważnie ustala się z weterynarzem, który opiekuje się danym zwierzęciem. Większość z nich rekomenduje odrobaczanie raz na trzy do czterech miesięcy. Jest to dość rozsądny harmonogram, który upewnia nas, że pupil jest wolny od robaków.

Jeśli u psa często pojawia się biegunka, występuje apatia lub inne objawy zarobaczenia (np. biegunka z widocznymi robakami), należy wykonać odrobaczenie przed planowanym terminem. Najlepszym pomysłem byłoby wtedy zbadanie kału zwierzęcia u weterynarza. Dzięki temu lekarz będzie w stanie dobrać najlepsze środki i podpowie, co ile odrobaczać psa.

Jeśli chcesz wiedzieć jak odrobaczyć psa w starszym wieku lub co jaki czas wykonywać odrobaczywienie przewlekle chorego pupila, skonsultuj jego sytuacje z weterynarzem. Lekarz może dobrać łagodniejsze środki na glisty u psa, podpowie co zrobić, gdy pojawi się biegunka, a także określi, na czym polega odrobaczanie psa w starszym wieku.

Jak często odrobaczać szczeniaka?

Wiemy już, co ile odrobaczać psa dorosłego. Jednak harmonogram na odrobaczywienie szczeniąt okazuje się nieco inny. W przypadku małych szczeniąt podajemy wspomnianą wcześniej pastę. Pierwsza dawka zazwyczaj przypada na 3-4 tydzień życia. Druga dawka to 5 tydzień życia, a zatem na tydzień przed pierwszym, wczesnym szczepieniem. Kolejne dawki wykonujemy na tydzień przed drugim oraz trzecim szczepieniem.

Jak odrobaczyć psa w wieku kilku miesięcy? W przypadku starszych szczeniąt całkowicie wystarczy zwykła tabletka na odrobaczanie. Harmonogram podawania preparatu powinien zostać ustalony z weterynarzem. Wiele osób zastanawia się, co ile odrobaczać psa w wieku szczenięcym. Większość weterynarzy rekomenduje odrobaczenie w systemie comiesięcznym. Małe szczenię często zjada wszystko, co napotka na swojej drodze. Stąd zwiększone ryzyko częstego zarobaczenia organizmu. Dlatego szczeniaki odrobaczamy znacznie częściej niż psy dorosłe. Objawem zarobaczenia może być choćby często powtarzająca się biegunka, która wymaga konsultacji z lekarzem.

ikona podziel się Przekaż dalej