Po co psu odrobaczenie?

Psy często stykają się z pasożytami podczas spacerów. Zarażają się nimi drogą doustną, liżąc zanieczyszczoną trawę lub pijąc wodę. Kolejną drogą jest połykanie pcheł oraz zjedzenie posiadającego pasożyty gryzonia.

Pasożyty wewnętrzne wpływają na zdrowie psa, powodując biegunki, wymioty, bóle brzucha, pogorszenie ogólnej kondycji oraz wzdęcia. Początkowo jednak objawy nie są widoczne i trzeba znacznej ilości pasożytów w przewodzie pokarmowym, by zaniepokoić właściciela.

Zwierzęta żyjące z ludźmi potrzebują regularnego odrobaczania ze względu na nasze bezpieczeństwo. Pasożyty te bowiem często mogą pojawiać się także u ludzi, a brak odpowiedniej higieny i każdorazowego mycia rąk po pogłaskaniu psa zaowocować może inwazją także u dzieci i dorosłych mieszkających z czworonogiem. Objawy u ludzi są podobne i obejmują ból brzucha, biegunki, wymioty, zmęczenie lub utratę masy ciała.

Jak odrobaczyć psa?

Czym można odrobaczyć psa?

Decyzja czym zostanie odrobaczony czworonóg, zależy od nas. Podawać można tabletki, pasty, zawiesiny lub preparaty spot-on (działają na pasożyty zewnętrzne lub niektóre wewnętrzne u kotów). Wybór preparatu nie ma wpływu na to, jak często trzeba to robić. Zalecenia są bowiem niezmienne.

Dobre tabletki kupić można u lekarza weterynarii. Doradzi on odpowiedni preparat, obliczy dawkę, a często także poda ją psu. Niczego nie musimy robić wtedy samemu. Chcąc jednak odrobaczyć szczeniaka lub małego psa samemu sięgnąć można np. po pasty, które są łatwe w podaniu nawet bezpośrednio do pyska. Jedna tubostrzykawka starcza na kilka odrobaczeń w przypadku niewielkich zwierząt, a pojedyncza dawka zależy od wagi psa.

Zawiesiny to kolejna forma preparatów na odrobaczenie. Zwykle mają łagodne działanie i nadają się nawet dla najmłodszych szczeniąt. Ich spektrum działania jest jednak mniejsze niż w przypadku produktów przeznaczonych dla zwierząt dorosłych.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Niektóre preparaty spot-on, czyli wylewki na kark również działają na pasożyty wewnętrzne, ale ta forma odrobaczenia dostępna jest głównie dla kotów. U psów preparaty spot-on służą raczej do zwalczania pasożytów zewnętrznych. Masz własnego małego pieska? Sprawdź także ten artykuł o odrobaczaniu szczeniaka krok po kroku.

Trzy skuteczne sposoby na odrobaczenie psa

  1. tabletka na odrobaczenie - do wyboru mamy zarówno zwykłe tabletki, jak i smakowe "kąski".
  2. pasta odrobaczająca - pojedynczą dawkę podaje zwykle lekarz weterynarii, ale istnieje możliwość zakupy całej tubki, która u mniejszego psa wystarczy na kilka odrobaczeń.
  3. zawiesiny - charakteryzują się zwykle mniejszym spektrum działania i przeznaczone są głównie dla szczeniąt.

Co zawierają środki odrobaczające?

Dobre tabletki charakteryzują się szerokim spektrum działania. Decydując się na zakup poza gabinetem weterynaryjnym szukajmy zatem preparatów o odpowiednim składzie. Substancje czynne znajdujące się w środkach na odrobaczenie to m.in. prazikwantel, milbemycyna, embonian pyrantelu czy fenbendazol. Używane są one pojedynczo lub w formie skojarzonej w celu uzyskania odpowiedniego spektrum działania.

Na pasożyty zewnętrzne działają natomiast takie substancje jak np. selamektyna, fipronil, imidaklopryd, permetryna fluralaner i moksydektyna. Są one dostępne w różnych preparatach np. obrożach, tabletkach smakowych lub pipetach spot-on.

Jak należy podawać środki na odrobaczenie?

Preparaty na odrobaczenie zawsze należy podawać zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się opakowaniu każdego produktu. Szczególnie istotne jest przeznaczenie gatunkowe! Nigdy nie wolno podawać kotu preparatów dla psów, gdyż niektóre substancje czynne są dla nich toksyczne.

Preparaty te podawane są doustnie i można je podawać bezpośrednio do pyska psa lub ukryć w kawałku mięsa. Stosując podawanie bezpośrednie, wkładamy tabletkę za zęby czworonoga i przytrzymujemy mu zamknięty pysk. Głowę można wtedy odchylić do góry i przez chwilę pomasować gardło. W przypadku pasty końcówkę tubostrzykawki najlepiej umieścić w kieszeni policzka psa, czyli między policzkiem, a dziąsłami. 

Tabletki kupić można dla określonego przedziału wagowego np. małych psów i szczeniąt lub kupić tabletkę, którą ewentualnie trzeba będzie odpowiednio podzielić (najczęściej występują tabletki dawkowane 1 tabletka na 10 kilogramów masy ciała psa).

Decydując się na preparat spot-on (działający przeciwkleszczowo i przeciwpchelnie) należy kupić pipetę przeznaczoną na określoną masę ciała psa i zgodnie z opisem w ulotce rozchylić sierść w okolicy karku i podać zawartość pipety na skórę zwierzęcia. Zaleca się unikanie dotykania psa w tym miejscu aż do wyschnięcia i wchłonięcia się płynu.

Pies u weterynarza przyjmujący lek, a także sposoby na to, jak odrobaczyć psa
Odrobaczanie pra samemu krok po kroku, czyli porady, jak odrobaczyć psa

Kiedy trzeba odrobaczyć psa?

Kiedy odrobaczyć szczeniaka?

Pierwsze odrobaczenie szczeniaka odbywa się zwykle w hodowli i przeprowadzane jest około 2-3 tygodnia życia Kolejne powinny być wykonywane co 14 dni aż do dwóch tygodni po odsadzeniu piesków od suki. Starsze szczenięta odrobacza się średnio raz w miesiącu do osiągnięcia szóstego miesiąca życia.

Ważne są dobre doświadczenia szczeniaka, więc na początku można sięgnąć po tabletki smakowe, które psy często traktują jako nagrody. Ewentualnie zdecydować się na łatwiejsze w podaniu pasty i zawiesiny.

Szczeniaka, ale także dorosłego psa, warto odrobaczać także kilka dni przed każdym szczepieniem. Szczepionki mogą bowiem działać w niepożądany sposób u zarobaczonych zwierząt i nie dawać pełnego zabezpieczenia przed chorobami.

Kiedy odrobaczyć dorosłego psa?

To, jak często odrobaczamy dorosłego psa, zależy do nas. Zalecane minimum to dwa razy w roku, ale bardziej rozpowszechniony schemat zakłada odrobaczenie raz na 3 miesiące. W przypadku rodzin z dziećmi, osób starszych oraz z obniżoną odpornością poleca się jednak podawanie preparatów przeciwpasożytniczych co miesiąc.

Kiedy zaobserwujemy pasożyty w kale, psa nie warto działać samemu. Pobierzmy próbkę kału, pokażmy zdjęcie lub opiszmy lekarzowi weterynarii wygląd pasożytów. Dobierze on naprawdę dobre tabletki działające pod kątem konkretnego gatunku pasożyta. Takie lecznicze odrobaczenie trzeba powtórzyć po około 14 dniach, a następnie ponownie zbadać kał w wyznaczonym terminie.

Zamiast regularnego podawania tabletek można zdecydować się na badania kału, które powinny być wykonywane z podobną częstotliwością co odrobaczanie profilaktyczne. Wykrycie pasożytów w takich badaniu pozwoli na dobranie celowanego, najlepszego na danego pasożyta środka.

Nie zastanawiajmy się zatem czy odrobaczać naszego psa, ale już dziś zaplanujmy, co ile tygodni będziemy podawać psu tabletkę lub wykonywać badanie kału u naszego weterynarza!

ikona podziel się Przekaż dalej