Nowy dom dla psa – co zamiast schroniska?

Pies może sprawiać różne kłopoty. Zarówno szczeniaki, jak i dorosłe czworonogi mogą wykazywać agresję oraz zachowania destrukcyjne. Zdarza się, że opiekun ma trudności z utrzymaniem zwierzęcia ze względu na zmianę sytuacji materialnej lub swoją chorobę. Dodatkowo problemem może być także zapewnienie przewlekle choremu zwierzęciu właściwej opieki. Istnieje wiele trudnych sytuacji.

Oddanie psa do schroniska jest lepsze niż jego porzucenie, ale poświęcając chwilę swojego czasu, możesz znaleźć o wiele lepsze rozwiązanie. Spróbuj oddać swojego psa do adopcji, dzięki pomocy licznych fundacji prozwierzęcych. Być może ich działacze zorganizują psu tymczasowy dom i przejmą szukanie dla niego nowego opiekuna. W ten sposób zwierzę uniknie przynajmniej części stresu oraz dyskomfortu. Możesz użyć także mediów społecznościowych. Istnieją grupy miłośników psów lub społeczności typu “widzialna ręka”, gdzie można znaleźć ludzi, którzy mogą przygarnąć Twojego zwierzaka, albo pomogą znaleźć Ci taką osobę.

Nic z tego nie wyszło? W takim przypadku czas rozważyć oddanie psa do schroniska. Sprawdzamy, jak można to zrobić i jaki koszt trzeba ponieść.

Jak oddać psa do schroniska? - procedura oddania psa do schroniska

W Polsce działają schroniska państwowe oraz prywatne. Największe z nich znajdują się w miastach jak:

  • Warszawa,
  • Gdańsk,
  • Poznań,
  • Olsztyn,
  • Wrocław,
  • Kraków.

Jest jednak więcej małych placówek. Poszukując miejsca do oddania niechcianego psa, kieruj się nie tylko pobliską lokalizacją, ale także opinią o danym miejscu.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Przekazanie psa do placówki odbywa się po stawiennictwie osobistym. Konieczne będzie zrzeczenie się psa i podpisanie odpowiednich dokumentów, w których znajdą się dane z Twojego dowodu osobistego. Procedura oddanie psa wygląda następująco:

  • Skontaktuj się z przedstawicielami danego schroniska. W trakcie rozmowy zostaniesz poproszony o podanie przyczyny chęci zrzeczenia się praw do pupila. Zdarza się, że wolontariusze udzielają pomocy, jeżeli powodem oddania zwierzęcia są np. problemy behawioralne.
  • Pracownicy schroniska poproszą Cię także o dokumentację medyczną psa oraz wypełnienie ankiety.
  • Po zgodzie schroniska przyprowadzasz psa do placówki i podpisujesz odpowiednie dokumenty.
  • W części placówek jest to płatne i kosztuje kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Zapytaj wcześniej o koszt w wybranym schronisku.
  • Po dopełnieniu formalności, pies zostaje wzięty pod opiekę schroniska.

Jeżeli masz taką możliwość, zostaw w schronisku także zabawki psa, legowisko, czy karmę, którą do tej pory jadł. Sprawdź także ten artykuł na temat adopcji psa ze schroniska.

Oddanie psa wziętego ze schroniska – co warto wiedzieć?

Inną kwestią jest to, czy i jak można oddać psa adoptowanego ze schroniska. Decydując się na psa do adopcji, musisz być przygotowany na różne problemy. Wiele zwierząt jest po przejściach. Niektóre z nich nigdy nie mieszkały w domach i mogą mieć trudności z nauką załatwiania potrzeb na zewnątrz. Inne doświadczyły przemocy lub głodzenia, dlatego jedzą łapczywie i mogą agresywnie bronić swojej miski. Na to wszystko trzeba być gotowym. Jest to jeden z powodów, dla którego to szczeniaki szybciej znajdują nowe domy. W przypadku dorosłych zwierząt zdarza się, że niektóre sytuacje przerastają nowego opiekuna.

Co wtedy zrobić? Skontaktować się ze schroniskiem. To nic nie kosztuje, a być może uzyskasz pomoc lub poradę. Oddanie psa do schroniska jest zwykle możliwe, ale utrata kolejnego domu to ogromna krzywda dla tego zwierzęcia. To wysoka cena, o której często zapominamy!

Wiesz już, jak oddać psa do schroniska. Dokładnie przemyśl jednak swoją decyzję. Pies poniesie jej koszt, czekając na nowy dom oraz odczuwając stres i strach. Jeżeli tylko masz taką możliwość, poszukaj mu nowego domu wśród Twojej rodziny i przyjaciół lub poproś o pomoc odpowiednie fundacje. Pamiętaj także, że problemy behawioralne można zwalczyć! Jeżeli myślisz o oddaniu psa, bo wykazuje lęk separacyjny lub broni swoich zasobów, poszukaj najpierw pomocy behawiorysty.

ikona podziel się Przekaż dalej