Jak obciąć psu pazury? Oto 2 proste sposoby
Obcinanie psu pazurów wydaje się banalnie proste. W praktyce jednak sprawia problem nie tylko właścicielom, ale nawet lekarzom weterynarii. Wiele zależy od techniki, narzędzi oraz zachowania psa. Dowiedz się, jak obciąć pazury psu bez zbędnego stresu oraz jak oswoić szczeniaka z cążkami. Poznaj z nami ciekawostki o psach i ich pazurach.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnacji psów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Budowa psiego pazura - czy pazury można porównać do paznokci?
Zanim dowiesz się, jak obciąć pazury psu, musisz wiedzieć, jak są zbudowane. Pazury psa to struktury, które można porównać do paznokci. Nie są jednak takie same. Składają się z “żywego” rdzenia zawierającego nerwy i naczynia oraz martwej, twardej puszki.
Regularna pielęgnacja pazurów to coś więcej niż kosmetyka. Jeżeli nie będziesz obcinać pazurów pupila, mogą spowodować ból, a nawet nieodwracalne uszkodzenia w aparacie ruchu psa. Zbyt długie pazury mogą zniekształcić zdrową łapę i spowodować urazy ścięgien.
Niektóre psy np. te biegające po twardych nawierzchniach same ścierają pazury. U takich zwierząt nich nie ma konieczności wykonywania zabiegu obcinania. Zwróć uwagę, że u Twojego psa występują piąte pazury w przedniej łapie oraz tak zwane “wilcze pazury” w tylnej. Umiejscowione są one wyżej niż pozostałe, dlatego nie ulegają ścieraniu. Należy je zatem przycinać częściej.
Chcąc prawidłowo skracać psom pazury, musisz wybrać odpowiednie narzędzie. Dobierz je do swojego psa. Kieruj się jego wielkością. W przypadku ras małych i miniaturowych możesz korzystać z opcji obcinarek okienkowych, ale dla średnich i dużych psów wybierz raczej solidne cążki. Wiele marek korzysta już z naprawdę trwałych materiałów, dlatego zakup dobrej jakości narzędzi będzie zakupem na całe życie psa. Jeżeli masz taką możliwość, potrzymaj cążki w sklepie. Sprawdź jak leżą w Twojej dłoni i czy są wygodne. To naprawdę ważne.
Psy mają czarne pazury, co ogranicza możliwość zobaczenia granicy między rdzeniem a puszką pazura. W takiej sytuacji zabieg jest trudniejszy i łatwiej o skaleczenie psa. U takich czworonogów postępuj ostrożniej.
Jak obciąć pazury psu prawidłowo w domu?
Chcąc skracać pazury psa w domu, warto całej procedury uczyć już szczeniaka. Bardzo ważną kwestią jest bowiem spokój psa. Jeżeli zwierzę toleruje trzymanie łapy oraz dźwięk skracającej pazur gilotynki mamy dużo większy komfort pracy.
Chcąc oswoić szczeniaka z obcinaniem pazurów, postępuj według następujących kroków:
- dotykaj psich łap dłonią i częstuj go przysmakami,
- pokazuj mu narzędzia i dotykaj narzędziami łapy psa, nie szczędząc spokojnemu szczeniakowi przysmaków,
- przytrzymuj łapy psa i naciskaj gilotynę, by pies usłyszał dźwięk.
Jeżeli Twój pupil jest spokojny w takich sytuacjach, możesz spróbować skrócić pierwszy pazur. Postępuj powoli i rób przerwy. Podstawą jest cierpliwość.
Gdy Twój york lub owczarek niemiecki jest oswojony ze sprzętem oraz chwytaniem łapy możesz zacząć zabieg obcinania. Oto kroki, które należy wykonać, by zrobić to prawidłowo:
- Ustaw zwierzę w wygodniej pozycji. Dla Ciebie komfortowe może być posadzenie go wyżej.
- Unieś łapę psa. Stabilnie, ale na tyle delikatnie, by nie powodować dyskomfortu u pupila.
- Połóż kciuk na opuszce palca, a palec wskazujący na czubku palca nad pazurem.
- Upewnij się, że nie przeszkadza Ci np. sierść psa.
- Przytnij tylko czubek pazura. Pamiętaj, że narzędzia nie należy ustawiać pod skosem. Narzędzie trzymaj prostopadle do linii opuszki.
- Unikaj przycinania poza krzywiznę paznokcia.
- Na koniec możesz wygładzić pazury przy użyciu szlifierki lub pilnika.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
W sieci znajdziesz dokładne zdjęcia obrazujące procedurę krok po kroku. Możesz także iść do lekarza weterynarii, który pokaże Ci, jak skraca pazury Twojego psa i wyjaśni całą procedurę tak, byś mógł ją powtórzyć w domu. Obcięcie wszystkich pazurów to u spokojnego psa maksymalnie kilka minut. Nie ważne, czy skracasz je yorkowi, czy labradorowi. Wielkość psa nie ma znaczenia. Rolę odgrywa zachowanie psa oraz Twoja wprawa.
Drugi sposób na skrócenie pazurów u pupila to wyprawa do specjalisty. Jeżeli Twój pies nie lubi obcinania pazurów, poproś o zabieg np. podczas strzyżenia w gabinecie groomerskim. Obcinanie pazurów wykonywane jest też w każdym gabinecie weterynaryjnym. Usługa nie jest droga i kosztuje od 15 do 40 zł. Dużo zależy od miejsca, ale także od współpracy Twojego pupila. U szczególnie lękliwych czy agresywnych psów konieczne może być skracanie pazurów po wcześniejszym podaniu leków uspokajających. Koszt powiększa się wtedy o cenę zastosowanych leków. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak często kąpać psa.
Skaleczenie podczas obcinania pazurów – jak pomóc psom?
Podczas skracania pazurów uważaj, by nie obcinać ich zbyt krótko. Problem jest większy, gdy pazury są czarne. Uszkodzenie miazgi powoduje bowiem krwawienie i będzie dla psa bolesne. Jeżeli nie chcesz dopuścić do takiej sytuacji, skracaj pazury po ok. 2 mm raz na 3-4 tygodnie.
Gdy zdarzy Ci się zbyt krótkie obcięcie pazura, nie panikuj. Ze względu na takie sytuacje warto mieć w domu proszek tamujący krwawienie. Jeśli jednak pazur Twojego psa został naprawdę mocno przycięty i nie przestaje szybko krwawić, skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania dalszych wskazówek.
Wiesz już, jak obciąć pazury psu. Teoria nie jest jednak równa praktyce. Bądź spokojny i cierpliwy lub zostaw obcinanie pazurów specjalistom, zamiast stresować siebie i psa w domu.