Jak nauczyć psa czystości?

Nauka czystości dla szczeniąt

Bez względu, czy wybraliśmy yorka czy labradora, każdemu psu potrzebne jest szkolenie! Dla psa załatwianie się na dworze nie jest naturalnym zachowaniem i to właściciel musi wiedzieć, jak wytresować psa. Nauka szczeniaka zaczyna się już po przekroczeniu progu nowego domu, czyli najczęściej w wieku około 8 tygodni, choć pełną kontrolę nad swoimi potrzebami fizjologicznymi nabywa on dopiero między 12, a 16 tygodniem życia. Celem szkolenia jest budowanie pozytywnej relacji poprzez pozytywne wzmocnienie i nagradzanie prawidłowych zachowań psa.

Jak nauczyć psa czystości? Pierwszym sposobem, by nauczyć szczeniaka załatwiania potrzeb fizjologicznych na dworze, jest wynoszenie go na zewnątrz po każdej drzemce, posiłku oraz tuż przed położeniem się spać lub wyjściem z domu. Mniejsze rasy, typu maltańczyk lub york, mają mniejsze pęcherze i szybszy metabolizm. Wymagać mogą zatem częstszych wyjść na dwór niż psy ras większych. Jeśli mamy taką możliwość możemy zawsze kłaść lub prowadzić psa w określone miejsce, by wyczuwał swój zapach. Po załatwieniu nagradzajmy psa pochwałami lub smakołykami. Z czasem można dodać hasło słowne np. "siku", które pies skojarzy z czynnością i w przyszłości może nauczyć się oddawania moczu na komendę, które może przypadać się w niektórych pilnych sytuacjach. Ważne jest, by nie kończyć spaceru tuż po oddaniu przez psa moczu, by z czasem nie nauczył się wstrzymywania swoich potrzeb w celu wymuszenia spaceru.

Uczenie psa czystości może być przerywane epizodami załatwiania się w domu. Szkolenie powinno trwać nadal, ale w przypadku częstszych problemów konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii w celu wykluczenia chorobowego podłoża nietrzymania moczu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak nauczyć psa załatwiać się na dworze.

Nauka czystości dorosłego psa

Adopcja dorosłego psa nie musi okazać się łatwiejsza niż wprowadzenie do domu szczeniaka. Psy pochodzące ze schronisk, fundacji lub różnego rodzaju interwencji mogą mieć problemy behawioralne i zaburzenia związane z trzymaniem moczu i kału. Może tak się dziać, jeśli nikt nie nauczył szczeniaka odpowiednich zachowań lub gdy pies nigdy nie mieszkał w domu. Swój wpływ ma także odczuwany przez zwierzę stres lub inne silne emocje.

Uczenie psa czystości związane jest również z jego karmieniem. Dorosły pies może być już karmiony rzadziej niż szczenię – raz lub dwa razy dziennie, a wyrobienie odpowiedniej rutyny pozwoli przewidzieć, kiedy pies będzie potrzebował spaceru. Konieczne jest także zwracanie uwagi na zachowania zwiastujące chęć oddania moczu, jak krążenie czy węszenie przy drzwiach.

W przypadku psów chorych lub w zaawansowanym wieku możemy być zmuszeni do nowej interpretacji słowa "czystość" i przygotowania dla psa kuwety w domu, lub zastosowania pieluch dla psów. Taka sytuacja może zdarzyć się m.in. w przypadku dużych ras, jak labrador, które cierpią na choroby stawów, a przez swoją masę nie będą mogły być wynoszone na dwór z wyższych pięter budynków.

Pies nagradzany za naukę oraz porady jak nauczyć psa czystości krok po kroku
Porady, jak nauczyć psa czystości oraz nauka czystości szczeniaka i dorosłego psa

Nerwowemu psu należy zapewnić spokój i ewentualną terapię przy pomocy feromonów lub po konsultacji z lekarzem weterynarii środków uspokajających. Uczenie psa załatwiania na zewnątrz warto w tym przypadku zacząć w mniej zatłoczonych miejscach.

5 sposobów nauki czystości

  1. Częste wyprowadzanie psa na zewnątrz według określonego harmonogramu.
  2. Nagradzanie pożądanych zachowań.
  3. Dodanie komendy podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych.
  4. Spacer lub zabawa po załatwieniu potrzeb fizjologicznych.
  5. Wyprowadzanie psa w określone miejsce, w którym będzie czuł swój zapach.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Psy, które poprzez zaniedbania wyrobiły sobie nawyk załatwiania potrzeb fizjologicznych w domach, trzeba od tego odzwyczaić. Proces ten obejmuje wszystkie opisane wcześniej czynności oraz sprzątanie zanieczyszczonych powierzchni specjalnie przeznaczonymi do tego środkami, które eliminują psi zapach. Tak uzyskana czystość, służy wyeliminowaniu ryzyka powrotu psa do miejsca, w którym odczuwa swój zapach.

Konieczna jest także uważna obserwacja, gdyż część psów stara się sygnalizować swoje potrzeby, ale robi to w o wiele subtelniejszy sposób niż inne. Czasem jest to jedynie spojrzenie, chwila niepokoju lub trącanie człowieka łapą. Takiego psa można wytresować, by nauczył się dzwonić niewielkim dzwonkiem powieszonym w okolicy drzwi wejściowych. Za każdym razem, gdy zwierzę dotknie nosem dzwonka, otwieramy drzwi na zewnątrz lub wychodzimy z nim na krótki spacer, nagradzając załatwienie potrzeb fizjologicznych.

Jak wychować psa swoim zachowaniem?

Czystość to ważna kwestia! Bez względu, czy chcemy jej nauczyć szczeniaka, czy dorosłego psa konieczne są cierpliwość, konsekwencja i znajomość metod pozytywnego wychowywania psów. 

Chcąc odzwyczaić psa od załatwiania potrzeb fizjologicznych w domu, kategorycznie nie można wkładać jego nosa w odchody, stosować kar cielesnych lub krzyczeć. Przyniesie to bowiem niepożądane skutki. Mały york, maltańczyk, labrador i każdy inny pies straci do nas zaufanie, a problem może się jedynie pogłębić. Nasze niezadowolenie nie ma także sensu, gdy znajdziemy plamy na podłodze po naszym powrocie z domu. Pies nie skojarzy go bowiem z czynnością, która miała miejsce dłuższy czas wcześniej.

Działać możemy jedynie, kiedy przyłapiemy psa w trakcie czynności. Wyjściem jest wtedy zwrócenie uwagi zwierzęcia na nas i szybkie wyjście lub wyniesienie szczeniaka na dwór.

Z każdym psim problemem można sobie poradzić! Czystość nie jest wyjątkiem! W przypadku problemów można skonsultować się z lekarzem weterynarii lub zwierzęcym behawiorystą, który powie nam jak nauczyć psa czystości oraz wykluczy schorzenia zdrowotne lub emocjonalne podłoże naszych niepowodzeń.

ikona podziel się Przekaż dalej