Tresura psa – podstawowe zasady komunikacji ze szczeniakiem

Pojawienie się w domu psa, rodzi w naszych głowach wiele pytań. Jak wytresować psa? Jak nauczyć psa czystości? Jak dopasować czas szkolenia do wieku? Kiedy zacząć tresurę czy jak nauczyć psa aportować? Zwierzęta, ich komunikacja i sposób uczenia się, bywają dla nas zagadką. Podstawy są jednak dość proste.

Zaczynając szkolenie szczeniaka, potrzebny jest plan! Jasny przekaz i konsekwencja ze strony człowieka to dla psa bardzo ważna rzecz w trakcie nauki wszystkich zasad, które mają go obowiązywać. Podstawą szkolenia psa jest pozytywne wzmocnienie, czyli proces polegający na przyznawaniu zwierzętom nagród zachęcających je do określonego, pożądanego przez człowieka, zachowania. W trakcie tresury psa stosuje się zatem coś, co lubi – przekąski, pieszczoty lub zabawki. Unikać należy natomiast kar, które mogą przynieść niepożądane skutki i brak zaufania pomiędzy właścicielem, a czworonogiem.

Nie możemy oczekiwać od szczeniaka, że będzie wiedział, co robi źle, jeśli nie będziemy się z nim umiejętnie komunikować. Podczas każdej sesji treningowej, nieważne czy będzie to nauka aportu, czy powtarzanie już znanych psu ćwiczeń, istotne jest skupienie człowieka na jego podopiecznym. Pies podczas nauki potrzebuje uwagi, która podkreśli zadowolenie właściciela i będzie sprzyjać budowaniu dobrej relacji. W przypadku zachowań, których nie chcemy ignorowanie zwierzęcia, będzie dla niego istotnym sygnałem, który nie musi być potęgowany podniesionym głosem ani inną formą kary.

Pracę ze szczeniakiem możemy zacząć już w chwili, gdy trafi do naszego domu, czyli zwykle w wieku około 8 tygodni. Pierwsze sesje treningowe powinny być jednak krótkie i trwać maksymalnie 5-10 minut. Ważne jest, by dla psa ćwiczenia kończyły się motywującym go do dalszej pracy sukcesem, dlatego pod koniec sesji warto powtórzyć ćwiczenie, które psu wychodzi najlepiej. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak nauczyć psa czystości.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Zanim zaczniemy aportowanie, czyli jak wytresować psa

Umiejętność aportu nie jest dla psa naturalna! Niektórym rasom lub osobnikom nauka aportowania przychodzi oczywiście łatwiej niż innym, ale odpowiednimi metodami możemy nauczyć wykonywania tej komendy każdego psa. Potrzeba do tego cierpliwości, sporej ilości powtórzeń i dużej ilości nagród. Psy zwykle chętniej biegną za rzuconym obiektem niż go przynoszą. Zanim zatem przystąpimy do tresury psa pod kątem aportowania, konieczna jest nauka przychodzenia na zawołanie. W tym celu warto zaopatrzyć się zarówno w smakołyki, jak i w kliker. Nauka polega na stopniowym odsuwaniu się od przebywającego obok nas psa i zachęcaniu go do podejścia i np. dotknięcia nosem ręki, w której mamy nagrodę. W momencie, gdy pies wykona ten gest używamy klikera i dajemy mu nagrodę. Czynność tę powtarza się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy, a kiedy pies już rozumie, czego od niego wymagamy, dołączamy słowo "chodź" lub komendę "do mnie".

Drugim elementem jest oddawanie przez psa złapanych przedmiotów. Psy aportujące muszą bowiem nie tylko złapać zabawkę i wrócić z nią do właściciela, ale także oddać mu ją, by mógł wykonać kolejny rzut. W tym celu w trakcie tresury warto zastosować rodzaj handlu wymiennego. Pies, który wróci ze złapanym aportem, otrzymuje atrakcyjny przysmak, który spowoduje, że wypuści przedmiot z pyska. W trakcie ćwiczeń w domu zastosować można także wymianę na bardziej atrakcyjną zabawkę lub nawet identyczny przedmiot, który wcześniej był jednak ukryty przed jego wzorkiem. Stopniowo uczymy czworonoga, że oddawanie nam różnych rzeczy może przynieść korzyści.

Pies z patykiem w pysku oraz tresura psa i porady, jak nauczyć psa aportować
Nauka aportowania, czyli najlepsze porady, jak nauczyć psa aportować

Na tej podstawie możemy zacząć budować zabawę, jaką powinna być dla nas i psa nauka aportowania.

Jak nauczyć psa aportować? 5 kroków w nauce aportu

Kiedy po przejściu podstawowych elementów szkolenia wrócimy do pytania: jak nauczyć psa aportować? Pierwszym krokiem będzie prezentacja aportu, czyli zabawki, której chcemy używać podczas pracy. Może być on wykonany z różnego rodzaju tworzyw i mieć różne kształty. Istotne jest dopasowanie go do wielkości psa, z którym pracujemy i jego atrakcyjność dla zwierząt. Jednym ze sposobów zwiększenia tejże atrakcyjności jest nagradzanie psa za jego zainteresowanie danym przedmiotem.

Drugim krokiem jest przesuwanie zabawki i ponowne nagradzanie zwierzęcia za podążanie za nią i jej chwytanie. Szczególnie wylewnie nagradzane powinno być złapanie jej do pyska.

Trzeci etap nauki oparty jest na niedalekich rzutach w obrębie domowego zacisza i podawanie przysmaków za podejście i złapanie. Rzuty wydłuża się z czasem cały czas chwaląc pożądane zachowanie. W obu przypadkach zachęcamy psa do powrotu do nas, używając już poznanej komendy i chwaląc zwierzę pieszczotą.

Czwartym i przedostatnim krokiem jest dodanie do powtarzanego ćwiczenia komendy "aport" lub "łap", którą wydaje się przed rzutem zabawką.

Psy aportujące już w obrębie domowego zacisza czeka ostatni, piąty, element szkolenia polegający na przeniesieniu zabawy na zewnątrz, gdzie pojawia się wiele czynników rozpraszających. Najlepiej zacząć zatem od przydomowego ogródka i dopiero po pewnym czasie wybrać się z psem do parku lub innego miejsca publicznego.

Aportowanie to zatem doskonała zabawa, której możemy nauczyć psa w bardzo prosty sposób. Niekażde zwierzę zostanie jednak psem aportującym w jeden dzień. Zarówno ogólna tresura, jak i nauka aportowania może zająć różny okres w zależności od zwierzęcia. Powtórka jest zatem nie tylko matką nauki, ale i dobrze ułożonego psa!

ikona podziel się Przekaż dalej