Sekrety kociej kuwety – nauka kociaka a dorosłego kota

Dlaczego kotek zaczął załatwiać się poza kuwetą?

Zazwyczaj koty same szybko uczą się korzystać z kuwety, ponieważ czują potrzebę zagrzebywania za sobą odchodów. Bardzo często to kotki uczą kocięta, o ile same były tego nauczone. Zdarza się jednak tak, że kot, który korzystał z kociej toalety, nagle zaczął załatwiać się gdzieś indziej.

Powody, dla których kotek nie załatwia swoich potrzeb w kuwecie:

  • nigdy wcześniej nie musiał tego robić,
  • nieodpowiednia kuweta,
  • nieodpowiedni żwirek,
  • kuweta znajduje się w nieodpowiednim miejscu,
  • brudna kocia toaleta,
  • choroba kotka,
  • podeszły wiek,
  • znaczenie terenu,
  • stres,
  • za mała liczba kocich toalet.

Zarówno rodzaj kuwety, jak i żwirku ma duże znaczenie. Na rynku dostępne jest wiele modeli kociej toalety oraz podłoża, jakim można zasypać dno. Bardzo często żwirek silikonowy jest za ostry dla delikatnych poduszek kocich łapek, a czasami jest to kwestia zapachu (niektóre żwirki mają np. leśny lub lawendowy zapach).

Niekiedy jest to wynik stresu. Kot może zestresować się mi.in. remontem, nowym kotem czy wyjazdem opiekuna. W grę wchodzi także choroba kota, zwłaszcza problemy z układem moczowym. Jeśli nie wydarzyło się nic, co mogłoby przeszkodzić kotu w załatwianiu się w toalecie, warto udać się z nim do weterynarza na kontrolne badania. Istotna jest także liczba toalet. Jeśli masz małe stadko kotów, warto wiedzieć, że na każdego kota powinna przypadać jedna kuweta, a dodatkowo powinna być dostawiona jeszcze jedna (np. 4 koty to 5 kuwet).

Koty, które źle znoszą upały, także mogą mieć problem z załatwianiem się do kuwety (zarówno krytej, jak i otwartej). Jeśli zauważyłeś, że kot zaczął robić swoje potrzeby poza toaletą, zwrócić uwagę na to, czy nie dzieje się to tylko w czasie gorących dni. Jak ulżyć kotu podczas upału? Przede wszystkim należy porozkładać więcej misek z zimną wodą. Warto wodę często wymienić, żeby była świeża i chłodna. Jeśli kot lubi kąpiele, można go wykąpać, ale zwykle wystarczy maczanie jego łap w misce z wodą lub zwilżanie jego sierść mokrą szmatką. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wytresować kota.

Jak przyuczyć kota do załatwiania się w kuwecie?

Nie jest tajemnicą, że małego kotka łatwiej nauczyć korzystania z kociej toalety. Nie oznacza to jednak, że przygarnięty dorosły osobnik, który ma z tym problem, już nigdy się tego nie nauczy. Ważne jest także to, aby poznać przyczynę, dlaczego kotek ta się zachowuje.

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Oto 3 sposoby:

  • zanoszenie kota do kuwety po każdym posiłku i piciu – po umieszczeniu kota w kuwecie należy zainteresować go żwirkiem. Można delikatnie w nim kopać i wskazywać miejsce. Jeśli kotek się położy lub zacznie bawić, należy od razu go wyciągnąć.
  • ustawienie kuwety w miejscu, w którym kotek najczęściej się załatwia – jeśli wybrana przez niego lokalizacja nie będzie ci odpowiadać, możesz ją stopniowo przesuwać.
  • obserwowanie kociaka i nagroda – kiedy zauważysz, że kotek szuka sobie miejsca do załatwienia swoich potrzeb, od szybko zanieś go do kuwety i poczekaj, aż wyjdzie. Jeśli się załatwi, pochwal go i daj mu przysmak.

Warto pamiętać, że niektóre koty potrzebują więcej czasu, aby przyzwyczaić się do załatwiania w konkretnym miejscu, jeśli np. wcześniej nie miały takich ograniczeń (np. żyły na dworze, pochodzą z pseudohodowli etc.). Jednak czasami wystarczy zmienić żwirek lub zrezygnować z zamykanej kuwety, aby kotek chętnie korzystał ze swojej toalety. Dodatkowo warto usunąć zapach odchodów z miejsc, w których kot nie może się załatwiać. Kota nie da się zmusić do robienia czegoś, czego ten nie chce. Trzeba mu pokazać, jakie zachowanie jest akceptowane i chwalić go, kiedy dobrze postępuje.

Co warto wiedzieć o kuwetach?

Rodzaje toalety dla kota

Czasami kwestia sikania poza kuwetą może być związana z tym, że ten rodzaj kuwety po prostu nie odpowiada danemu kotu. Kot może bać się krytej kuwety albo mylić ją z transporterem. Niekiedy kot nie może przyzwyczaić się do tego, że w zamykanej toalecie musi popchnąć drzwiczki.

Na rynku dostępne są kuwety:

  • otwarte,
  • kryte/zamknięte,
  • zabudowane,
  • narożne,
  • turystyczne/podróżne,
  • samoczyszczące (automatyczne),
  • z podwójny dnem (tzw. przesiewowe).
Czarny kot w różowej kuwecie
Sposoby, jak nauczyć kota korzystać z kuwety, w tym małego i dużego kota

Kuweta musi być dopasowana rozmiarem do zwierzęcia. Kocięta będą miały problem z wejściem do kuwety o wysokich brzegach. Najlepiej zacząć naukę załatwiania się w kuwecie otwartej i o niskich brzegach (do ok. 7 cm). Starsze zwierzęta także mogą mieć problem z wejściem do bardzo wysokiej kuwety. Z kolei duże koty mogą zniechęcić się do zamykanej kuwety, jeśli nie będą mogły swobodnie się w niej obracać.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Wady i zalety modeli – jaką kuwetę wybrać?

Kiedy wybierasz się z kotem w podróż, możesz wybrać kuwetę turystyczną, która jest składana i wykonana z nieprzemakalnego materiału. Najzwyklejsza kuweta otwarta jest w miarę tania i dobrze się sprawdza przy dużych kotach, ponieważ zwierzak nie jest niczym skrępowany. Jednak taka kocia toaleta nie zawiera filtra, który pochłaniałby zapachu. Do tego zawartość kuwety jest widoczna, co niekoniecznie jest pożądane przez właścicieli.

Kuweta kryta jest już wyposażona w filtr, który trzeba wymieniać co jakiś czas. Zarówno ścianki, jak i drzwiczki, redukują ilość żwirku wysypywanego przez kota. Problemem mogą okazać się drzwiczki, ponieważ nie każdy kot czuje się z nimi komfortowo (może się okazać, że będzie trzeba je zdjąć, a wtedy filtr już nie będzie tak dobrze wszystkiego pochłaniał). Taka kuweta zajmuje dużo miejsca, a jej mycie jest czasochłonne.

Kuweta narożna może być zarówno otwarta, jak i zamknięta. Zwykle zajmuje mniej miejsca, od tej zwykłej. Nie jest jednak polecana dla dużych kotów. Kryta i otwarta może być też kuweta z podwójnym dnem. Zbędna jest wtedy łopatka do jej opróżniania. Podczas sprzątania wystarczy ściągnąć jeden poziom, na którym pozostaną wszelkie nieczystości, a reszta piasku pozostanie w kuwecie (sprawdza się tylko w przypadku żwirku zbrylającego).

Z kolei kuweta zabudowana przeważnie umieszczana jest w szafce, przez co nie zajmuje wolnych przestrzeni, a zapach zatrzymywany jest wewnątrz skrzyni. Jednak nie każdy kot przyzwyczai się do załatwiania swoich potrzeb w szafie.

Gdy często nie ma cię w domu, a twoje koty nie będą się załatwiać w kuwecie, z której skorzystał jeden z nich (dopóki ta nie zostanie wysprzątana z tych nieczystości), możesz spróbować z kuwetą automatyczną. Ta kocia toaleta sprząta się sama po każdym wyjściu kota z kuwety. Zajmuje jednak nieco miejsca, a w niektórych samoczyszczących kuwetach mechanizm nie jest do końca bezpieczny. Warto wcześniej upewnić się, czy wybrany model nie jest wadliwy.

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Przede wszystkim warto wykazać się cierpliwością, choć zwykle kociaka łatwo przyzwyczaić do sikania w kociej toalecie. Jednak zdarza się, że dorosłe osobniki z jakiegoś powodu zaczynają sikać poza nią. Czasami w grę wchodzą problemy behawioralne, a innym razem choroba. Kota nie zmusisz do robienia czegoś, czego ten nie chce zrobić. Trzeba wykazać się cierpliwością i spokojem, jeśli chce się przyuczyć kota załatwiania w kuwecie.

ikona podziel się Przekaż dalej