Prawidłowe żywienie szczeniaka

Jak karmić psa w pierwszym roku życia?

Pierwszy rok życia psa to okres intensywnego wzrostu i rozwoju. W tym okresie potrzebuje on odpowiedniej ilości białka oraz węglowodanów, które z wiekiem przestają mieć większe znaczenie. Udowodniono bowiem, że w pierwszych tygodniach życia zastosowanie diety bezwęglowodanowej doprowadziło do poważnych problemów zdrowotnych. Nie obserwowano takich zmian u starszych psów - w wieku powyżej 17 tygodni.

Szczeniaka nie wolno zatem karmić jedzeniem przeznaczonym dla dorosłego psa. Wybrać należy albo karmę specjalnie przeznaczoną dla szczeniąt, albo karmę na wszystkie okresy życia psa.

Pokarm stały do menu szczeniąt wprowadza się w 3-4 tygodniu życia, ale do ukończenia 6 tygodnia powinien być on zwilżany preparatem mlekozastępczym lub wodą.

Jak często karmić szczeniaka?

To, jak często karmić szczeniaka zależy od jego wieku. Najmłodsze pieski, które ssą jeszcze mleko matki, mogą jeść ad libitum (do woli) lub około 6 razy dziennie w przypadku karmienia zastępczego. Z wiekiem ilość posiłków maleje, w wieku:

  • 6-8 tygodni - zaleca się 5 porcji dziennie
  • 8-12 tygodni (3 miesiące) - zaleca się 4 porcje dziennie
  • 4-6 miesiąc życia - zaleca się 3 porcje dziennie.

Nie należy się martwić, jeśli szczeniak nie chce zjeść jednej z porcji lub zjada ją częściowo. Jest to indywidualna kwestia organizmu, a powyższe zalecenia są jedynie wskazówką. Właściciel musi natomiast podążać za potrzebami psa. W przypadku utrzymującego się braku apetytu lub dodatkowego osowienia trzeba się jednak skonsultować z lekarzem weterynarii, który sprawdzi, czy szczenię jest zdrowe.

Istotne są również porcje posiłków, które nie powinny być zbyt duże. W przypadku suchej karmy zacząć należy od dawek zaleconych przez producenta, które można modyfikować względem stanu zdrowia i odżywienia szczeniaka. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak często karmić psa.

Polecane karmy dla psów w super cenie!

Prawidłowe żywienie dorosłego psa

Karmienie psa - podstawowe składniki odżywcze

Jamnik szorstkowłosy króliczy, dog niemiecki i cocker spaniel potrzebują tych samych składników odżywczych. Prawidłowa dieta psa musi zawierać białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy, minerały i wodę.

Białko to jeden z najważniejszych elementów w odżywianiu psa. Jest ono źródłem aminokwasów biorących udział w wielu procesach organizmu. Lizyna, arginina, histydyna, metionina,leucyna, izoleucyna,walina tryptofan, treonina, fenyloalanina muszą zostać dostarczone z dietą. Białko zjadane przez psa może być pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Przyjmuje się, że białko pochodzenia zwierzęcego jest lepiej przyswajalne i lepsze dla psa pod względem składu aminokwasowego, ale odpowiednie łączenie go z białkiem roślinnym uzupełnia dietę psa. Zagrożeniem jest natomiast monodieta białkowa oraz zbyt duże ilości źle zbilansowanego białka roślinnego.

Pies jedzący karmę z miski
Porady, jak karmić psa na różnym etapie życia, czyli karmienie psa krok po kroku

Tłuszcze to natomiast nośniki smaku, które stanowią jedno z głównych źródeł energii.  Udział tłuszczy w diecie powinien wynosić około 15-25%. Jego odpowiednia podaż jest szczególnie istotna w okresie zimowym oraz u psów sportowych.

Węglowodanów w psim menu powinno być stosunkowo niewiele. Karmy komercyjne zawierają ich jednak od 30 do nawet 70%. Pochodzą one głównie z ziaren i roślin. Węglowodany są m.in. źródłem glukozy, do której rozkładane są w jelicie cienkim psa.

Czym karmić dużego psa?

Psy ras dużych i olbrzymich mogą stanowić wyzwanie. W ich codziennej dawce pokarmowej należy uwzględniać preparaty wspomagające ich chrząstki stawowe takie jak siarczan chondroityny i glukozamina.

To, czym karmić dużego psa zależy od preferencji właściciela. Zastosować można zarówno karmę suchą, jak i dietę domową. W przypadku karm suchych warto wybierać te przeznaczone dla dużych i olbrzymich ras. Są one tak skomponowane, by w stosunkowo niewielkiej porcji pokarmu znalazły się wszystkie składniki, których potrzebuje pies o dużej masie ciała. Dieta domowa jest trudniejsza do zbilansowania, dlatego warto stosować ją po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii zajmującym się dietetyką.

W karmie dużego psa powinien znajdować się tłuszcz oraz białko wysokiej jakości. W jego żywieniu nie może zabraknąć warzyw takich jak marchew, bataty czy burak oraz niewielkiej porcji owoców. Kolejnym elementem jest np. jajko, które może być składnikiem produktów komercyjnych lub być stosowane oprócz suchej karmy. Uważać należy jednak na jajka surowe, które mogą być źródłem bakterii.

Jak karmić psa? 10 ważnych porad

  1. Karmienie psa to istotny element zdrowia psa. Kluczem do jego długowieczności jest wysoka jakość podawanych mu produktów oraz dbanie o odpowiednią suplementację.
  2. Psy mogą być żywione dietą domową. Żywienie psa w ten sposób nie polega jednak na podawaniu psu resztek ze stołu lub ludzkiego jedzenia. Posiłki muszą być gotowane z myślą o psich potrzebach i odpowiednio zbilansowane. Muszą to być dania nieprzyprawione, bez szkodliwych dla psów składników np. cebuli czy winogron. Warto dodawać do nich oleje.
  3. Wybierając karmę, trzeba jak najlepiej zapoznać się z etykietą. Producent zobowiązany jest do podania szeregu informacji, dzięki którym uda nam się wybrać coś wartościowego. O dobrej karmie mówić można, gdy zawiera spory procent mięsa, warzywa lub owoce, a także np. zioła. Nie powinno być w niej natomiast sztucznych konserwantów.
  4. Na pytanie, ile razy dziennie powinien jeść pies, odpowiadamy, że dorosły czworonóg może jeść raz lub dwa razy dziennie.
  5. Pory karmienia powinny być stałe. U młodych zwierząt ułatwi to przewidzenie ich potrzeb fizjologicznych.
  6. Pory karmienia nie powinny zbiegać się z czasem aktywności. Zbyt duże porcje oraz zabawa lub inna aktywność fizyczna mogą doprowadzić do skrętu żołądka, który jest bezpośrednim zagrożeniem życia psa.
  7. W czasie spożywania posiłku pies powinien mieć zapewniony spokój. Zbyt szybkie i łapczywe zjadanie karmy sprawia, że pies połyka powietrze oraz nie gryzie odpowiednio jedzenia, co sprzyja powstawaniu wzdęć.
  8. Nie można psa przekarmiać. Otyłość stanowi już chorobę cywilizacyjną zarówno u ludzi, jak i u zwierząt domowych. Szacuje się, że nawet 40% psów ma już nadwagę lub jest otyła. Sprzyja to chorobom serca, cukrzycy oraz problemom podczas znieczulenia koniecznego do przeprowadzenia zabiegów operacyjnych.
  9. Zawsze należy zadbać o stały dostęp do świeżej i czystej wody.
  10. Warto wybierać karmy wysokiej jakości, ale bez względu na jakość i cenę trzeba karmę dopasować do potrzeb czworonoga. Część psów to alergicy, którzy nie mogą jeść kurczaka albo wołowiny. Mały procent psów nie toleruje też różnego rodzaju zbóż lub konserwantów zawartych w niektórych karmach.

Jak karmić psa? Najlepiej jak umiemy i na ile możemy pozwolić sobie finansowo! Dieta silnie wpływa na zdrowie psa i warto dbać o jej jakość oraz odpowiednie zbilansowanie.

ikona podziel się Przekaż dalej