Korzenie do akwarium – ważne informacje dla akwarystów

Korzenie akwarystyczne i ich rodzaje

Dobry sklep akwarystyczny posiada duży wybór korzeni do zbiornika wodnego. Większość początkujących akwarystów zastanawia się jednak, w jaki sposób można dobrać odpowiedni korzeń do akwarium. Często zastanawiają się, jakie drzewo będzie „tym idealnym”, a także jak duży powinien być korzeń. Oczywiście, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na te pytania. Wiele zależeć będzie od tego, kto zamieszka w zbiorniku wodnym i jaki efekt ostatecznie będziesz chciał w nim uzyskać. Akwarystyczne korzenie powinny być dobrane pod kątem wielkości zbiornika tak, by go nie zdominowały. Do najbardziej popularnych można zaliczyć korzenie do akwarium:

  • Jasne piaskowane – cechują się mocnym rozgałęzieniem. Z reguły ciężko jest je dostać, ponieważ są mocno poszukiwane przez akwarystów. Te korzenie ozdobne pozbawione są kory zewnętrznej, a drewno ma jasnożółte zabarwienie. Trzeba je będzie obciążyć w zbiorniku wodnym, ponieważ od razu do niego włożone nie zatoną.
  • Brązowe i mocno rozgałęzione – takie korzenie posiadają wielokrotne rozgałęzienia, podkreślające podłoże i całość aranżacji w akwarium. Korzenie te nie są ciężkie, więc potrzebują zostać odpowiednio obciążone, by mogły osiąść na dnie.
  • Ciemne korzenie bagiennej sosny – wstępnie preparuje się je w soli, przez co toną w dość krótkim odstępie czasowym. Akwarystyka zachwyca się ich nietuzinkową strukturą, podkreślającą piękny zbiornik wodny.
  • Ciemne korzenie do akwarium – są mocno rozgałęzione i rzadko spotykane. Nie są grube, ale w kolorze ciemnym. Łatwo można je zatopić w akwarium, więc dzięki takim korzeniom możesz od razu zacząć układanie elementów ozdobnych w zbiorniku wodnym. Akwariowy konar pięknie wygląda na tle jasnego podłoża. Oczywiście, w zbiorniku wodnym konieczny będzie filtr do akwarium i grzałka z termostatem, by nie zaczęły na nim osiadać krasnorosty.

Cena korzeni nie jest jedna o ta sama. Zależeć będzie głównie od tego, jak bardzo korzeń jest rozgałęziony. Im będzie większy, tym stanie się jednocześnie droższy.

Czy warto kupować gotowe korzenie do akwarium?

Oczywiście, że tak! Akwarystyka mocno stawia na gotowe korzenie do akwarium z kilku względów:

  1. Kupno gotowych korzeni będzie o wiele bezpieczniejsze niż samodzielne ich preparowanie. Jeżeli zrobisz to bowiem nieprawidłowo, możesz przypadkowo otruć i zabić ryby w zbiorniku wodnym.
  2. Zakup gotowego korzenia do akwarium to wygoda, ponieważ źle przygotowany samodzielnie korzeń może wypływać na powierzchnię.

Oczywiście, niezależnie od rodzaju korzenia, ważna będzie grzałka z termostatem i filtr napowietrzający, który uniemożliwi osadzanie się glonów na korzeniach (takich, jak np. okrzemki).

W jaki sposób można wyliczyć, ile potrzeba korzeni do akwarium?

Czasem wcale nie wystarczy kupić 2 kg korzeni. Wiele zależeć będzie bowiem od wymiaru akwarium. Przykładowo, jeżeli masz akwarium o wielkości 60 x 30 x 30 cm, odpowiednio pasować będzie do niego ok. 6 kg korzeni.

Oczywiście, ta ilość jest orientacyjna i zależeć będzie od tego, jaki rodzaj konara kupisz. W sklepach akwarystycznych zazwyczaj podawana jest waga danego korzenia. Posiłkując się tą informacją, będziesz mógł wyliczyć odpowiednią ilość korzeni do swojego akwarium. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach akwariowych.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Korzenie do akwarium – co warto o nich wiedzieć?

Zatapialność korzeni i barwienie wody w akwarium

Czy korzenie toną? To zależy, jakiego są rodzaju. Niektóre będą tonęły od razu, inne trzeba odpowiednio obciążyć, by w ogóle mogły przytwierdzić się do dna. Wiele zależeć będzie też od tego, czy akwarium jest nowe, czy stare:

  • Nowe akwarium – należy przymocować np. plastikową płytkę do korzenia (od spodu) i przysypać piachem / żwirkiem.
  • Stare akwarium – możesz docisnąć korzeń za pomocą kamienia, a za jakiś czas się go pozbyć (kamienia, rzecz jasna).
Korzeń akwariowy na białym tle, a także jakie korzenie do akwarium wybrać
Korzeń akwariowy krok po kroku, czyli polecane korzenie do akwarium

Wielu akwarystów zastanawia się również, czy korzenie barwią wodę. Oczywiście, barwią i jest to bardzo powszechne i normalne zjawisko. Aby korzeń przestał barwić wodę, należy często podmieniać wodę w zbiorniku wodnym – zaleca się to robić 2 razy w tygodniu. Jak długo korzeń może barwić wodę? Wszystko zależy od jego rodzaju. Jedne barwią wodę przez kilka tygodni, a inne nawet przez kilka… lat. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które mogą pomóc w odbarwieniu wody. Nie mają one negatywnego wpływu na faunę czy florę zbiornika wodnego.

Jeżeli podmianka wody nie pomaga, możesz skorzystać np. ze specjalnych preparatów, dostępnych w sklepach akwarystycznych. Dzięki nim pozbędziesz się naturalnych barwników, wydzielanych przez zatopiony w wodzie korzeń – poprzez usunięcie zawiesiny organicznej za pomocą szczepów bakterii, które znajdują się w zakupionym preparacie.  Do usuwania zabarwienia wody poleca się również węgiel aktywny, który powinno się wymieniać na nowy co ok. miesiąc. Gdy będziesz go jednak używał, koniecznie podwyższaj jednocześnie dawkę nawozów (węgiel może je wiązać).

Jak pozbyć się nalotu na korzeniach?

Czasami na korzeniach pojawia się biały nalot, który przypomina pleśń. Może też pojawić się nalot brązowy, który osadzi się na powierzchni korzenia i będzie sprawiał, że korzeń zacznie puchnąć. Nie jest to jednak nic niepokojącego, a nalot jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Nie zapominaj jednak, że korzeń jest żywym elementem akwarium i może różnie zareagować na ów nalot – zwłaszcza, gdy akwarium nie zdąży jeszcze dojrzeć i nie wykształci się w nim odpowiedni ekosystem.

Nalotu możesz pozbyć się, dzięki usuwaniu go mechanicznie i podmienianiu wody w zbiorniku wodnym. Możesz także ściągać nalot przy pomocy wężyka, którym będziesz odsysał nalot z powierzchni korzeni. Rób to jednak wyłącznie, gdy zauważysz jakieś niepokojące sygnały bądź zwyczajnie zaburzać to będzie estetykę aranżacji. Nalot powinien zniknąć sam, więc jeżeli nie chcesz mącić wody, pozwól korzeniom rozprawić się z nalotem samodzielnie.

Preparowanie korzeni do zbiornika wodnego

Nie chcesz decydować się na gotowe drewno do akwarium? Możesz je przygotować samodzielnie, co jest nietrudnym, jednak wymagającym skupienia procesem. Najważniejsze będzie dobranie odpowiedniego drzewa, bo nie każde może stanowić korzeń w akwarium. Idealnie, gdy poszukasz ich wśród drzew liściastych, będących martwymi przynajmniej od roku – nie mogą mieć zgnilizny czy pleśni. Daruj też sobie drzewa iglaste, bo wydzielają żywicę – a ona jest szkodliwa dla ryb. Przy samodzielnym preparowaniu korzeni najważniejsze jest:

  1. Korowanie – czyli pozbawienie drzewa kory, która ma zdolność do gnicia i pleśnienia w wodzie.
  2. Gotowanie – korzeń bez kory trzeba ugotować w roztworze soli. Powinno to zająć ok. 4 godziny, a korzeń „pluskać” się musi w 10 łyżkach soki / 1 l wody. Wodę należy wymieniać, a korzeń po procesie gotowania dokładnie wypłukać i ponownie wygotować.
  3. Moczenie – zanurz korzeń w wodzie, obciąż i mocz w zbiorniku wodnym tak długo, aż przestanie wypływać na powierzchnię.
ikona podziel się Przekaż dalej