Jak dobrać filtr do akwarium? Wyjaśniamy krok po kroku
Filtrowanie w akwarium to jeden z najważniejszych zachodzących w nim procesów, które regulują funkcjonowanie całego zbiornika wodnego. Jaki filtr do akwarium będzie najlepszym wyborem? Który filtr akwariowy z pompką wybrać? Jaka jest cena poszczególnych filtrów do wody? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Filtr do akwarium – jaki jest dobry napowietrzacz do zbiornika wodnego?
Po co potrzebny jest filtr z pompką w akwarium?
Filtry akwarystyczne są niezbędnym elementem każdego akwarium. Często początkujący akwaryści kupują filtry w zestawie z akwarium nie orientując się, czy tego rodzaju pompki powietrza będą poprawnie funkcjonowały w zbiorniku wodnym – zapewniając w ten sposób poprawny ekosystem rybom, które akwarysta zamierza do akwarium wpuścić. Niestety często okazuje się, że pompa nie jest przeznaczona dla ryb, które finalnie chce się hodować. Właśnie dlatego przed wyborem filtra do wody należy przede wszystkim zastanowić się, co będzie się w akwarium mieściło oraz jakiego rodzaju zbiornik wodny to będzie – biotopowy, typowo dla ryb (np. ryby kosiarka) czy roślinny. Jeżeli uda się ustalić, co takiego mieścić się będzie w akwarium, możesz zacząć oglądać małe filtry i poznawać ich działanie.
Co tak właściwie robi filtr do akwarium? Otóż, jego najważniejszym zadaniem jest pozbywanie się substancji zanieczyszczających wodę. W ten sposób organizmy, które zamieszkują wody akwarium, będą miały zapewnione warunki do życia i rozwijania się. Jeżeli filtr akwariowy będzie dobry, woda w zbiorniku wodnym stanie się krystalicznie czysta. Niestety, ale czasem brak nawet mini filtra może sprawić, że woda zmieni kolor na nieprzyjemny i zacznie brzydko pachnieć. Wszystko to będzie winą produktów przemiany materii, kurzu, resztek roślin, a także wydzielanego przez ryby amoniaku. Jeżeli zbiornik wodny jest naturalny, często czyści się sam. Niestety, nawet najmniejszy sztuczny zbiornik (jak domowe akwarium) nie będzie czyścił się samodzielnie. Właśnie do tego potrzebny jest odpowiedni filtr do akwarium.
Jak działają pompki powietrza i małe filtry? Procesy filtracji w akwarium
Filtrowanie czyli proces, którego zachodzenie powoduje filtr do akwarium, polega na oczyszczaniu i podmiance wody w zbiorniku wodnym. Co ok. 3 tygodnie wymagana jest też podmiana mniej więcej 30 % wody, by rozrzedzić zanieczyszczenia nazbierane w akwarium i ułatwić filtrowi pracę. Możesz to zrobić przy użyciu odmulacza, usuwającego też brudy z dna zbiornika wodnego (np. odchody i resztki pokarmu dla ryb). Generalnie, filtracja powietrza dzieli się na aż 3 rodzaje:
- Filtracja mechaniczna – czyli wyłapywanie z wody zanieczyszczeń, które możemy dostrzec sami. Zanieczyszczenia będą zatrzymywać się np. na wacie filtracyjnej albo gąbce we filtrze. Jeżeli jednak decydujesz się na użycie gąbki trzeba pamiętać, iż należy ją co jakoś czas wymienić na nową bądź wyczyścić. To ważne by nie zablokować przepływu wody przez filtr. Jeżeli tego nie zrobisz, pompa może przestać chodzić. To tanie rozwiązanie, jednak wymaga nieco więcej pracy.
- Filtracja biologiczna – akwaryści upierają się, że jest to najbardziej istotny rodzaj filtracji. Dzięki niemu można usunąć z wody związki azotanowe, których jest nadmiar, a także zredukować nadmiar fosforanów. Filtry akwarystyczne biologiczne są ważne, zwłaszcza gdy dopiero zakłada się akwarium. Filtrowanie biologiczne odpowiada za tzw. cykl azotowy, który zachodzi w zbiorniku wodnym. Aby biologiczna filtracja miała sens, należy kupować wkłady z ceramiki – właśnie na nich tworzą się siedliska dla pożytecznych bakterii, tworzących dobre warunki do życia żyjątek wodnych takich, jak np. ryby kosiarka czy paletki.
- Filtracja chemiczna – tego rodzaju filtrację stosuje się wyłącznie wtedy, kiedy akwarium znajduje się już w kryzysowej sytuacji. Filtrowanie ma za zadanie wychwycić zanieczyszczenia chemiczne (np. z wody kranowej). Wkładem najczęściej jest węgiel aktywny i zeolit, będące jednocześnie medium biologicznym. Nie stosuj jednak tego typu filtracji zbyt często, ponieważ wkłady mogą po jakimś czasie niekorzystnie odbić się na stanie wody. Usuń je po ok. 3 lub maksymalnie 4 tygodniach, stale badając parametry wody. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Który filtr do akwarium wybrać?
Rodzaje filtrów akwariowych
Filtry do akwarium mogą być zarówno tanie, jak i bardzo drogie. Cena filtrów zależna jest od tego, jakiego rodzaju one są. Mini napowietrzacz zewnętrzny może być nawet dwa razy droższy niż duży wewnętrzny filtr do akwarium. Warto więc dowiedzieć się, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje filtrów akwariowych:
- Filtry wewnętrzne –
bardzo często składają się z głowicy i gąbki, która jest nakładana na wlot
głowicy. W głowicy znajduje się wirnik napędzający wodę. Filtr wewnętrzny
bardzo prosto jest zarówno zamontować, jak i obsłużyć. Ich cena jest niska,
więc większość początkujących akwarystów będzie mogła sobie pozwolić chociażby
na najmniejszy filtr. Niestety, filtry umieszczane wewnątrz zbiornika wodnego
zawsze zajmują miejsce i potrafią nawet najpiękniejsze akwarium zepsuć swoim
wyglądem. Dodatkowo, dość głośno pracują i wymagają częstego czyszczenia.
Akwaryści zalecają montować taki filtr do akwarium wyłącznie nie większego, jak
60 litrów. Tylko w małym akwarium wewnętrzny filtr z pompką będzie działał
poprawnie i będzie też wydajny.
Filtry kaskadowe (przelewowe) – to filtr zewnętrzny, ale jego rurkę wlotową umieszcza się w środku akwarium. Rurka będzie pobierać wodę z akwarium i przelewać przez poszczególne wkłady, które umieszczone są we filtrze. Akwaryści upierają się, że to lepsze rozwiązanie od filtrów wewnętrznych. Dlaczego? Otóż, są one o wiele bardziej wydajne i można je wypełniać wkładem biologicznym. Jeżeli masz większy zbiornik wodny (do maksymalnie 200 litrów), śmiało możesz zastosować do niego filtr kaskadowy pamiętając jednak, by dopasować go wielkościowo do posiadanego akwarium. Niestety, przelewowy filtr kosztuje już o wiele więcej niż wewnętrzny. Jego minusem jest też możliwość wycieku wody z filtra i dość głośna praca. - Filtry kubełkowe (kanistrowe) – są to bardzo zaawansowane technologicznie filtry, składające się ze szczelnie zamykanego wiaderka. Właśnie w nim znajduje się miejsce na wkłady filtracyjne, które umieścić należy w specjalnych koszach. Filtr kubełkowy jest niezwykle pojemny i możesz uzupełnić go niemal każdym wkładem – a więc, filtracja może być zarówno mechaniczna, jak biologiczna czy chemiczna. To bardzo wydajne filtry, które nadają się nawet do akwariów ok. 1000 litrów pojemności. Dodatkowo, filtry te cicho pracują, porównując do dwóch poprzednich. Nie wymagają też częstego czyszczenia, a w środku filtra możesz umieścić nawet grzałkę. Ich chyba jedynym minusem jest dość skomplikowany montaż i wysoka cena.
Filtr do akwarium – który będzie najlepszy?
Akwaryści uważają, że dobry filtr powinien być w stanie przefiltrować wodę trzy razy w ciągu jednego dnia. Inni rekomendują zaś, że powinno się to odbywać aż pięć razy i to w ciągu… godziny. Niezależnie jednak od tego, jak często woda będzie filtrowana przez urządzenie, należy filtr akwarystyczny dobierać zawsze do objętości zbiornika wodnego. Najprościej będzie zakupić go według wzoru:
Pojemność akwarium pomnożona razy 3 lub 2 (przy mniejszym zarybieniu).
Oczywiście, nie są to bardzo sztywne wyliczenia. Jednak ważne, by filtr mógł przepompować całą wodę kilka razy w ciągu dnia, a najlepiej raz na godzinę. Zawsze pamiętaj o wydajności filtra! Według powyższego wzoru, dopasować można więc odpowiedni filtr do akwarium:
- akwarium 20 l: filtr 25-50 l / h
- akwarium 25 l: filtr 30-90 l / h
- akwarium 54 l: filtr 65-195 l / h
- akwarium 112 l: filtr 134-402 l /h
Dobierając filtr, nie można więc postawić tylko i wyłącznie na swoje osobiste preferencje i upodobania. Trzeba się przede wszystkim skupić na wielkości akwarium, w którym zamocowany zostanie wybrany filtr. Czy są jeszcze jakieś zasady, o których warto pamiętać, kupując filtr do akwarium? Oczywiście! Warto pamiętać o tym, że:
- W małym zbiorniku wodnym szkoda będzie miejsca na montaż filtra wewnętrznego.
- Filtr zewnętrzny (zarówno kubełkowy, jak i kaskadowy) powinien pasować swoją wydajnością i parametrami do ilości wody w akwarium.
- Filtr w akwarium powinien przepuścić przez siebie całą wodę z akwarium przynajmniej jeden raz w ciągu godziny.
- Jeżeli akwarium ma pojemność 60 litrów (jedna z najbardziej popularnych pojemności domowych zbiorników wodnych), możesz w nim zamontować filtr wewnętrzny lub zewnętrzny. Wydajność takiego filtra powinna jednak wynosić wówczas ok. 120 l / h.
- Przy większych akwariach (200-250 litrów) lepiej zdecydować się na filtr zewnętrzny, o wydajności minimum 400 l / h. Oczywiście, możesz też postawić na filtr wewnętrzny. Pamiętaj jednak, że szkoda będzie dla niego miejsca w zbiorniku. Dodatkowo, taki filtr będzie działał o wiele mniej wydajnie niż zewnętrzny.