Jak długo żyją koty? Sprawdź, jaka jest ich żywotność

Wiek dachowca, rasowego i wychodzącego kota – od czego zależą kocie lata?

Dziś do tego, jak długo żyją koty, przyczynia się wiele czynników. Wśród niektórych tylko wymienia się nie chów wsobny, a podwyższony poziom wiedzy z profilaktyki zdrowotnej, ale też dietetyki. Koty są w dzisiejszych czasach lepiej i bardziej świadomie karmione, a także częściej kontrolowane przez weterynarzy. Dzięki kontrolom można zmniejszyć więc ryzyko pojawienia się jakichś groźnych chorób u kotów. Mało tego, koty są również okresowo szczepione, co wpływa na ich lepszą kondycję.

Europejski kot poddawany jest też często nie tylko diagnostyce bądź profilaktyce, ale i zabiegowi kastracji, który eliminuje ryzyko wystąpienia choroby. Do tego dochodzi też coraz bardziej świadoma opieka właścicieli nad swoimi kotami. Dzięki większej świadomości na temat zdrowia i życia zwierząt, dziś domowe koty rzadziej cierpią na różne schorzenia i są regularnie leczone – przez co też jednocześnie ochraniane przez różnymi chorobami. Właśnie to wszystko sprawia, że prawie każdy kot ma szansę na dłuższe życie.

Kot żyjący w domu – ile średnio żyje?

Kocie lata w dużej mierze zależą od tego, jaki styl życia prowadzi zwierzę i czy wychowuje się w domu czy na ulicy. Przeciętnie, kot domowy żyje ok. 14 do 17 lat. Rzecz jasna, często zdarzają się wyjątki od tej reguły. Niektóre koty żyją w domu znacznie dłużej, a innych żywotność jest krótsza. Koty, które żyją zaś na wolności, niemal zawsze umierają szybciej – zazwyczaj po kilku latach i w nieciekawych okolicznościach. Wychodzący kot zawsze narażony jest na różne niebezpieczeństwa.

Co ciekawe, najdłużej żyjący kot osiągnął wiek prawie 40 lat i mieszkał w Texasie. Współlokatorką Creme Puff z Texasu była też kotka rasy sfinx. Żyła 34 lata, co jest naprawdę imponującym wynikiem. Jak więc można zauważyć, koty mogą żyć naprawdę długo. Wszystko zależy od tego jakiej są rasy, czy ktoś się nimi opiekuje, jakie mają geny i od wielu innych czynników.

Średnia życia dachowca i kota rasowego

Europejski kot, znany też jako kot dachowy, może żyć przez wiele lat. Zazwyczaj koty te cieszą się dłuższym życiem niż koty rasowe. Wszystko przez to, chów wsobny spychany jest na drugi plan – a więc, bliskie koligacenie kotów nie jest ważne. Liczy się za to zdrowa mieszanka genów wpływająca na to, jak długo żyją koty. Te z nich, które nie są oficjalnie uznane jako kocia rasa, zazwyczaj żyją minimum kilkanaście lat. Ich pula genetyczna jest największa, przez co długość życia o wiele dłuższa.

Rasowe koty również mogą długo żyć – pod warunkiem, że dobrze je się będzie traktować. Zazwyczaj, żyją od kilku do kilkunastu lat (9-18 lat). Do długowiecznych kotów rasowych można zaliczyć maine coony, koty perskie, sfinksy, koty syjamskie i balijskie, a także koty brytyjskie krótkowłose, tureckie angory, koty rosyjskie niebieskie, savannah i nebelungi. Większość z wymienionych ras dożywa ok. 15 lat, choć czasem może być to kilka lat więcej. Rasy te cechują się dobrym zdrowiem, choć posiadają różne genetyczne skłonności do schorzeń. Zanim zakupisz rasowego kota powinieneś pamiętać, żeby wziąć od hodowcy zaświadczenie o badaniach swojego kociaka. Musisz mieć pewność, że kociątko będzie wolne od mutacji – przez co będzie mogło dłużej żyć. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak przeliczyć kocie lata na ludzkie.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Ile lat średnio żyją koty?

Koty wychodzące a koty domowe – średnia życia

Jak już wspominaliśmy, na długość życia kota przyczynia się również to, w jaki sposób żyje. A więc, nie tylko predyspozycje do chorób, żywienie czy szczepienia ochronne decydują o długości życia kotów. I tak, jeżeli kot często wychodzi z domu, będzie narażony chociażby na:

  • brutalne zachowania złych ludzi (niestety!),
  • wypadki komunikacyjne,
  • ataki przez większe zwierzęta,
  • zatrute jedzenie.
Rudy kot leżący na kocu w domu oraz informacje, jak długo żyją koty
Średnia długość życia kotów domowych, czyli jak długo żyją koty

Przebywając wyłącznie w domu, kot nie będzie narażony na podobne sytuacje. Tak więc, wolno żyjący kot będzie żył o wiele krócej niż kot otoczony opieką i troską właścicieli w bezpiecznym domu. Niestety, wychodzące koty często nie są też szczepione albo nie są regularnie kontrolowane przez weterynarzy. Takie koty zazwyczaj mieszkają na wiosce, nie są sterylizowane i rozmnażają się „na potęgę”. Do tego dochodzą pasożyty, zła karma i choroby. Na wolności, kilkuletni kot uznawany jest już za… starego.

Kot w domu – czy faktycznie będzie żył dłużej?

Jest to pytanie, które nurtuje wielu ludzi. Jeżeli kot będzie kręcił się między kanapą, a kuwetą, kaloryferem i domownikami, na pewno nie będzie narażony na stres. Na niego narażone są zaś koty, które żyją na dworze – codziennie muszą mierzyć się z różnymi problemami, np. z głodem albo walką o przetrwanie. Niestety, domowe koty często zagrożone są innymi niebezpieczeństwami – jak chociażby otyłością. Kiedy kot za dużo je, za dużo się stresuje i za mało rusza – to już bardzo krótka droga do nadwagi i pojawienia się problemów zdrowotnych.

Kiedy kot biega i np. poluje, wówczas rzadko kiedy narażony jest na otyłość. Niestety, kot na wolności żyje i tak zazwyczaj o wiele krócej, niż domowy. Musisz więc zastanowić się nad tym, czy chcesz wypuszczać kota do ogrodu i pozwolić mu szaleć, czy jednak wolisz go nie narażać na różne kłopoty. Może czasem nudne i monotonne, ale bezpieczne życie będzie dla kotów lepszym rozwiązaniem?

W jaki sposób wydłużyć życie kota?

Nie ma na to magicznego przepisu ani lekarstwa. Jednak, możesz wpłynąć na średnią długość życia kota poprzez zastosowanie kilku metod:

  • kastracja kota – dzięki temu na pewno przyczynisz się do ochrony swojego kota przed różnymi pokusami czy wojowaniem o kotkę. Nie będzie znaczenia moczem swojego terenu, a także męczących rui. Nie będzie licznych i ciężkich porodów, a także różnych chorób z nim związanych. Dodatkowo, kastrując kota zmniejszysz bezdomność wśród kotów.
  • ruch – im więcej kot będzie się ruszał, tym większe prawdopodobieństwo, że przeżyje on więcej lat.
  • zdrowa dieta – aby kot mógł dłużej żyć, koniecznie opieraj posiłki przygotowywane dla niego na mokrych karmach z dobrym składem, a także pożywieniu wysokobiałkowym (dużo mięsa). Dietę kocią warto też uzupełniać w różne makro i mikroelementy, wartościowe dla kota. Dzięki temu, że wykluczysz węglowodany, kot nie będzie narażony na otyłość, cukrzycę lub choroby nerek i wątroby.
  • pilnowanie kota – nigdy nie wypuszczaj swojego pupila na dwór samego. Jeżeli chcesz, by kot pochodził po ogrodzie, dotrzymaj mu towarzystwa. Niestety, ale koty zawsze są narażone na niebezpieczeństwo, np. mogą zostać napadnięte przez psa sąsiada.
  • wizyta u weterynarza – staraj się, by regularnie odwiedzać weterynarza. To bardzo ważne, zwłaszcza gdy kot będzie już w sędziwym wieku. Każde sygnały, które nie są u kota normalne, mogą być przyczyną pojawienia się choroby. Dlatego warto co jakiś czas badać swojego kota i stosować profilaktykę, którą zaleci specjalista.
ikona podziel się Przekaż dalej