Jak często karmić psa? Sprawdzamy podstawowe zasady karmienia
Prawidłowe żywienie jest podstawowym warunkiem utrzymania psa w dobrym zdrowiu i kondycji przez wiele lat. Wielu właścicieli, mimo że chce dla swoich pupili jak najlepiej, nie zawsze wie, jak często karmić psa, jakie mięso dla psa jest najlepsze, jaką wybrać karmę bądź jaki powinien być prawidłowy skład posiłków. Podpowiadamy, jak i ile razy dziennie karmić szczeniaka, psa dorosłego, a także sukę szczenną, karmiącą i psa po kastracji.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Karmienie psa – ogólne zasady żywienia
Przewód pokarmowy psa i rodzaje pożywienia
Pies jest bezpośrednim potomkiem ewolucyjnym wilka i jego przewód pokarmowy pod względem budowy niczym się nie różni od przewodu pokarmowego dzikiego przodka. Mimo to z fizjologicznego punktu widzenia przewód pokarmowy psa domowego w pewnym stopniu adaptował się do pokarmu człowieka. Należy podkreślić, że właśnie w pewnym stopniu, co oznacza, że jednak podstawowym pożywieniem psa pozostaje pokarm mięsny. Większość właścicieli zdaje się o tym nie pamiętać, bowiem człowiek jest z natury wszystkożerny i sądzi, że skoro jemu smakuje, to będzie smakować także psu. Może i tak, tylko na ogół nie wyjdzie mu to na zdrowie.
Opis | Pies | Człowiek |
---|---|---|
Układ trawienny | Krótki | Długi |
Stosunek masy przewodu pokarmowego do masy ciała | 2,7 – 7% | 11% |
Komórki węchowe | 70 – 220 mln | 5 – 10 mln |
Czas pobierania pokarmu | 1 – 3 min. | 30 – 60 min. |
Pojemność żołądka | 0,5 – 8 l | 1,3 l |
Mógłby ktoś zapytać: no dobrze, ale przecież psy jedzą wszystko, co dostaną do zjedzenia, w tym wiele produktów niemających nic wspólnego z mięsem, zatem czy aby na pewno jest to zwierzę mięsożerne? Otóż jest. Tylko że zjada to, co dostanie do zjedzenia, w przeciwnym wypadku byłby głodny. Tymczasem przewód pokarmowy psa nie jest przystosowany do trawienia wszystkiego, co zwierzę je. Zgodnie z zasadami fizjologii, im pożywienie trudniej strawne, tym dłuższy przewód pokarmowy. U zwierząt mięsożernych (a więc i u psa) stosunek długości przewodu pokarmowego do długości ciała wynosi 4-6 : 1, natomiast u wszystkożernych – 10-14 : 1.
Czas pozostawania pożywienia w żołądku psa jest znacznie dłuższy w porównaniu do człowieka i wynosi nawet do 6 godzin. Dlatego pies nie wymaga częstego karmienia, podczas gdy optymalna liczba posiłków człowieka to 5 dziennie. Żołądek psa, w odróżnieniu od żołądka człowieka, pracuje efektywniej, kiedy jest wypełniony. Musi to być jednak pokarm odpowiedni dla układu pokarmowego. Podawanie pożywienia zawierającego nadmiar błonnika roślinnego może spowodować zaburzenia na skutek wydłużonego zalegania. Szukasz innych zasad karmienia pupila? Sprawdź koniecznie zebrane w tym miejscu artykuły o żywieniu psa.
Jakie mięso dla psa, karmy, suplementy
Podając psu gotową karmę nie musimy martwić się o prawidłowy skład. Wszystkie karmy, pochodzące od dobrych producentów (nie tanie marketowe), są zróżnicowane pod względem zawartości składników odżywczych dla poszczególnych grup lub kategorii psów. Wśród karm wyróżniamy granulaty:
- Dla szczeniąt – podawane po odsadzeniu od matki, hodowcy przeważnie stosują takie karmy dla suk szczennych w II połowie ciąży i karmiących
- Dla starszych szczeniąt i juniorów – dla psów w wieku od 6 do 12 miesięcy życia
- Dla psów dorosłych – od roku do 8 lat życia
- Dla seniorów – powyżej 8 lat życia
- Dla psów z nadwagą
- Dla psów aktywnych (sportowych, pracujących)
- Dla psów i suk kastrowanych.
Karmy te są również podzielone pod względem przeznaczenia dla psów ras małych, średnich, dużych i olbrzymich. Podając karmy suche nie trzeba ich uzupełniać suplementami witaminowo-mineralnymi.
W gabinetach weterynaryjnych można nabyć specjalistyczne karmy, przeznaczone dla zwierząt z różnymi dolegliwościami: pokarmowymi, wątrobowymi, nerkowymi bądź skórnymi.
Polecane karmy dla psów w super cenie!
Karmy gotowe w puszkach można traktować jako posiłek zastępczy w przypadku braku karmy podstawowej. Nie zaleca się stałego karmienia jedzeniem z puszki ze względu na ryzyko obecności szkodliwego konserwantu - benzoesanu sodu.
Jeżeli podajemy psu posiłki naturalne, najlepszym i najzdrowszym gatunkiem mięsa jest wołowina. Pies może ją dostawać jeść na surowo lub po ugotowaniu. Dobra i zdrowa jest dziczyzna, którą jednak skarmiamy jedynie po obróbce termicznej, podobnie jak mięso drobiowe. Należy unikać podawania psu kości. Wbrew powszechnie panującemu stereotypowi, pies nie trawi całych kości, jedynie przyswaja z nich niektóre składniki. Natomiast kości drobiowe i z królika rozpadają się na podłużne drzazgi, które mogą uszkodzić przewód pokarmowy psa. Nadmiar kości może z kolei spowodować zaczopowanie jelita.
Karmienie mięsem wymaga podawania dodatkowych składników i suplementacji witaminowo-mineralnej. Prawidłowe proporcje w posiłku dla psa to 50 proc. mięsa, 25 proc. wypełniacza i 25 proc. warzyw. Ilość witamin i minerałów ustala indywidualnie dla każdego psa lekarz weterynarii. Suplementy dla psów można kupić w dobrych sklepach zoologicznych.
Jak często karmić psa – wskazówki dla właścicieli
Liczba posiłków dla szczeniąt
W ciągu pierwszych trzech tygodni życia szczenięta są żywione jedynie mlekiem matki, ewentualnie preparatami mlekozastępczymi dla osesków (jeżeli suka z jakichkolwiek powodów nie karmi). Na ogół po ukończeniu trzech tygodni życia i pierwszym odrobaczeniu zaczynamy dokarmianie szczeniaków. Początkowo posiłki wprowadzamy stopniowo. Szczenięta w dalszym ciągu intensywnie ssą i mleko matki jest niezbędne dla ich rozwoju. Najpierw podajemy skrobaną surową wołowinę na czubku łyżeczki, potem wprowadzamy półtłusty twarożek w takiej samej ilości. Można też podać gotowaną wołowinę zmieloną razem z ugotowaną marchewką. Dokarmiać należy przed przyssaniem się szczeniąt do sutków.
Szczeniaka pięciotygodniowego karmi się 5-6 razy dziennie, 6-8-tygodniowego 4 razy dziennie. Od 9. tygodnia życia szczeniak je 3-4 razy dziennie, potem tylko 3 razy aż do ukończenia 6 miesięcy życia. Od 7 miesięcy szczeniak może jeść dwa razy dziennie, zimą trzy. Później młody pies je tak samo, jak dorosły – dwa razy dziennie.
Odbierając szczeniaka z hodowli otrzymujemy zazwyczaj wyprawkę, w której znajduje się m.in. karma, jaką był żywiony miot. Malec może w dalszym ciągu dostawać jeść tę karmę, ale można ją zmienić na inną lub na posiłki naturalne. Trzeba to jednak zrobić stopniowo, aby nie wywołać rozstroju żołądka. Przewód pokarmowy szczeniaka musi się przystosować do zmiany. Schemat przechodzenia na inne żywienie jest następujący:
- Pierwszy dzień – ¾ dotychczasowej karmy + ¼ nowej
- Drugi dzień – odpowiednio ½ i ½
- Trzeci dzień – ¼ dotychczasowej karmy + ¾ nowej
- Czwarty dzień – wyłącznie nowa karma.
Przechodząc na żywienie naturalne i przestrzegając zasady niemieszania karmy gotowej z pożywieniem naturalnym w jednym posiłku, podajemy:
- Pierwszy dzień – 3 posiłki z karmy + 1 naturalny
- Drugi dzień – po 2 posiłki, naprzemiennie z karmy i naturalny
- Trzeci dzień – 3 posiłki naturalne, 1 z karmy
- Czwarty dzień – wszystkie posiłki naturalne.
Jak często karmić psa dorosłego
Często właściciele mają wątpliwości, ile razy dziennie karmić psa dorosłego – raz czy dwa razy. Są dwie „szkoły”. Jedna zakłada, że dorosłego psa karmi się raz dziennie, najlepiej rano lub wieczorem. Druga – że karmi się dwa razy, rano i wieczorem. Obie metody są prawidłowe, aczkolwiek u psów ras dużych i olbrzymich, które mają tendencje do skrętu żołądka, lepiej zastosować karmienie dwukrotne. Istnieje bowiem ryzyko, że zbyt duże obciążenie pustego żołądka dużą ilością pokarmu, przy łapczywym jego pobieraniu przez psa (i tym samym połykaniu dużych ilości powietrza) może doprowadzić do skrętu, a przynajmniej do wzdęć i wydalania gazów.
Bezpieczniej jest więc karmić dwa razy dziennie, najlepiej o stałych porach, aby dźwięk miski wywołał u psa miłe skojarzenia (odruch Pawłowa). Optymalna częstotliwość karmienia psa dorosłego wynosi 12 godzin, np. 7 i 19, 8 i 20.
Błędem jest umożliwienie psu stałego dostępu do karmy (dosypywanie lub dokładanie do miski) tak, żeby cały czas coś w niej było. Nie mamy wówczas kontroli nad ilością skarmianego pożywienia, ponadto przewód pokarmowy psa ulega „rozleniwieniu”. Jedynie do wody pitnej pies powinien mieć dostęp przez całą dobę.
Psy pracujące (policyjne, myśliwskie, ratownicze, trenujące sporty) powinny dostawać specjalistyczną karmę, bogatszą w składniki odżywcze, i nawet czterokrotnie w ciągu doby. Pół godziny przed jedzeniem i co najmniej godzinę po posiłku trzeba zapewnić psu odpoczynek. Psom wystawowym nie dajemy jeść rano, karmimy dopiero po powrocie do domu lub po występie na ringu.
Psom z nadwagą podajemy połowę dziennej dawki pokarmowej podzielonej na tyle samo porcji, ile pies dostawał przed odchudzaniem. Psy chore i rekonwalescentów karmimy ściśle według wskazówek lekarza weterynarii. W stanach ostrych schorzeń przewodu pokarmowego, zwłaszcza połączonych z wymiotami i biegunką, nie wolno podawać psu nic do jedzenia, dopóki pod wpływem leków objawy nie ustąpią.
Podsumowując, zawsze to właściciel decyduje, jak często karmić psa, czym i w jaki sposób, ale warto znać generalne zasady. Stosując się do nich, możemy być spokojni o zdrowie i dobrą kondycję naszego psa.