JRT – historia rasy, opis, przeznaczenie

Rys historyczny - jack russell terrier


Wszystko zaczęło się w roku 1819. Pastor angielski, John Russell, zwany przez rodzinę i przyjaciół Jackiem, którego pasją było łowiectwo, zapragnął wyhodować psa, który byłby pomocny w polowaniu na lisy. Rasą wyjściową był foksterier szorstkowłosy i krótkowłosy. Russell do hodowli selekcjonował egzemplarze najmniejsze – takie, które zmieściłyby się do lisiej nory i umiały wypłoszyć drapieżnika.

Na przełomie lat 70. i 80. XIX wieku kolejne pokolenie małych terierów z hodowli pastora zostało zawiezione do Australii, która podówczas była brytyjską kolonią. Psy sprawdziły się znakomicie w roli norowców. Nazwano je wówczas working terrier (terier pracujący). Było to już po śmierci Russella. Jednak nazwa rasy jack russell terrier pojawiła się dopiero w latach 30. XX wieku. Popularność tych niewielkich, skocznych i zwinnych piesków wciąż rosła, ale na oficjalne uznanie przez brytyjski Kennel Club rasa czekała aż do roku 1983. Otrzymała nazwę jack russell terrier, a wkrótce dodano do niej jeszcze jeden człon – parson (ang. pastor).

Mimo że do stworzenia rasy użyte zostały najmniejsze foksteriery, to populacja rasy nie była jednolita. Na ringach pojawiały się zarówno psy mniejsze, niskonożne, jak i większe, wysokonożne. Nosiła jedną nazwę – parson jack russell terrier. Dopiero w XXI wieku FCI dokonała ostatecznego podziału rasy na dwie odrębne. Większy to parson russell terrier, a mniejszy – jack russell terrier. Obecnie na wystawach występują osobno i mają osobne wzorce. Parson został umieszczony w sekcji 1 grupy 3 FCI – teriery duże i średnie i objęty obowiązkiem pracy. Natomiast JRT zaliczony został do sekcji 2 – teriery małe i nie ma obowiązku pracy. Ocena pracy łowieckiej JRT pozostaje do decyzji właściciela.

Jack russell terrier – charakterystyka: wygląd i usposobienie

Terier ten jest małym, zwinnym, skocznym psem o krępej budowie ciała i prostokątnej sylwetce. Ma niewielkie wymiary – wysokość w kłębie waha się od 25 do 30 cm, obwód klatki piersiowej w najszerszym miejscu wynosi około 40-43 cm. Waga ciała jest proporcjonalna do wzrostu i wynosi dla psa o wzroście 25 cm 5 kg, a dla psa o wzroście 30 cm – 6 kg. Jest to jednocześnie górna granica, której waga nie powinna przekraczać.

JRT może być krótkowłosy (gładkowłosy) lub szorstkowłosy, nie długowłosy. Jest to pozostałość po foksterierach krótkowłosych i szorstkowłosych. Sierść może też być drutowata. Zawsze musi dominować umaszczenie białe, na którym rozłożone są znaczenia czarne albo rude (dopuszczalny też kolor czarny podpalany). Rude w odcieniach od jasnopłowego do kasztanowego.

JRT ma uszy małe, bardzo ruchliwe, załamane ku przodowi lub opadające. Nos zawsze czarny, oczy ciemne, o kształcie migdała, nigdy wyłupiaste. Uzębienie zdrowe i mocne, zgryz zawsze nożycowy. Ruch swobodny, harmonijny i sprężysty. Ten terier jest psem bardzo dobrze umięśnionym i na pierwszy rzut oka powinien sprawiać wrażenie pracującego.

Pies rasy jack russell terrier na białym tle oraz jego usposobienie i cena
Jaki charakter ma pies rasy jack russell terrier i co warto o nim wiedzieć

Jack russell terrier ma usposobienie wesołe, jest pewny siebie i dość zadziorny. Jak każdy terier jest też odważny i pełen energii. To rasa myśliwska, posiadająca silnie rozwinięte cechy łowieckie, zwłaszcza wobec gryzoni w ogródku, w pogoni za którymi potrafi rozkopać wszystkie grządki. Dlatego wychowanie JRT musi być prowadzone spokojnie i konsekwentnie od najmłodszego wieku, a jego pokłady energii należy odpowiednio ukierunkować. W żadnym wypadku nie należy go puszczać wolno w lesie (jest to zresztą zabronione), gdyż jeżeli wyczuje jakąkolwiek drobną zwierzynę, może przepaść, a trafienie np. na borsuka może się dla psa skończyć tragicznie.

W domu JRT, jak to terier, jest psem bardzo czujnym, podejrzaną sytuację sygnalizuje głośnym szczekaniem. Ma też nieustanną ochotę do zabawy, o którą potrafi dość namolnie się upominać (np. o rzucanie piłeczki, będzie ją z upodobaniem przynosił). Ale też jest pieszczochem i chętnie śpi w łóżku ze swoim opiekunem. Sprawdź także ten artykuł o najlepszych hodowlach jack russell terrierów.

Jack russell terrier - wychowanie, szkolenie, użytkowość i wystawy

Podstawy wychowania szczeniaka jack russell terriera

Charakter JRT wymaga, aby podstawową zasadą w jego wychowaniu od szczeniaka była konsekwencja. Jest to terier, a zatem pies posiadający mocne „własne zdanie”, od którego bardzo niechętnie odstępuje. Jest to rasa myśliwska, a to oznacza, że wychowanie psa powinno uwzględniać także jego wrodzone skłonności i usposobienie. Generalnie ważne jest, aby wszyscy domownicy postępowali wobec psa w taki sam sposób. Jack russell terrier ma bardzo wiele sprytu i jeżeli tylko zauważy, że ktoś z rodziny pozwala mu na więcej – natychmiast to wykorzysta.

Na początku należy szczeniaka nauczyć czystości, a równolegle niezbędne jest zwracanie uwagi na szczekanie, zwłaszcza jeżeli mieszkamy w bloku. Jack russell terrier ma tendencje do ujadania, co może być uciążliwe dla sąsiadów. Oczywiście nie wolno karać za szczekanie, gdyż jest to mowa psa i trudno go jej pozbawiać. Dobrą metodą jest odwracanie uwagi szczeniaka od źródła jego pobudzenia. Jeżeli ktoś np. idzie po schodach lub wysiada z windy i nasz JRT podbiega do drzwi, jeży się i zaczyna szczekać, natychmiast go zabieramy spod drzwi i zajmujemy zabawą, połączoną ze smakołykiem na końcu.

Starsze szczenię, które już ma za sobą wszystkie szczepienia ochronne, można zabrać do psiego przedszkola. W tym celu kontaktujemy się z kierownikiem sekcji szkolenia naszego oddziału Związku Kynologicznego w Polsce. Poinformuje on o najbliższym terminie rozpoczęcia zajęć, kosztach, co należy ze sobą zabrać, itp. Na zajęciach pies poznaje podstawowe komendy, jak „siad”, „zostań”, „waruj”, „do mnie”, uczy się reagować i przybiegać na swoje imię, ale również poznaje inne psy i uczy się tego, co nazywamy „obyciem”. Sprawi to, że nasz JRT będzie ładnie chodzić na smyczy przy lewej nodze, nie będzie się wyrywać, szarpać i szczekać na wszystko, co się wokół niego porusza.

Jack russel terrier - szkolenie, wystawy, charakterystyka

Szczeniaka, który ukończył 9 miesięcy życia, można szkolić pod kątem użytkowości łowieckiej. Nie trzeba w tym celu ani być myśliwym, ani wstępować do Polskiego Związku Łowieckiego. Można szkolić psy myśliwskie również wtedy, kiedy wiadomo, że nigdy nie będą pracować w łowisku. Szkolenie takie ma jedynie charakter wykorzystania wrodzonych zdolności i umiejętności psa. Psy, które po szkoleniu zaliczyły pozytywnie ocenę (opis) pracy łowieckiej, mogą być zgłaszane na wystawy do klasy użytkowej, w której konkurencja jest zwykle najmniejsza. W rasach objętych obowiązkiem pracy uzyskanie dyplomu użytkowości łowieckiej jest wymagane do uzyskania przez psa – obok wniosków z wystaw międzynarodowych – tytułu Międzynarodowego Championa Piękności.

Jack russell terrier nie jest objęty obowiązkiem pracy (w przeciwieństwie do parson russell terriera), ale jego usposobienie i cechy łowieckie czynią go bardzo wdzięcznym „materiałem” do układania. Jeżeli natomiast z różnych powodów nie zamierzamy szkolić naszego JRT w tym kierunku, warto znaleźć mu dla odmiany inne zajęcie, aby mógł spożytkować rozsadzającą go energię. Długi spacer w ciągu dnia to stanowczo za mało. Trzeba naszemu pupilowi zagospodarować czas, np. w formie sportu, jak mini agility czy flyball. Są to sporty, w których nasz terier może wyżyć się nie tylko fizycznie, ale i umysłowo. Agility wymaga koncentracji na pokonywaniu przeszkód, natomiast flyball na podskakującej piłeczce. Jack russell terrier jest psem bardzo skocznym, szybkim i zwinnym i z pewnością da sobie radę w tych sportach.

Pies rasy jack russell terrier oraz jego pani z komputerem w tle, a także jego usposobienie
Pies rasy jack russell terrier, a także jego usposobienie, charakter, wychowanie i cena

Jeżeli zamierzamy naszego psa wystawiać, warto również zacząć to jak najwcześniej. Regulamin Wystaw Psów Rasowych ZKwP daje możliwość udziału w wystawie szczeniaka w klasie młodszych szczeniąt (4-6 miesięcy), po wszystkich szczepieniach ochronnych. Następnie można pokazywać psa w klasie szczeniąt (6-9 miesięcy), młodzieży (9-18 miesięcy), ale od ukończenia 15 miesięcy można już wystawiać w klasie pośredniej, otwartej lub użytkowej – tej ostatniej po zaliczeniu oceny pracy łowieckiej. Dopiero kiedy pies uzyska tytuł Championa Polski, może być wystawiany w klasie championów. Po ukończeniu 8 lat psy mogą występować w klasie weteranów. W każdej klasie pies otrzymuje opis i ocenę.

Jak najwcześniejsze zapoznanie psa z wystawami ma bardzo duże znaczenie, jeżeli planujemy jego karierę wystawową. Sędziowie zwracają bowiem uwagę nie tylko na eksterier (wygląd), szatę (krótkowłosy, szorstkowłosy), ale także na ruch i współpracę (kontakt) z prezenterem oraz tzw. obycie wystawowe. Psy lękliwe są niżej oceniane, zaś agresywne (np. ugryzienie sędziego) podlegają dyskwalifikacji z odpowiednią adnotacją w karcie oceny.

Oczywiście właściciel rodowodowego JRT w żadnym wypadku nie jest zobligowany do jego wystawiania, wbrew obiegowym opiniom. Wystawy są imprezami płatnymi i nikogo nie można zmuszać, aby ponosił koszty zgłoszenia, dojazdu, czasem noclegu – skoro nie ma na to ochoty bądź środków, a cena za sam udział to około 100 zł. Zawsze warto zachęcać do pokazywania psa, ale nikt nie ma takiego obowiązku. Jedynie jeżeli nasz pies (suka) ma mieć uprawnienia hodowlane, wystawy – minimum trzy, w tym jedna międzynarodowa lub klubowa – są konieczne w celu uzyskania ocen, wymaganych Regulaminem Hodowli Psów Rasowych. Pies (samiec) musi uzyskać od trzech różnych sędziów trzy oceny doskonałe (w klasie użytkowej – bardzo dobre), natomiast suka – trzy oceny bardzo dobre (w klasie użytkowej – dobre). Nie ma znaczenia lokata, tytuł czy medal – do uprawnień hodowlanych liczy się jedynie ocena, aczkolwiek praktyka pokazuje, że nabywcy chętniej skłaniają się do kupienia szczeniaka po utytułowanych rodzicach. Wszelkie informacje na temat wystaw i hodowli można uzyskać u kierownika sekcji rasy jack russell terrier w oddziale Związku Kynologicznego w Polsce.

Jack russell terrier – żywienie

Ten mały pies potrzebuje dobrej karmy, w zależności od wieku i aktywności. Renomowani producenci oferują specjalistyczne karmy dla psów małych ras, prowadzących aktywny tryb życia. Karma taka musi być wysokoenergetyczna, bogata w proteiny. Dla ras małych przeznaczone są karmy uformowane w niewielkie krokieciki. Karmę suchą można podawać wprost z opakowania do miski w podanej na opakowaniu dawce bądź namoczoną w wodzie. Sucha karma jest jednak o tyle lepsza, że zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego, względnie opóźnia jego odkładanie. Jack russell terrier, jako pies mały, ma większe tendencje do kamienia.

Cena dobrej karmy jest wyższa niż tej z marketu, ale też jakość jest bez porównania wyższa.

Gotowej karmy nie trzeba uzupełniać suplementami witaminowo – mineralnymi, jest ona zbilansowana. Suplementy są natomiast konieczne, jeżeli decydujemy się na karmienie posiłkami przygotowywanymi w domu. Powinny one składać się z mięsa, warzyw i wypełniacza (ryż, makaron, nigdy kasza, której pies nie trawi) w proporcjach odpowiednio 50:25:25 proc. Najlepsze gatunki mięsa to wołowina, drób i jagnięcina. Wołowinę można skarmiać na surowo, jedynie po sparzeniu.

Nie podajemy psu kości, zwłaszcza drobiowych, słodyczy, mleka, cytrusów, winogron, czekolady. Są to rzeczy bardzo szkodliwe dla psiego przewodu pokarmowego, a zjedzenie czekolady może skończyć się niewydolnością wątroby. JRT nie może też dostawać niedojedzonych resztek – psi żołądek nie jest przystosowany do przypraw, a nadmiar soli może mu zaszkodzić. W tych kwestiach opinie lekarzy weterynarii są jednoznaczne.

Podsumowanie o rasie jack russell terrier – opinie, cena

JRT to pies dla ludzi, którzy lubią aktywny i urozmaicony wypoczynek. Jest mały, może być krótkowłosy lub szorstkowłosy, nigdy długowłosy. Jack russell terrier gładkowłosy (krótkowłosy) i szorstkowłosy są równouprawnione pod względem ocen wystawowych, mają też takie samo umaszczenie. Niewielkie wymiary JRT czynią go odpowiednim psem nawet do małego mieszkania.

Nie jest to miniaturka rasy parson russell terrier – są to dwie odrębne rasy, posiadające osobne wzorce. Jeżeli ktoś podaje w ogłoszeniu, że do sprzedania jest szczeniak – miniaturka, trzeba szukać innego ogłoszenia, a najlepiej skontaktować się ze Związkiem Kynologicznym w Polsce, gdzie uzyskamy informacje o hodowlach, aktualnie posiadających szczenięta.

Cena JRT to około 5000-7000 tys. zł, chociaż pieski z renomowanych linii hodowlanych mogą być jeszcze droższe. Związek nie pośredniczy w sprzedaży, cena jest ustalana zawsze indywidualnie przez hodowcę. Każdy szczeniak z miotu ma prawo do metryki. Szczenięta posiadające wady również, wówczas ich cena jest niższa. Jack russell terrier gładkowłosy (krótkowłosy) i szorstkowłosy kosztują podobnie, choć cena odmiany krótkowłosej może być nieznacznie niższa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny