Podstawowe informacje o jack russell terrierze
6 - 8 kg
6 - 7 kg
Jack russell terrier - opis, zdjęcia, wychowanie, opinie
Ta dość młoda rasa znajduje coraz więcej zwolenników. Jack russell terrier spełnia oczekiwania wszystkich, którzy lubią psy małe, „kompaktowe”, o żywym usposobieniu, ale inteligentne i niekłopotliwe w pielęgnacji. Jack russell terrier, dla wygody w skrócie zwany i zapisywany jako JRT, spełnia te oczekiwania, będąc znakomitym psem do towarzystwa, choć pierwotnie został wyhodowany do polowań na drobną zwierzynę.
JRT – historia rasy, opis, przeznaczenie
Rys historyczny - jack russell terrier
Wszystko zaczęło się w roku 1819. Pastor angielski, John Russell, zwany przez rodzinę i przyjaciół Jackiem, którego pasją było łowiectwo, zapragnął wyhodować psa, który byłby pomocny w polowaniu na lisy. Rasą wyjściową był foksterier szorstkowłosy i krótkowłosy. Russell do hodowli selekcjonował egzemplarze najmniejsze – takie, które zmieściłyby się do lisiej nory i umiały wypłoszyć drapieżnika.
Na przełomie lat 70. i 80. XIX wieku kolejne pokolenie małych terierów z hodowli pastora zostało zawiezione do Australii, która podówczas była brytyjską kolonią. Psy sprawdziły się znakomicie w roli norowców. Nazwano je wówczas working terrier (terier pracujący). Było to już po śmierci Russella. Jednak nazwa rasy jack russell terrier pojawiła się dopiero w latach 30. XX wieku. Popularność tych niewielkich, skocznych i zwinnych piesków wciąż rosła, ale na oficjalne uznanie przez brytyjski Kennel Club rasa czekała aż do roku 1983. Otrzymała nazwę jack russell terrier, a wkrótce dodano do niej jeszcze jeden człon – parson (ang. pastor).
Mimo że do stworzenia rasy użyte zostały najmniejsze foksteriery, to populacja rasy nie była jednolita. Na ringach pojawiały się zarówno psy mniejsze, niskonożne, jak i większe, wysokonożne. Nosiła jedną nazwę – parson jack russell terrier. Dopiero w XXI wieku FCI dokonała ostatecznego podziału rasy na dwie odrębne. Większy to parson russell terrier, a mniejszy – jack russell terrier. Obecnie na wystawach występują osobno i mają osobne wzorce. Parson został umieszczony w sekcji 1 grupy 3 FCI – teriery duże i średnie i objęty obowiązkiem pracy. Natomiast JRT zaliczony został do sekcji 2 – teriery małe i nie ma obowiązku pracy. Ocena pracy łowieckiej JRT pozostaje do decyzji właściciela.
Jack russell terrier – charakterystyka: wygląd i usposobienie
Terier ten jest małym, zwinnym, skocznym psem o krępej budowie ciała i prostokątnej sylwetce. Ma niewielkie wymiary – wysokość w kłębie waha się od 25 do 30 cm, obwód klatki piersiowej w najszerszym miejscu wynosi około 40-43 cm. Waga ciała jest proporcjonalna do wzrostu i wynosi dla psa o wzroście 25 cm 5 kg, a dla psa o wzroście 30 cm – 6 kg. Jest to jednocześnie górna granica, której waga nie powinna przekraczać.
JRT może być krótkowłosy (gładkowłosy) lub szorstkowłosy, nie długowłosy. Jest to pozostałość po foksterierach krótkowłosych i szorstkowłosych. Sierść może też być drutowata. Zawsze musi dominować umaszczenie białe, na którym rozłożone są znaczenia czarne albo rude (dopuszczalny też kolor czarny podpalany). Rude w odcieniach od jasnopłowego do kasztanowego.
JRT ma uszy małe, bardzo ruchliwe, załamane ku przodowi lub opadające. Nos zawsze czarny, oczy ciemne, o kształcie migdała, nigdy wyłupiaste. Uzębienie zdrowe i mocne, zgryz zawsze nożycowy. Ruch swobodny, harmonijny i sprężysty. Ten terier jest psem bardzo dobrze umięśnionym i na pierwszy rzut oka powinien sprawiać wrażenie pracującego.
Jack russell terrier ma usposobienie wesołe, jest pewny siebie i dość zadziorny. Jak każdy terier jest też odważny i pełen energii. To rasa myśliwska, posiadająca silnie rozwinięte cechy łowieckie, zwłaszcza wobec gryzoni w ogródku, w pogoni za którymi potrafi rozkopać wszystkie grządki. Dlatego wychowanie JRT musi być prowadzone spokojnie i konsekwentnie od najmłodszego wieku, a jego pokłady energii należy odpowiednio ukierunkować. W żadnym wypadku nie należy go puszczać wolno w lesie (jest to zresztą zabronione), gdyż jeżeli wyczuje jakąkolwiek drobną zwierzynę, może przepaść, a trafienie np. na borsuka może się dla psa skończyć tragicznie.
W domu JRT, jak to terier, jest psem bardzo czujnym, podejrzaną sytuację sygnalizuje głośnym szczekaniem. Ma też nieustanną ochotę do zabawy, o którą potrafi dość namolnie się upominać (np. o rzucanie piłeczki, będzie ją z upodobaniem przynosił). Ale też jest pieszczochem i chętnie śpi w łóżku ze swoim opiekunem.
Jack russell terrier - wychowanie, szkolenie, użytkowość i wystawy
Podstawy wychowania szczeniaka jack russell terriera
Charakter JRT wymaga, aby podstawową zasadą w jego wychowaniu od szczeniaka była konsekwencja. Jest to terier, a zatem pies posiadający mocne „własne zdanie”, od którego bardzo niechętnie odstępuje. Jest to rasa myśliwska, a to oznacza, że wychowanie psa powinno uwzględniać także jego wrodzone skłonności i usposobienie. Generalnie ważne jest, aby wszyscy domownicy postępowali wobec psa w taki sam sposób. Jack russell terrier ma bardzo wiele sprytu i jeżeli tylko zauważy, że ktoś z rodziny pozwala mu na więcej – natychmiast to wykorzysta.
Na początku należy szczeniaka nauczyć czystości, a równolegle niezbędne jest zwracanie uwagi na szczekanie, zwłaszcza jeżeli mieszkamy w bloku. Jack russell terrier ma tendencje do ujadania, co może być uciążliwe dla sąsiadów. Oczywiście nie wolno karać za szczekanie, gdyż jest to mowa psa i trudno go jej pozbawiać. Dobrą metodą jest odwracanie uwagi szczeniaka od źródła jego pobudzenia. Jeżeli ktoś np. idzie po schodach lub wysiada z windy i nasz JRT podbiega do drzwi, jeży się i zaczyna szczekać, natychmiast go zabieramy spod drzwi i zajmujemy zabawą, połączoną ze smakołykiem na końcu.
Starsze szczenię, które już ma za sobą wszystkie szczepienia ochronne, można zabrać do psiego przedszkola. W tym celu kontaktujemy się z kierownikiem sekcji szkolenia naszego oddziału Związku Kynologicznego w Polsce. Poinformuje on o najbliższym terminie rozpoczęcia zajęć, kosztach, co należy ze sobą zabrać, itp. Na zajęciach pies poznaje podstawowe komendy, jak „siad”, „zostań”, „waruj”, „do mnie”, uczy się reagować i przybiegać na swoje imię, ale również poznaje inne psy i uczy się tego, co nazywamy „obyciem”. Sprawi to, że nasz JRT będzie ładnie chodzić na smyczy przy lewej nodze, nie będzie się wyrywać, szarpać i szczekać na wszystko, co się wokół niego porusza.
Jack russel terrier - szkolenie, wystawy, charakterystyka
Szczeniaka, który ukończył 9 miesięcy życia, można szkolić pod kątem użytkowości łowieckiej. Nie trzeba w tym celu ani być myśliwym, ani wstępować do Polskiego Związku Łowieckiego. Można szkolić psy myśliwskie również wtedy, kiedy wiadomo, że nigdy nie będą pracować w łowisku. Szkolenie takie ma jedynie charakter wykorzystania wrodzonych zdolności i umiejętności psa. Psy, które po szkoleniu zaliczyły pozytywnie ocenę (opis) pracy łowieckiej, mogą być zgłaszane na wystawy do klasy użytkowej, w której konkurencja jest zwykle najmniejsza. W rasach objętych obowiązkiem pracy uzyskanie dyplomu użytkowości łowieckiej jest wymagane do uzyskania przez psa – obok wniosków z wystaw międzynarodowych – tytułu Międzynarodowego Championa Piękności.
Jack russell terrier nie jest objęty obowiązkiem pracy (w przeciwieństwie do parson russell terriera), ale jego usposobienie i cechy łowieckie czynią go bardzo wdzięcznym „materiałem” do układania. Jeżeli natomiast z różnych powodów nie zamierzamy szkolić naszego JRT w tym kierunku, warto znaleźć mu dla odmiany inne zajęcie, aby mógł spożytkować rozsadzającą go energię. Długi spacer w ciągu dnia to stanowczo za mało. Trzeba naszemu pupilowi zagospodarować czas, np. w formie sportu, jak mini agility czy flyball. Są to sporty, w których nasz terier może wyżyć się nie tylko fizycznie, ale i umysłowo. Agility wymaga koncentracji na pokonywaniu przeszkód, natomiast flyball na podskakującej piłeczce. Jack russell terrier jest psem bardzo skocznym, szybkim i zwinnym i z pewnością da sobie radę w tych sportach.
Jeżeli zamierzamy naszego psa wystawiać, warto również zacząć to jak najwcześniej. Regulamin Wystaw Psów Rasowych ZKwP daje możliwość udziału w wystawie szczeniaka w klasie młodszych szczeniąt (4-6 miesięcy), po wszystkich szczepieniach ochronnych. Następnie można pokazywać psa w klasie szczeniąt (6-9 miesięcy), młodzieży (9-18 miesięcy), ale od ukończenia 15 miesięcy można już wystawiać w klasie pośredniej, otwartej lub użytkowej – tej ostatniej po zaliczeniu oceny pracy łowieckiej. Dopiero kiedy pies uzyska tytuł Championa Polski, może być wystawiany w klasie championów. Po ukończeniu 8 lat psy mogą występować w klasie weteranów. W każdej klasie pies otrzymuje opis i ocenę.
Jak najwcześniejsze zapoznanie psa z wystawami ma bardzo duże znaczenie, jeżeli planujemy jego karierę wystawową. Sędziowie zwracają bowiem uwagę nie tylko na eksterier (wygląd), szatę (krótkowłosy, szorstkowłosy), ale także na ruch i współpracę (kontakt) z prezenterem oraz tzw. obycie wystawowe. Psy lękliwe są niżej oceniane, zaś agresywne (np. ugryzienie sędziego) podlegają dyskwalifikacji z odpowiednią adnotacją w karcie oceny.
Oczywiście właściciel rodowodowego JRT w żadnym wypadku nie jest zobligowany do jego wystawiania, wbrew obiegowym opiniom. Wystawy są imprezami płatnymi i nikogo nie można zmuszać, aby ponosił koszty zgłoszenia, dojazdu, czasem noclegu – skoro nie ma na to ochoty bądź środków, a cena za sam udział to około 100 zł. Zawsze warto zachęcać do pokazywania psa, ale nikt nie ma takiego obowiązku. Jedynie jeżeli nasz pies (suka) ma mieć uprawnienia hodowlane, wystawy – minimum trzy, w tym jedna międzynarodowa lub klubowa – są konieczne w celu uzyskania ocen, wymaganych Regulaminem Hodowli Psów Rasowych. Pies (samiec) musi uzyskać od trzech różnych sędziów trzy oceny doskonałe (w klasie użytkowej – bardzo dobre), natomiast suka – trzy oceny bardzo dobre (w klasie użytkowej – dobre). Nie ma znaczenia lokata, tytuł czy medal – do uprawnień hodowlanych liczy się jedynie ocena, aczkolwiek praktyka pokazuje, że nabywcy chętniej skłaniają się do kupienia szczeniaka po utytułowanych rodzicach. Wszelkie informacje na temat wystaw i hodowli można uzyskać u kierownika sekcji rasy jack russell terrier w oddziale Związku Kynologicznego w Polsce.
Jack russell terrier – żywienie
Ten mały pies potrzebuje dobrej karmy, w zależności od wieku i aktywności. Renomowani producenci oferują specjalistyczne karmy dla psów małych ras, prowadzących aktywny tryb życia. Karma taka musi być wysokoenergetyczna, bogata w proteiny. Dla ras małych przeznaczone są karmy uformowane w niewielkie krokieciki. Karmę suchą można podawać wprost z opakowania do miski w podanej na opakowaniu dawce bądź namoczoną w wodzie. Sucha karma jest jednak o tyle lepsza, że zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego, względnie opóźnia jego odkładanie. Jack russell terrier, jako pies mały, ma większe tendencje do kamienia.
Cena dobrej karmy jest wyższa niż tej z marketu, ale też jakość jest bez porównania wyższa.
Gotowej karmy nie trzeba uzupełniać suplementami witaminowo – mineralnymi, jest ona zbilansowana. Suplementy są natomiast konieczne, jeżeli decydujemy się na karmienie posiłkami przygotowywanymi w domu. Powinny one składać się z mięsa, warzyw i wypełniacza (ryż, makaron, nigdy kasza, której pies nie trawi) w proporcjach odpowiednio 50:25:25 proc. Najlepsze gatunki mięsa to wołowina, drób i jagnięcina. Wołowinę można skarmiać na surowo, jedynie po sparzeniu.
Nie podajemy psu kości, zwłaszcza drobiowych, słodyczy, mleka, cytrusów, winogron, czekolady. Są to rzeczy bardzo szkodliwe dla psiego przewodu pokarmowego, a zjedzenie czekolady może skończyć się niewydolnością wątroby. JRT nie może też dostawać niedojedzonych resztek – psi żołądek nie jest przystosowany do przypraw, a nadmiar soli może mu zaszkodzić. W tych kwestiach opinie lekarzy weterynarii są jednoznaczne.
Podsumowanie o rasie jack russell terrier – opinie, cena
JRT to pies dla ludzi, którzy lubią aktywny i urozmaicony wypoczynek. Jest mały, może być krótkowłosy lub szorstkowłosy, nigdy długowłosy. Jack russell terrier gładkowłosy (krótkowłosy) i szorstkowłosy są równouprawnione pod względem ocen wystawowych, mają też takie samo umaszczenie. Niewielkie wymiary JRT czynią go odpowiednim psem nawet do małego mieszkania.
Nie jest to miniaturka rasy parson russell terrier – są to dwie odrębne rasy, posiadające osobne wzorce. Jeżeli ktoś podaje w ogłoszeniu, że do sprzedania jest szczeniak – miniaturka, trzeba szukać innego ogłoszenia, a najlepiej skontaktować się ze Związkiem Kynologicznym w Polsce, gdzie uzyskamy informacje o hodowlach, aktualnie posiadających szczenięta.
Cena JRT to około 5000-7000 tys. zł, chociaż pieski z renomowanych linii hodowlanych mogą być jeszcze droższe. Związek nie pośredniczy w sprzedaży, cena jest ustalana zawsze indywidualnie przez hodowcę. Każdy szczeniak z miotu ma prawo do metryki. Szczenięta posiadające wady również, wówczas ich cena jest niższa. Jack russell terrier gładkowłosy (krótkowłosy) i szorstkowłosy kosztują podobnie, choć cena odmiany krótkowłosej może być nieznacznie niższa.
Niepozornie wyglądający jack russell terrier to pies pełen energii, obdarzony wyjątkową odwagą, ciekawym usposobieniem oraz silnym instynktem łowieckim. Z pewnością warto poznać najważniejsze cechy tej pełnej sprzeczności rasy, dowiedzieć się, jakie posiada usposobienie, predyspozycje, a także możliwe choroby. Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki jack russell terrierów i omówimy najważniejsze kwestie.
Jack russell terrier — rasa mini z myśliwskim zacięciem
Jack russell terrier szorstkowłosy przybiera niewielkie rozmiary ciała. Dorosłe psy powinny osiągnąć 25 do 30 cm wysokości w kłębie. Na każde 5 cm wzrostu powinien przypadać 1 kg masy ciała. A zatem jack russell terrier o wzroście 25 cm na ogół waży około 5 kg, z kolei większe osobniki około 6 kg. Są to optymalne wymiary dla myśliwskiej rasy jack russell terrier. Co ciekawe, jack russell terrier krótkowłosy zdaje się nie zważać na swoje niewielkie gabaryty. Jest to pies odważny o bardzo dużej potrzebie aktywności. Niekiedy dość szczekliwy, zawsze czujny i chętny do zabawy. Jak przystało na teriera, jrt bywa także nieco uparty i charakterny. Jego nietypowe usposobienie sprawia, że nie jest to rasa idealna dla każdego miłośnika kynologii.
Pochodzący z Wielkiej Brytanii jack russell terrier szorstkowłosy jest typowym psem myśliwskim. Uwielbia pogonie za szybko poruszającymi się przedmiotami i zwierzyną, a jego instynkt łowiecki bywa trudny do pohamowania. Co ciekawe, odpowiednia socjalizacja szczeniaka rasy jrt czyni z niego idealnego towarzysza do zabaw z dziećmi i pupila rodzinnego. Nasz mały towarzysz uwielbia ruch u boku właścicieli, a przy odpowiednim szkoleniu będzie łagodnie podchodził do innych zwierząt. Dusza terriera zawsze jest pełna energii i wyposażona w silny instynkt myśliwski. Dlatego jack russell terrier krótkowłosy nie zawsze dogaduje się z małymi pupilami domowymi. Warto mieć to na uwadze podczas wyboru tej rasy piesków. Instynkt myśliwski jest czymś absolutnie normalnym i typowym dla rasy.
Opisując rasę jack russell terrier, warto także wspomnieć jej typowych cechach wyglądu. Wzorzec rasy dopuszcza kilka typów sierści. Jest to sierść gładka (jack russell terrier gładkowłosy), sierść szorstka (jack russell terrier szorstkowłosy) oraz okrywa drutowata. Niekiedy spotkamy się także z określeniem jack russell terrier długowłosy, jednak jest to określenie całkowicie błędne. Jack russell terrier długowłosy nie występuje w rzeczywistości. Wzorzec dopuszcza wyłącznie obecność krótkiej sierści o odpowiednim dla rasy umaszczeniu. Maść biała musi dominować, a na ciele powinny występować znaczenia w czarno podpalanym, czysto czarnym lub rudym odcieniu. Rudy kolor obejmuje odcienie od jasnopłowych, aż po kasztanowe.
Usposobienie i charakter jack russell terriera
Jack russell terrier to pies o niewielkich rozmiarach i ogromnej odwadze. Jak przystało na terriera, wykazuje pewien stopień niezależności, a często także dużą upartość. Aby w pełni opisać jack russell terrier usposobienie, należy także wskazać na jego przywiązanie do człowieka. JRT to psy, które nawiązują więź ze wszystkimi członkami rodziny i mogą okazać się świetnymi pupilami do towarzystwa. Duża potrzeba aktywności oraz chęć do zabaw sprawia, że większość piesków jack russell terrier dobrze odnajduje się w kontaktach z dziećmi. Zakup szczeniaka tej rasy można polecić rodzinom, w których dzieci znają już podstawowe zasady obchodzenia się ze zwierzętami. Pomimo dużej odwagi, niewielka waga jack russell terriera sprawia, że są psami dość delikatnymi.
Jack russell terrier charakteryzuje się także dużą skłonnością do gonitwy. Jest to pies pełen energii, bardzo czujny i skłonny do polowań na małe zwierzęta. Wielu przedstawicieli tej rasy nie potrafi odmówić sobie pogoni za rowerem czy szybko uciekającymi zwierzętami. Nasz jack russell terrier szorstkowłosy uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu i wymaga urozmaiconej aktywności. Ze względu na te cechy charakteru nie nadaje się dla osób mocno zapracowanych. Znudzony, pozostawiony sam sobie na długie godziny jack russell terrier może niszczyć przedmioty domowe i stać się bardziej niesforny. Problem narasta, jeśli zapracowany właściciel jest dodatkowo osobą lubiącą spędzać czas w sposób mało aktywny. Wieczory na kanapie, brak ruchu, biegania i urozmaiconych spacerów to z pewnością nie idealny pomysł dla jack russell terriera. Dlatego nie jest to pies idealny dla każdego.
Aby w pełni opisać jack russell terrier usposobienie, powinniśmy jeszcze omówić kwestię jego relacji z innymi zwierzętami. Co prawda to socjalizacja szczeniaka w dużej mierze odpowiada za podejście psa do obcych ludzi i zwierząt. Jednak usposobienie jack russell terrier okazuje się tu z natury nieco nieufne. Jest to pies, który uwielbia kontrolować otoczenie, a w przypadku wykrycia intruza głośno poinformuje o jego obecności. Odwaga jacka sprawia, że jest to dobry pies stróżujący, który idealnie odnajdzie się u boku rodziny. Nasz mały jack russell terrier krótkowłosy nie boi się innych zwierząt. Niektóre osobniki mogą prowokować konflikty na spacerach i nie przeszkadza im znacznie większa waga rywali. Nieustraszone usposobienie jacka ujawnia się głównie u osobników płci męskiej. Takie zachowania wymagają korekty. Niekiedy mogą być też związane ze słabą socjalizacją lub brakiem konsekwentnego szkolenia.
Duża czujność sprawia, że rasę uważa się za nieco szczekliwą i hałaśliwą. Jednak, jeśli zapewnimy jej odpowiednią dawkę aktywności i spożytkujemy dużą ilość energii, wówczas jack russell terrier stanie się mało problemowym pupilem domowym. Z pewnością jest to dobry kandydat na pupila dla osób aktywnych, które lubią żywiołowe psy o dużej energii, radości z życia oraz chęci do współpracy z człowiekiem. JRT są pupilami o niewielkich rozmiarach, ale i nieustraszonej, pełnej radości z życia osobowości. Z łatwością dopasują się do warunków mieszkaniowych, o ile właściciel będzie w stanie zapewnić podstawowe, typowe dla rasy potrzeby.
Zdrowie jack russell terriera
Mały jack russell terrier uchodzi za dość zdrową rasę, która rzadko gości w gabinetach weterynaryjnych. Mimo tego, jak każda inna rasa może posiadać predyspozycje do występowania niektórych chorób. Najczęstsze choroby jack russell terriera to alergie pokarmowe i skórne. Terier może też cierpieć na zaburzenia żołądkowo jelitowe, będące następstwem występowania alergii pokarmowej.
Wśród jack russell terrierów zdarzają się także zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego. Dlatego dobrą praktyką ze strony opiekuna jest regularne czyszczenie i kontrolowanie stanu uszu. Odpowiednio prowadzona profilaktyka może skutecznie uchronić psa przed wystąpieniem stanów zapalnych.
Wyjątkowo aktywny jack russell terrier może także cierpieć na choroby kończyn. Na ogół są to urazy wynikające z aktywnego trybu życia. U rasy mogą występować zwichnięcia rzepki, której widocznym objawem jest kulawizna kończyny.
Pomimo niewielkich rozmiarów, jack russell terrier może cierpieć na dysplazję stawów biodrowych lub dysplazję stawów łokciowych. Są to choroby o podłożu genetycznym, dlatego wybór dobrej hodowli znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia problemu u wybranego psa. Niektóre jack russell terriery mogą także cierpieć na jaskrę, zaćmę, kamice pęcherza moczowego lub niedoczynność tarczycy. Bardzo ciężkim problemem może okazać się także zespolenie wrotnooboczne, które na ogół wymaga interwencji operacyjnej.
Pielęgnacja — jak dbać o pieska rasy jack russell terrier?
Jack russell terrier krótkowłosy nie sprawia zbyt dużych problemów z pielęgnacją. Szata o niewielkiej długości nie ma tendencji do kołtunienia się i filcowania. Dzięki temu pielęgnacja sierści ogranicza się do czesania miękką szczotką. Czynność wykonujemy raz w tygodniu. Co więcej, sierść szorstka oraz sierść drutotwata mogą wymagać wyczesywania grzebieniem, a co pewien czas można ją też bardzo delikatnie przycinać.
Małe jack russell terriery należą do ras aktywnych i wymagają sporo ruchu. Jednak ze względu na niewielkie rozmiary ciała, nie zawsze samoistnie ścierają wyrastające pazury. Problem dotyczy głownie osobników, które przez większość czasu poruszają się po miękkim podłożu. Trawy i ziemia nie dają możliwości ścierania pazurów, dlatego pielęgnacja rasy polega także na regularnym kontrolowaniu stanu pazurów oraz przycinaniu ich w razie nadmiernej długości. Do wymaganych działań pielęgnacyjnych należy także kontrola stanu uszu oraz regularne czyszczenie zabrudzeń. Gromadząca się woskowina musi być usuwana, bowiem rasa ma tendencje do pojawiania się zapaleń. Do podstawowych działań należy także regularna kontrola stanu oczu oraz uszu. Jack russell terrier charakteryzuje się tendencją do przyrastania kamienia nazębnego. Dlatego dobrą praktyką jest higiena zębów lub podawanie psu twardych gryzaków. Naturalne gryzaki z poroża jelenia lub kości do gryzienia mogą pomóc w skutecznym usunięciu nadmiaru kamienia nazębnego.
Warto także zauważyć, że pielęgnacja powinna zostać wdrożona już od pierwszych miesięcy życia szczeniaka. Dzięki temu młody pupil szybko nauczy się odpowiednich zachowań podczas czesania lub czyszczenia uszu. Pielęgnacja małego pieska teriera powinna być wprowadzana w taki sposób, by wzbudzić w pupilu dobre skojarzenia. Nauka na wczesnym etapie życia szczeniaka przełoży się na odpowiednie zachowania podczas pielęgnacji w wieku dorosłym. Niektóre pieski są przyuczane do pielęgnacji już w hodowli.
Żywienie — jak karmić jack russell terriera?
Jack russell terrier krótkowłosy nie jest wybrednym psem i z reguły chętnie zjada wszystkie posiłki. Te małe, niezwykle temperamentne zwierzaki cechują się także dużą potrzebą ruchu, dzięki czemu nie mają skłonności do nadwagi i postępującej otyłości. Mimo tego, żywienie Jacka powinno być starannie zaplanowane.
Niewielkie jack russell terrier szczenięta powinny zjadać karmę wysokobiałkową, zaspokajającą całościowe zapotrzebowanie rosnącego organizmu. Posiłki warto podzielić na trzy lub cztery porcje w ciągu dnia. Dorosły pies może już zjadać dwa posiłki na dobę. W jego przypadku możemy stosować typowe karmy bytowe, rekomendowane dla psów powyżej 12 miesiąca życia.
Żywienie psów aktywnych może także bazować na karmach mokrych lub samodzielnie przygotowywanych przez właściciela daniach. Warto przy tym zauważyć, że wśród psów o szczególnie dużej aktywności polecane są posiłki wysokoenergetyczne. Dużą popularnością cieszy się żywienie dietą BARF. Jest to metoda, która w swoich założeniach odwzorowuje naturalne żywienie wilków. W diecie BARF stosuje się surowe mięso, podroby, kości, warzywa oraz owoce. Niemałe znaczenie ma także odpowiednia suplementacja posiłków. Tego typu model żywienia można przygotować zarówno dla szczeniaka, jak i dorosłych, aktywnych piesków. Do niewątpliwych minusów należy większe zaangażowanie właściciela oraz konieczność posiadania odpowiedniej wiedzy. Plusem jest natomiast wysoka strawność posiłku, możliwość dopasowania do wieku i aktywności pupila, a także pełna kontrola nad jakością spożywanych przez psa składników.
Konsekwencja i serdeczność, czyli wychowanie jacka russella teriera
Prawidłowa socjalizacja szczeniaka oraz umiejętnie przeprowadzone szkolenie sprawiają, że każdy pies może stać się przyjaznym pupilem. Tak jest również w przypadku nieco charakternych jack russell terierów, które wymagają łagodnego, ale jednocześnie konsekwentnego tresowania.
Jack russell terrier szczenięta powinny poznać jak najwięcej nowych zapachów, sytuacji, zwierząt i nowych ludzi. Etap socjalizacji jest niezwykle ważny i wpływa na zachowania psa w kolejnych etapach rozwoju. Dlatego warto zadbać o szczeniaka, a przy okazji socjalizacji rozpoczynać naukę podstawowych komend posłuszeństwa.
W przypadku charakternej i bardzo aktywnej rasy warto skoncentrować się na urozmaiconym, atrakcyjnym dla psa szkoleniu. Jack russell terrier szczenięta i dorosłe psy uwielbiają aktywność na świeżym powietrzu oraz zabawy z wykorzystaniem węchu. Możemy to wykorzystać jako nagrodę za dobrze wykonywane polecenia. Pomimo nieco upartego temperamentu, jacki są niekiedy widywane na torach agility i przy innych, psich sportach posłuszeństwa. Jest to wynikiem odpowiedniego szkolenia, bazującego na zbudowaniu pozytywnej relacji pomiędzy psem, a właścicielem.
Warto pamiętać, że szkolenie jack russell teriera i każdej innej rasy nigdy nie powinno bazować na karceniu i wymuszaniu posłuszeństwa. jest to najprostsza droga do zbudowania negatywnych skojarzeń oraz nabrania braku zaufania do właściciela. Psy najlepiej uczą się przez wzmocnienia pozytywne, dające najlepsze efekty dla dwóch stron. Na ogół im lepsza motywacja do wykonania zaplanowanych działań (bardziej atrakcyjna dla psa nagroda), tym szybsze efekty treningowe.
Ile kosztuje utrzymanie psa rasy jack russell terier?
Zakup rasowego szczeniaka jest ważną kwestią, którą warto starannie zaplanować. Jack russell terier hodowla może należeć do różnych związków i stowarzyszeń kynologicznych. największą renomą cieszy się Związek Kynologiczny w Polsce. Jest to jedyna krajowa organizacja kynologiczna, która należy do międzynarodowej federacji FCI. Jack russell terrier cena szczeniąt z metryką ZKwP może okazać się nieco wyższa.
Jack russell terrier cena na ogół rozpoczyna się od kwoty 2 000 zł. Jest to dość atrakcyjna stawka za szczeniaka z pochodzeniem FCI. Ostateczny koszt zakupu będzie uzależniony od wielu czynników, a w tym od renomy hodowli, wybranej linii hodowlanej, eksterieru oraz predyspozycji szczeniaka. Nasz pupil do towarzystwa może kosztować około 2 500 – 4 000 zł. Jest to typowa stawka za szczeniaki o dobrym pochodzeniu, sprzedawane przez znane i posiadające dobre opinie hodowle.
Aby lepiej przybliżyć koszty zakupu szczeniaka, warto także omówić kwestie ewentualnych uprawnień wystawowych. Jack russell terrier hodowla może sprzedawać szczenięta w opcji na tak zwane kolana lub w opcji wystawowej. Cena szczeniąt z uprawnieniami do brania udziału w wystawach z pewnością przekroczy kwotę 5 000 zł. Im bardziej rozpoznawana jack russell terrier hodowla i utytułowana linia hodowlana, tym wyższa cena za wystawowego szczeniaka. Nie bez znaczenia może okazać sie też płeć wybranego pupila. Suczki wystawowe mogą być odczuwalnie droższe od piesków.
JRT - zalety i wady
- chętny do współpracy z człowiekiem
- łatwa pielęgnacja
- wesoły
- przyjacielski
- upartość
- problemy na skupieniem uwagi
JRT - wygląd
- mocne i zdrowe uzębienie,
- oczy w kształcie migdała,
- nos czarny,
- prosty grzbiet
- krótkowłosy
- gładkie, szorstkie lub drutowate
- białe z brązowymi znaczeniami,
- białe z czarnymi znaczeniami,
- białe z rudymi znaczeniami
Galeria zdjęć - JRT
Charakter jack russell terriera
- pewny siebie,
- czujny,
- odważny,
- żywy,
- inteligentny,
- przyjazny
JRT - dla kogo?
- dla osób aktywnych,
- dla rodzin z dziećmi,
- dla singli,
- dla par
Pielęgnacja jack russell terriera
- skracanie pazurów,
- czyszczenie uszu,
- mycie zębów,
- szczotkowanie sierści,
- kąpiele
- Karma gotowa sucha,
- Karma gotowa mokra,
- Dieta domowa,
- Dieta surowa (BARF),
- Karma dla ras małych
- zwichnięcia rzepki,
- problemy stomatologiczne,
- urazy kończyn