Irlandzki spaniel wodny

Skąd pochodzi rasa irish water?


Pochodzenie tego pieska nie jest do końca pewne. Przyjęło się jednak, iż spaniele wodne z Irlandii pochodzą od psów perskich. Przywędrowały ponoć przez Hiszpanię, a dawniej wykorzystywano spaniele wodne w polowaniach na ptaki wodne. Nie ma nigdzie wzmianki o tym, jakie cechy anatomiczne pies ten dokładnie dziedziczył po przodkach. Nie ma też historii owłosionego ogona psów, którzy podobny jest do szczurzego i w ogóle nie pasuje do reszty ciała.

Tak naprawdę, pieski stały się popularne w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to z ich umiejętności zaczęli korzystać myśliwi. Wtedy założono nawet oficjalny klub rasy irish water. Dziś określa się tego spaniela jako dowodny.

Wygląd spaniela dowodnego

Jeżeli chodzi o jego wielkość, pieski mają zazwyczaj między 53 a 59 cm w kłębie, zaś suki ok. 51 – 56 cm. Samce ważą między 22 – 26 kg, a suczki 21 – 25 kg. Maść irlandzkich spanieli wodnych jest ciemnobrązowa, bez wyjątków – w przeciwieństwie do sierści, którą posiada np. spaniel amerykański albo clumber spaniel. Szata irish water jest półdługa i złożona ze skręconych, bardzo gęstych loków. Przypomina w dotyku wełnę, będąc jednak hipoalergiczna.

Irlandzki spaniel wodny jest bardzo eleganckim pieskiem, wyróżniającym się mocną budową i niedługimi kończynami. Jest sylwetka jest krępa, ale zwarta. Oczy psa są małe i bardzo inteligentne, uszy długie, a ogon gładki i krótki, zupełnie nie pasujący do całej budowy pieska.

Żywienie i pielęgnacja irlandzkiego spaniela wodnego

Szczeniaki cocker spaniela potrzebują zbilansowanej diety – niezależnie od tego, czy to cocker spaniel amerykański czy też irlandzki. Dieta powinna być wzbogacona w cenne składniki odżywcze, a także świeżą wodę. Aby pies mógł być zawsze w dobrej kondycji, należy regularnie go ważyć oraz badać. Warto będzie stosować się również do zaleceń, które wyjaśni hodowla cocker spanieli przy odbiorze szczeniaka.

Sierść irlandzkiego spaniela wodnego jest pełna loczków, a także tłusta. To naturalna ochrona przed zimną wodą. By taką sierść uczesać, trzeba będzie użyć rzadkiego grzebienia, czesząc psa minimum raz w tygodniu. Pieska trzeba też strzyc i kąpać, najlepiej co kilka miesięcy. Dowodny pies powinien mieć też pryskaną sierść wodą, żeby loczki mogły się swobodnie kręcić. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o TOP 10 ras średnich psów.

Rasowe psy irlandzki spaniel wodny

Charakter irlandzkich psów wodnych

Szczeniaki cocker spaniela zazwyczaj są pieskami rodzinnymi, oddanymi i bardzo czułymi. Dotyczy to rasy clumber spaniel, ale też irlandzkich spanieli wodnych. To rasa uwielbiająca zabawę, z dużym poczuciem humoru. Mimo, że pies lubi się bawić, to bywa też zrównoważony – kiedy trzeba, zachowuje spokój. Nie da się odmówić irlandzkim spanielom wodnym inteligencji. Są świetnymi pomocnikami, którym bez cienia wątpliwości można zaufać. Należy jednak pamiętać, że piesek bywa nieufny i ostrożny wobec obcych.

Irlandzki spaniel wodny leżący w trawniku, a także jego cena za szczeniaka z rodowodem
Irlandzki spaniel wodny lub dowodny, a także jego usposobienie, charakter i cena

Irlandzki cocker spaniel wodny bardzo szybko obdarza zaufaniem swojego właściciela. Mimo, że bardzo ceni sobie jego towarzystwo, to nie będzie miał większych problemów ze zniesieniem samotności. Oczywiście o tyle, o ile opiekun nie będzie wychodził na zbyt długo. Zapewnij jednak pieskowi możliwie dużo atrakcji, również zostawiając go samego. Inaczej może zniszczyć kilka przedmiotów w domu.

Irlandzki spaniel wodny jest bardzo posłuszny. Szybko się uczy i wiele rozumie, a także chętnie wykonuje polecenia. Pod warunkiem, że będziesz mieć do psa szacunek i będziesz wobec niego konsekwentny (ale nie agresywny!). Pamiętaj jedynie o tym, że pies ma instynkt myśliwski, który dość mocno jest u niego rozwinięty. Może więc podczas spaceru wyruszyć w pościg za swoim tropem!

Co jeszcze warto wiedzieć o irlandzkim spanielu dowodnym?

Jest to rasa, która raczej nie powinna mieszkać w bloku. Zdecydowanie lepiej będzie pieskowi na wsi, możliwie blisko zbiornika z wodą. Tam będzie mógł bowiem pływać i szaleć! Pies ten potrzebuje dużo ruchu i ćwiczeń, ponieważ jego temperament jest dość żywiołowy. Codziennie powinieneś mu więc zapewniać nie tylko nowe bodźce fizyczne, ale też umysłowe. Co ciekawe, psa można łatwo zabierać w podróże – oczywiście, przyzwyczajając go do nich w szczenięcym wieku.

Irlandzki spaniel wodny spokojnie może dorastać z kotem – pod warunkiem, że od młodości. Rasa dobrze porozumiewa się z innymi psami, jeżeli zadbasz o jego socjalizację. Piesek lubi dzieci i chętnie spędza z nimi czas.

Pamiętaj, że…

Hodowla cocker spanieli może wycenić pieska wg. pochodzenia rodziców, a także innych cech charakterystycznych dla rasy. Zazwyczaj jednak cena psa zaczyna się od 3000 zł za psa z rodowodem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny