Długość szczura dzikiego. Ile żyje szczur śniady i szczur wędrowny?

Szczur śniady oraz szczur wędrowny to występujące powszechnie, dzikie gryzonie. Każdy z nich wygląda nieco inaczej i posiada różne rozmiary. Dzikie gryzonie występują w terenach miejskich, w gospodarstwach, halach magazynowych, w pobliżu zbiorników wodnych czy oczyszczalni ścieków.

Szczur wędrowny i szczur śniady nie są wyjątkowo żywotnymi stworzeniami. Średnia długość życia szczura jest ściśle uzależniona od warunków, w których egzystuje. Szczury, które muszą wytrzymywać długo bez jedzenia, często osiągają mniejszą długość życia szczura niż osobniki żyjące w pobliżu bogatych w pożywienie terenów.

Ile żyje szczur w środowisku naturalnym? Szczur śniady przeważnie dożywa około 12 miesięcy. Wiek może być zdeterminowany przez warunki środowiskowe. Wiele młodych osobników ginie poprzez celową deratyzacje lub nieprzystosowanie do warunków życia w terenach miejskich. Szczur wędrowny okazuje się bardziej żywotnym szkodnikiem. Średnia długość życia szczura dzikiego wynosi około dwóch lat. Niektóre szczury dożywają też do trzeciego roku życia, a zatem mogą być znacznie bardziej żywotne niż szczur śniady.

Niektórzy posiadacze klatek żywołownych zastanawiają się też, ile żyje szczur bez jedzenia. Ssaki wytrzymują bez jedzenia od kilku do kilkunastu dni. Okres ten może ulec znacznemu skróceniu, jeśli stworzenie bez jedzenia jest również pozbawione wody. Dlatego decydując się na zakup klatek żywołownych, należy regularnie kontrolować ich stan i przenosić szkodniki w innej miejsce, zaraz po ich złapaniu.

Ile żyje szczur hodowlany?

Szczury hodowlane przeważnie żyją znacznie dłużej niż osobniki dzikie. Wiąże się to z kilkoma podstawowymi czynnikami. Należy do nich między innymi odpowiednie żywienie, dobre warunki życiowe, a często także opieka weterynaryjna.

Domowe szczury hodowlane (np. szczur dumbo kapturowy) wyglądają bardzo efektownie i przybierają zróżnicowaną wielkość ciała. Ich wiek może okazać się dość imponujący, a dobrze zadbane, domowe pupile hodowlane często dożywają sędziwego wieku.

To szczurki lubią najbardziej!

Ile żyje szczur hodowlany? Domowy szczur przeważnie żyje około trzech lat. Może i nie jest to wyjątkowo długo, jednak wynik może być kilkukrotnie lepszy w porównaniu do średniej długości życia osobników dzikich (np. szczur śniady).

Niektóre domowe pupile żyją wyjątkowo długo, bo nawet ponad 5 lat. Rekordzistą Guinnessa jest szczur imieniem Rodney. Ten domowy gryzoń przeżył 7 lat w dobrych warunkach hodowlanych. Rekord jest bardzo trudny do pobicia, bowiem większość gryzoni bardzo szybko się starzeje. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat szczura śniadego.

Hodowla szczurów. Jak wydłużyć długość życia gryzoni domowych?

Jak już wiemy, dzikie gryzonie nie dożywają takiego wieku, jak szczurki hodowlane. Domowy pupil może być ulubieńcem rodziny i wyjątkowo przyjaznym gryzoniem. Zapewnienie mu odpowiednich warunków z pewnością wpłynie na zwiększenie długości życia.

Szczur na podłodze w domu, a także ile żyje szczur i długość życia szczura
Długość życia szczura krok po kroku, czyli ile żyje szczur hodowlany i dziki

Podstawą okazuje się wielkość klatki. Szczury hodowlane i dzikie są stworzeniami stadnymi, co oznacza, że hodowla szczurów powinna składać się z przynajmniej dwóch osobników. Należy dopasować do nich odpowiednią wielkość klatki. Przyjmuje się, że minimalna wielkość klatki to 40 x 60 cm u podstawy i minimum 75 cm wysokości. Im większa liczba osobników w rodzinnym stadzie, tym większa wielkość klatki.

Dobra hodowla szczurów bierze pod uwagę nie tylko samą wielkość klatki, ale i jej wyposażenie. Szczurki hodowlane lubią przebywać w osłoniętych domkach, które stają się niezbędnym gadżetem. W klatce powinno znaleźć się też poidełko i karmnik. Większa hodowla szczurów przeważnie organizuje także specjalne przestrzenie do zabawy gryzoni. Możemy je też wykonać samodzielnie, umieszczając w klatce własnej roboty hamaki czy tunele. Większa aktywność pupila pozytywnie wpłynie na jego kondycję i może zwiększyć długość życia szczura.

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na długość życia szczura jest prawidłowe żywienie. Dlatego przed założeniem pierwszej hodowli, warto dowiedzieć się, jak wygląda żywienie gryzoni kapturowych czy dumbo. Szczur kapturowy i każdy inny jest typem wszystkożercy. Nie oznacza to jednak, że możemy dawać mu nadgniłe kawałki owoców czy przeterminowaną żywność. Gryzoń zje takie produkty jedynie w przypadku silnego głodu, jednak nie będzie to korzystne dla jego zdrowia.

W ofertach sklepów zoologicznych znajdziemy gotowe karmy dla szczurów. Możemy je zastosować przy odmianach kapturowych dumbo i innych szczurach hodowlanych. Dobrze dobrana mieszanka będzie w stanie zapewnić całościowe zapotrzebowanie na białko, tłuszcze i węglowodany. Karma gotowa może stanowić podstawę diety. Jako uzupełnienie świetnie sprawdzają się kawałki warzyw i owoców. Nie należy przesadzać z ich ilością ze względu na dużą ilość cukru. Codzienna dieta może być też urozmaicona o produkty pochodzenia zwierzęcego. W tej kategorii świetnie sprawdzają się kurze jajka i ser, które stanowią bogate źródło białka.

ikona podziel się Przekaż dalej