Ile żyje papuga? Zobacz, jaka jest długość życia popularnego ptaka domowego
Ile żyje papuga? To pytanie, które bardzo często pojawia się u początkujących hodowców tych przepięknych ptaków. To, jak długo żyją papugi, zależy głównie od ich gatunku, a także od genów i pielęgnacji przez opiekuna. Ile lat żyją papugi żako, ary, faliste, nimfy, nierozłączki lub inne papugi domowe? Dowiedz się, jaka jest długość życia poszczególnych gatunków papug i w jaki sposób możesz pomóc im przetrwać dłużej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ptakach domowych.
Ile żyje papuga? Sprawdź, jak długo mogą żyć papugi
Papużka kontra gatunek – długość życia różnych papug
Papugi są bardzo zróżnicowanym gatunkiem ptaków. Dzielą się one ze względu na pochodzenie czy wymagania, a także wygląd i długość życia. Zwykle ara może dożyć nawet 50 lat, choć bywa i więcej. Zdecydowanie, większe papugi będą żyć dłużej od tych mniejszych – to uwarunkowane genetycznie. Papugi z rodziny kakaduowatych mogą żyć nawet ponad 60 lat – czyli więcej, niż potrafią dożyć niektórzy ludzie. Średnie papugi dożywają ok. 30 lat (np. nimfy), a te mniejsze ok. 20 lat (nierozłączki, faliste). Jak długo żyją papugi według gatunku? Sprawdźmy to:
- Faliste: 7-10 lat
- Nierozłączki: 10 lat
- Stadniczka spiżowa: 15 lat
- Nimfy: 20-30 lat
- Ary: 30-50 lat
- Modroara hiacyntowa: 50 lat
- Żako (szara): 40-60 lat
- Kakadu: 60 lat
Oczywiście, szara papużka żako czy kolorowa ara nie są jedynymi przedstawicielami rodziny papug. W ramach rodziny ptaków papugowanych, wyróżniamy ok. 356 gatunków papug. Jednak, nie każda papuga nadaje się oczywiście na domowe zwierzątko.
Papuga, która przeżyła najwięcej lat – rekord w Księdze Guinessa
Ciężko jest dokładnie określić, jaka może być rekordowa długość życia papugi. Okazuje się bowiem, że np. właściciele papugi nie mają żadnych dokumentów poświadczających rzeczywisty wiek swojego ptaka. Księga Guinessa wskazuje jednak na to, że najstarszą papugą był niejaki Cookie – ognistoczuba papużka, żyjąca w Stanach Zjednoczonych w Brookfield. Cookie miał aż 83 lata, gdy zmarł. Możliwe jednak, że takich papug było znacznie więcej – jednak nie wszędzie notowany jest ich wiek, poza hodowlami czy zoo.
Za długość życia u papug odpowiada oczywiście nie tylko jej gatunek, ale także dobre geny. W zasadzie, jest to podstawa definiująca ich możliwość przeżycia wielu lat. To geny decydują w dużej mierze o odporności papugi czy np. tendencji do zachorowań. Jeżeli papuga będzie miała dobre geny, z całą pewnością przeżyje w zdrowiu wiele kolejnych lat. Dlatego zawsze powinno się sprawdzać źródło pochodzenia papugi i możliwie zajrzeć w dane rodziców. Obciążone genetycznie papugi przekazują złe geny dalej. Musisz więc mieć świadomość przeszłości papugi i tego, z jakiej hodowli ją kupujesz. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach dla ptaków.
Dowiedz się, ile żyje papuga
W jaki sposób przedłużyć życie swojej papudze?
Papugi mogą dożyć naprawdę wielu lat. Ciężko jednak o to w domowej hodowli, jak bardzo nie opiekowalibyśmy się ptakami. Mimo wszystko, dzięki odpowiedniej wiedzy i pielęgnacji czy żywieniu papug możemy sprawić, że będą długo żyły. Budki lęgowe dla papug czy oswojenie ich charakteru to jedno. Ale, na długość życia papug wpływa również wiele różnych czynników – w tym nasze podejście do ich pielęgnacji oraz odżywiania.
Przede wszystkim, nigdy nie lekceważ chorób ptaków. U papug jest tak, że one zazwyczaj szybko postępują. Zatem, powinieneś pilnie przyglądać się swojemu ulubieńcowi – czy nie pojawiły się np. jakieś zmiany w jego zachowaniu, samopoczuciu. Gdy tylko zauważysz jakąś niepokojącą zmianę, powinieneś od razu skontaktować się z weterynarzem. Ważne jest również, abyś regularnie sprzątał klatkę, wymieniał papudze wodę i karmił ją wysokojakościowym jedzeniem. Ptak nie może być również narażony na przegrzanie lub wyziębienie.
Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!
Czym karmić papugę, by dłużej żyła?
Odpowiednia dieta dla papugi jest kluczowa w ich długim życiu. Zamiast wybierać budki lęgowe dla papug, skup się lepiej na wypracowaniu ich dobrej diety. Oczywiście, podstawą jest wysokojakościowa mieszanka ziaren. Jednak, oprócz tej mieszanki konieczne będzie podawanie swojej papudze m.in.:
- świeżej zieleniny,
- warzyw,
- owoców,
- jaj,
- kiełków.
Papugi muszą mieć dostarczaną odpowiednią ilość białka oraz wapnia, by mogły dobrze się rozwijać. Karma dla ptaków powinna być dopasowana do danego gatunku. Ważne, by była odpowiednio zbilansowana i kaloryczna, a także by nie zawierała np. sztucznych dodatków.
Poza karmieniem papugi, musisz umożliwić jej latanie po pokoju. Nie może być tak, że zamkniesz papugę w klatce i nie dasz jej się poruszać. Wbrew pozorom, papuga powinna móc latać nawet kilka godzin dziennie. Rzecz jasna, konieczne będzie przygotowanie dla niej odpowiedniej przestrzeni do latania tak, by ptak nie wyrządził sobie krzywdy (np. poprzez zasłonięcie luster, okien czy ostrych krawędzi mebli itd.). Musisz jednak odpowiednio wcześniej przygotować papugę do latania, oswajając ją i będąc obecnym podczas pierwszych lotów ptaka. Dzięki temu, zapewnisz papudze dłuższe, zdrowsze i weselsze życie.