Ile żyją papugi faliste? Ważne informacje

Od czego zależy długość życia papug?

Papugi to zróżnicowany gatunek ptaków. Można podzielić je na różne odmiany, np. ze względu na wygląd, pochodzenie, wymagania, ale i długość życia. Przyjęło się, że większe papugi (jak żako lub ara) żyją dłużej od mniejszych (jak nimfa, nierozłączki czy falista). Duże papugi często żyją nawet więcej lat, niż… niektórzy ludzie! Według gatunku, sprawdzić można średnią długość życia poszczególnych papug – w tym interesującej nas dziś papugi falistej.

  • Kakadu – ok. 60 lat
  • Żako – ok. 40-60 lat
  • Ara – ok. 30-50 lat
  • Nimfa – ok. 20-30 lat
  • Nierozłączki – ok. 10 lat
  • Falista – ok. 7-10 lat

Można łatwo wywnioskować więc, że papużka falista żyje o wiele krócej, niż nimfa lub ara. Jednak, wiele zależeć będzie od pielęgnacji i odpowiedniego hodowania papug. Prawidłowa opieka nad papugą może wydłużyć jej życie – a na pewno sprawić, że będzie ono zdrowsze i szczęśliwsze.

Ile lat żyje papuga falista?

Chyba każdy przyszły hodowca zastanawia się nad tym, ile żyją papugi faliste. Rzecz jasna, długość życia papugi falistej podobnie, jak hodowla papugi nimfy czy nierozłączek, zależy od różnych czynników. Jednym z nich jest odpowiednia dieta ptaków, a więc karma dla papug. Pokarm dla papug powinien być odpowiednio zbilansowany i dopasowany do danego gatunku. Ważna jest też świeża woda, dbanie o higienę papugi oraz o czystość jej otoczenia. Każdy hodowca powinien też reagować na ewentualne zmiany w zachowaniu papugi – mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie.

Niestety, papuga falista nie należy do długowiecznych tak, jak np. żako. Z reguły, papuga falista dożywa ok. 7-8 lat. Zdarza się jednak bardzo często, że odpowiednio żywiona i pielęgnowana papuga falista przeżywa nawet 15 lat. Jeżeli chcesz, by żyła tak długo jak nimfa, powinieneś zdać sobie sprawę z kilku spraw. Przede wszystkim jednak, papuga musi zostać kupiona w dobrej hodowli. Zarówno hodowla falistych papug, jak i hodowla papugi nimfy czy innych, powinna być zarejestrowana i polecana przez innych. Lepiej nie brać papugi z niepewnego źródła – kto wie, czy nie jest chora albo zraniona. Pamiętaj, że dobra hodowla zapewnia papugom dobre warunki lęgowe. To z kolei wpływa na lepsze i dłuższe życie ptaków. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o klatkach dla papug.

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Dowiedz się, ile żyją papugi faliste

Co zrobić, by papuga falista długo żyła?

Oprócz kupna papugi falistej z dobrej hodowli, powinieneś regularnie odwiedzać z ptakiem lekarza weterynarii. Idealnie, jeżeli będzie to specjalista od ptaków egzotycznych. Specjalista będzie mógł kontrolować papugę falistą i trafnie wypatrywać ewentualnych zmian czy nieprawidłowości. Początkujący hodowca może nie zauważyć objawów takich, jak:

  • słabej jakości upierzenie,
  • słabo rozwinięte mięśnie,
  • pasożyty zewnętrzne,
  • wychudzenie.

Długość życia papug falistych zależy od ich pielęgnacji i miejsca. Papugi faliste na konarze drzewa.
Długość życia papugi falistej jest zależna od wielu czynników. Ile żyją papugi faliste?

Lekarz zbada papugę, wykluczając obecność np. pasożytów czy chorób, których mogła nabawić się papuga. Kontrolne wizyty z ptakiem zapewnią mu lepsze i dłuższe życie. Dzięki odpowiedniej wiedzy, specjalista od ptaków egzotycznych pomoże w przedłużeniu życia papugi. Gdy tylko zauważysz jakąś niepokojącą zmianę, od razu skontaktuj się z weterynarzem.

Czym karmić papugę falistą, by wydłużyć jej życie?

Dobrze dobrany, zbilansowany pokarm dla papug jest podstawą w zapewnieniu im długiego i zdrowego życia. Wysokojakościowa mieszanka ziaren to kluczowa sprawa. Oczywiście, oprócz mieszanki niezbędne będzie podawanie swojej papudze warzyw (np. marchewki), owoców (np. jabłek), mieszanki jajecznej, kiełków oraz świeżej zieleniny (np. babki lancetowatej). Papugi faliste powinny mieć dostarczaną odpowiednią ilość białka oraz wapnia po to, by mogły prawidłowo się rozwijać. Karma dla papug powinna być odpowiednio zbilansowana i kaloryczna, a także pozbawiona sztucznych dodatków. Powinna zawierać za to kanar i dużą ilość prosa. Warto podawać swojej nimfie również nasionka roślin zielnych, a już zwłaszcza trawy Mitchela. Od czasu do czasu, uzupełnij karmę dla falistej papugi o nasiona słonecznika.

Warto również umożliwić swojej papudze falistej latanie po pokoju. Nie zamykaj jej na wiele godzin w klatce! Papuga powinna latać nawet kilka godzin dziennie oraz mieć przygotowaną przestrzeń do lotu tak, by nie wyrządziła sobie krzywdy. Zasłoń więc ostre krawędzie mebli, lustra czy okna. Dzięki temu, papuga nie zrani się, swobodnie rozprostuje skrzydła i będzie mogła aktywnie spędzić czas – co pozwoli wydłużyć jej życie. Ustaw klatkę w miejscu z dala od źródła przewiewu czy gorąca (jak okno, balkon, kaloryfer). Zapewnij też towarzystwo swojej papużce falistej, ponieważ nie lubi ona spędzać czasu samotnie.

ikona podziel się Przekaż dalej