Podatek od psa w Polsce – czy jest obowiązkowy? Ile wynosi?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy podatek jest obowiązkowy. Odpowiedź nie jest tu jednolita. Podatek od posiadania psa obowiązuje jedynie w wybranych rejonach naszego kraju, a jego wysokość może być zróżnicowana.

Warto wiedzieć, że opłata od posiadania psa na wsi czy w mieście zależy od indywidualnej decyzji lokalnych władz administracji państwowej. Wiele miast w Polsce całkowicie rezygnuje z opłat od posiadania psa, jednak niektóre traktują je jako obowiązek mieszkańców. Dlatego możemy stwierdzić, że podatek od psa jest obowiązkowy na wsi czy w mieście objętym owymi opłatami. W takich rejonach konieczna jest rejestracja psa w gminie.

Warto podkreślić, iż podatek od psa jest w pełni określany i usystematyzowany przez władze gminy. W Polsce nie istnieją jednolite przepisy, które mogłyby regulować wysokość opłat od posiadania pupila. Jedyną wytyczną znajdziemy na stronie Ministerstwa Finansów. Według zapisów ustawowych, maksymalna opłata od posiadania psa w Polsce (na wsi czy w mieście) nie może przekraczać kwoty 125,40 zł. Jest to maksymalna kwota, której mogą oczekiwać od nas władze gmin. Warto przy tym pamiętać, że wysokość maksymalnej opłaty dotyczy jednego psa. Jeśli mamy kilka czworonogów, wartość podatku od posiadania psa będzie mnożona przez ustaloną w gminie wartość.

Ustalona przez Ministerstwo Finansów maksymalna kwota podatku od posiadania psa nie oznacza jeszcze, że taka wysokość zostanie narzucona przez gminy. W praktyce wiele miast w Polsce ogranicza wysokość opłaty do kilkudziesięciu złotych. Niektóre większe miasta i gminy na wsi całkowicie rezygnują z pobierania opłat od posiadania czworonoga. Dlatego osoby, które chcą dowiedzieć się, ile kosztuje podatek od psa, powinny zwrócić się do lokalnych władz administracji państwowej.

Osoby zwolnione z podatku od posiadania psa

Opłata od posiadania psa ma charakter obowiązkowy i dotyczy mieszkańców gmin, objętych obowiązkowym podatkiem. Istnieją jednak wyjątki, które zostały całkowicie zwolnione z konieczności opłacania wyżej wymienionego podatku. Poniżej wymienimy grupy, które nie muszą dokonywać corocznych opłat za psa.

  • Osoby samotne, posiadające ponad 65 lat i samotnie prowadzące własne gospodarstwo domowe.
  • Osoby niewidome, które posiadają psa asystenta i przewodnika.
  • Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Warto tutaj podkreślić, że osoba niepełnosprawna nie musi posiadać psa przewodnika czy psa pracującego. Przysługuje jej zwolnienie z konieczności opłacania podatku za jednego psa. W przypadku posiadania kilku pupili, opłata będzie naliczana od drugiego i każdego kolejnego psa.
  • Dyplomaci i członkowie urzędów konsularnych. Dotyczy to osób, które nie mają polskiego obywatelstwa ani stałego miejsca zameldowania w Polsce.
  • Osoby objęte podatkiem rolnym od gospodarstw rolnych. W ich przypadku przysługuje zwolnienie z podatku od maksymalnie dwóch psów.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pies ze swoim właściciele przeglądającym rachunki oraz informacje, ile wynosi podatek od psa
Ile wynosi i czy podatek od psa jest obowiązkowy, czyli co warto wiedzieć

Powyższe osoby są całkowicie zwolnione z konieczności opłacania podatku od psa we wszystkich regionach naszego kraju. Jednak niektóre miasta poszerzają listę o kolejnych lokalnych mieszkańców. Dotyczy to głównie osób, które postanowiły adoptować psa ze schroniska. W wielu przypadkach pies z adopcji zostaje w pełni zwolniony z opłat podatkowych, a zadaniem nowego właściciela jest jedynie przedstawienie odpowiedniej dokumentacji, która potwierdza nabycie zwierzęcia. Co ciekawe, zwolnienie dotyczy to wszystkich adoptowanych psów, które posiada dana osoba. Jeśli rozważasz zakup lub przygarnięcie psa, sprawdź także ten artykuł o wyprawce dla psa.

Do kiedy należy uiścić podatek od psa?

W urzędzie miasta dowiemy się, ile kosztuje podatek od psa w danej lokalizacji. Z tego rodzaju podatku zostały zwolnione inne zwierzęta domowe, a opłata dotyczy wyłącznie psów. Rejestracja psa w gminie nic nie kosztuje i nie zawsze jest obowiązkowa. Brak obowiązku rejestracji dotyczy tych lokalizacji, w których podatek od psa nie jest wymagany. Wyjątek stanowią jedynie rasy uznane za agresywne.

Osoby objęte obowiązkiem opłacenia podatku powinny dowiedzieć się, ile on kosztuje. Opłata powinna być uiszczona do 30 kwietnia każdego roku. Jeśli pies przybył do nas w połowie roku, wówczas opłata kosztuje połowę stawki rocznej. Termin uiszczenia opłaty jest uzależniony od terminu zakupu bądź narodzin zwierzęcia. Większość władz przyjmuje tutaj okres dwóch miesięcy od nabycia lub narodzin psa. W tym czasie należy zgłosić jego posiadanie do lokalnych władz administracji państwowej i uiścić podatek.

Rejestracja psa w gminie

Po zakupie psa warto upewnić się, czy rejestracja psa w gminie jest obowiązkowa. Konieczność zarejestrowania pupila dotyczy wszystkich lokalizacji, które wprowadziły obowiązek opłacania podatku od posiadania psa. Na podstawie rejestracji nalicza się stosowną, roczną opłatę. Dotyczy to wszystkich psów, które przebywają w danym gospodarstwie domowym.

Zgłoszenie psa w urzędzie gminy nie będzie konieczne, jeśli władze administracji państwowej nie prowadzą takiej dokumentacji. Wszelkie informacje uzyskamy w dziale finansowym danej gminy. Dowiemy się z niego o konieczności lub braku opłaty za posiadanie psa. Co więcej, uzyskamy informację na temat wysokości oraz terminu corocznie naliczonego podatku. W tym samym miejscu zgłaszamy wszystkie zmiany dotyczące posiadania psów.

ikona podziel się Przekaż dalej