Ile waży buldog francuski? Prawidłowa waga od szczeniaka do dorosłego psa
Waga buldoga francuskiego jest jedną z istotnych kwestii, które nurtują potencjalnych i obecnych właścicieli. Wiele osób zastanawia się, jaka jest prawidłowa waga i wzrost psów tej rasy, a także ile waży buldożek w wieku szczenięcym. Dlatego poniżej omówimy wymiary buldoga francuskiego, podpowiemy, ile powinien ważyć szczeniak, a także dorosły dog francuski.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o buldogach francuskich.
Ile powinien ważyć buldog francuski w wieku dorosłym?
Prawidłowa waga buldoga francuskiego
Pożądana waga i wzrost psa zostaje określona we wzorcu rasy. To dzięki niemu możemy dowiedzieć się o standardach hodowlanych, stawianych psom rasowym. Informacje wzorca buldożków wskazują, że dorosła suczka powinna ważyć 8 do 13 kilogramów. Są to pożądane rozmiary pupila o prawidłowej budowie ciała. Dorosły pies może być nieco większy. Waga buldoga francuskiego w wieku dorosłym wynosi 9 do 14 kilogramów. W standardach rasy nie uwzględnia się takich pojęć jak miniaturka. Dog francuski miniaturka może posiadać mniejszą wagę, jednak nie jest ona uznawana przez FCI.
Omawiając wymiary buldoga francuskiego, nie sposób pominąć jego wzrostu. Dog francuski posiada niewielkie rozmiary. Szary czy czarny buldog francuski rośnie do około 27 – 35 cm wysokości w kłębie. Waga i wzrost suczki okazują się nieco mniejsze. Dorosła suczka osiąga rozmiary w przedziale 24 do 32 cm w kłębie. Tak zwana miniaturka będzie nieco niższa.
Jak widzimy, waga buldoga francuskiego jest dość wysoka w stosunku do jego wzrostu. Wszystko za sprawą bardzo charakterystycznej, krępej budowy ciała. Informacje historyczne wskazują na to, że dog francuski pochodzi z rodziny molosowatych. Jest to miniaturka potomków o znacznie większej masie ciała. Krępe rozmiary i silne umięśnienie sprawiają, że buldożek okazuje się ciężki jak na swoje rozmiary.
Do kiedy zmienia się waga i wzrost buldoga francuskiego?
Waga urodzeniowa szczeniaka rozpoczyna się od około 200 gramów. Jest to bardzo niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę rozmiary dorosłego osobnika. Wszystkie informacje o rasie wskazują na to, że dog francuski bardzo szybko przybiera na masie. Sprawdzona hodowla buldoga francuskiego powinna udzielić nam informacji na temat masy szczeniąt. Co więcej, podpowie jaka jest prawidłowa waga buldoga francuskiego z danej linii hodowlanej i pomoże w wyborze idealnego pupila dla rodziny.
Waga i wzrost zmieniają się wraz z wiekiem. Największy przyrost rozmiarów obserwujemy między 6, a 9 miesiącem życia psa. Jest to okres dojrzewania oraz bardzo intensywnego przyrostu wagi i wzrostu. W tym czasie nasz buldog francuski staje się odpowiednikiem ludzkiego nastolatka. Po około 12 miesiącu życia waga szczeniaka zaczyna się stabilizować. Niektóre psy osiągają już swoją optymalną masę ciała. Waga buldoga francuskiego może zmieniać się do około 2 roku życia. Do tego czasu następuje zwiększenie masy mięśniowej i nabieranie charakterystycznej, muskularnej postury ciała. A może zainteresuje cię także ten artykuł o niebieskim buldogu francuskim?
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Waga szczeniaka buldoga francuskiego
Uproszczone przeliczniki i tabela wagowa
Wiemy już jaki jest odpowiedni wzrost i prawidłowa waga buldoga francuskiego w wieku dorosłym. Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, ile waży buldog francuski w określonych fazach swojego wzrostu. Świeżo upieczeni właściciele rozważają też, jaka będzie docelowa waga ich domowego pupila.
Waga szczeniaka po narodzeniu wynosi około 200 gram. Każda hodowla buldoga francuskiego może posiadać w miotach większe i nieco mniejsze szczenięta. Waga szczeniaka może posłużyć nam do orientacyjnego określenia jego wagi docelowej. Ogólny przelicznik mówi, że waga szczenięcia w wieku 8 tygodni stanowi około jedną czwartą wagi docelowej. Jest to bardzo ogólny przelicznik, a ostateczna masa będzie w dużej mierze uzależniona od genetyki. Dobra hodowla buldoga francuskiego powinna udzielić nam wyczerpujących informacji na temat dokładniejszej, docelowej wagi szczeniąt z konkretnego miotu.
Osoby chcące poznać docelowe wymiary buldoga francuskiego, mogą także skorzystać z danych internetowych. Bez trudu znajdziemy tu informacje takie jak najczęstsze wady, długość życia, choroby, wzrost i waga szczenięcia. Pomocna okaże się też tabela wagowa, prezentująca średnią masę ciała szczeniąt w określonych miesiącach życia. Poniżej znajduje się tabela wagowa z zestawieniem średniej masy ciała szczeniąt w wieku od 1 do 12 miesięcy życia. Masa ciała stanowi tu wartość uśrednioną i została przedstawiona w dekagramach.
Wiek w miesiącach |
Waga szczeniaka |
1 miesiąc |
70 – 130 dag |
2 miesiące |
200 – 340 dag |
3 miesiące |
310 – 520 dag |
4 miesiące |
400 – 550 dag |
5 miesięcy |
480 – 780 dag |
6 miesięcy |
550 – 900 dag |
7 miesięcy |
650 – 1 100 dag |
8 miesięcy |
720 – 1 200 dag |
9 miesięcy |
800 – 1 300 dag |
10 – 12 miesięcy |
900 – 1 400 dag |
Jak widzimy, prawidłowa waga buldoga francuskiego w wieku 6 miesięcy wynosi około 9 kilogramów, a z każdym kolejnym miesiącem rozwój przybiera tempa. Waga buldoga francuskiego w wieku 10 – 12 miesięcy osiąga już parametry zgodne ze wzorcem rasy, a nasz brązowy czy czarny buldog francuski jest już niemal dorosły. Zaprezentowana tabela wagowa odnosi się do szczeniąt o prawidłowej budowie i proporcjach ciała. Tak zwana miniaturka może okazać się nieco lżejsza. Stanowi to wady w stosunku do wzorca rasy.
Długość życia i inne przydatne informacje
Znamy już prawidłowe wymiary buldoga francuskiego, jednak warto wskazać także inne, przydatne informacje dotyczące tej rasy (długość życia, wady, charakter). Dlatego poniżej pokrótce poruszymy kilka najistotniejszych kwestii.
Pierwsze istotne informacje to średnia długość życia. Okazuje się, że brązowy czy czarny buldog francuski są dość żywotnymi pupilami. Średnia długość życia wynosi od 10 do 14 lat, co jest całkiem dobrym wynikiem jak na psa pochodzącego z rodziny molosowatych (średnia długość życia większych raz zazwyczaj nie przekracza 10 lat).
Warto też wiedzieć, że na wymiary buldoga francuskiego mogą wpływać czynniki genetyczne, ilość spożywanego pokarmu, a także stan ich zdrowia. O ile nie mamy wpływu na czynniki genetyczne, o tyle dwa kolejne czynniki są od nas zależne. Brązowy, biały czy czarny buldog francuski może być dużym łakomczuchem. Dlatego warto odmierzać odpowiednie porcje posiłków i nie uczyć psa podjadania „ludzkich” przysmaków. Umożliwi to lepszą kontrolę wagi, a także zabezpieczy zdrowie naszego pupila.
Czy czarny buldog francuski posiada jakieś wady? Na to pytanie powinna odpowiedzieć hodowla buldoga francuskiego, z którego chcemy kupić szczeniaka. Często wymieniane wady tej rasy to zawziętość i nieustępliwość. Na szczęście hodowla buldoga francuskiego będzie w stanie wybrać dla nas szczeniaka, którego usposobienie będzie nam odpowiadało. Dla niektórych rodzin świetnie sprawdzi się bardziej żywiołowy, czarny buldog francuski, z kolei dla innych będzie to pies o bardziej stonowanym usposobieniu.