Cykl rujowy kotki – ile trwa ruja u kotki?

To kiedy u kotki pojawi się pierwsza ruja, jest zależne od:

  • rasy,
  • cech osobniczych,
  • pory roku, w której kotka dorasta.

Przyjmuje się, że pierwsza ruja powinna wystąpić między 5 a 10 miesiącem życia. Koty to zwierzęta sezonowo poliestralne. Co to oznacza? To, że podczas sezonu rozrodczego ruje będą występowały u nich cyklicznie. Najczęściej co 14-21 dni.

Sezon rozrodczy kotów w Polsce przypada wraz z wydłużaniem się dnia, dlatego rozpoczyna się w lutym lub w marcu, a kończy zwykle około października. Co ważne, kotki przeznaczone do rozrodu, które utrzymywane są w pomieszczeniach o odpowiednim natężeniu światła przez 14 godzin na dobę, mogą nie wykazywać tak zwanej fazy bez rujowej. Ruje będą zatem występowały nie tylko sezonowo, ale przez cały rok.

Jeżeli nie planujesz rozrodu swojej kotki, nie trać czasu i zdecyduj się na zabieg kastracji polegający na usunięciu macicy oraz jajników samicy. Można go przeprowadzić przed wystąpieniem pierwszej rui, co gwarantuje prawie 100% pewność, że u kotki nie wystąpią nowotwory gruczołu mlekowego. Można także przeprowadzić operację już po pierwszej rui, czyli między 6 a 13 miesiącem życia kotki. Jest ona wtedy w pełni dojrzała, a zagrożenie wystąpienia nowotworów gruczołu mlekowego jest wyższe o około 1%-2% niż u kotki kastrowanej przed pierwszą rują.

Ile trwa ciąża kota?

Jak długi kotka “chodzi w ciąży”?

Rozród hodowlany można zacząć między pierwszym a drugim rokiem życia kotki. Musi być ona, dojrzała, nie tylko płciowo, ale również fizjologicznie. Najlepszy termin jest zatem zależny zarówno od rasy, jak i od innych czynników.

Ciąża u kotek trwa 2 miesiące, czyli około 60-65 dni. Inaczej można powiedzieć, że kotka chodzi w ciąży 9-10 tygodni. Nie jest to jednak ścisła reguła. Niektóre kotki rodzą w 70 dniu ciąży. Przyjmuje się, że im mniej płodów, tym dłużej trwa ciąża. Dłuższą ciążę notuje się także u kotek większych rozmiarów, czyli np. u rasy maine coon. Zwracaj uwagę na terminy i pamiętaj, że prawidłowa ciąża u kotki nie powinna trwać dłużej niż 72 dni. W przypadku braku akcji porodowej najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Kocia ciąża – co dzieje się w trakcie poszczególnych tygodni?

  • 1 tydzień — pokryciu plemnik kocura mogą potrzebować w drogach rodnych samicy do około 7-10 dni i w tym czasie zapłodnić komórkę jajową. Po zapłodnieniu komórki jajowe są przenoszone do macicy przez jajowody, co trwa od 12 do 14 dni.
  • 2 tydzień — w tym okresie zapłodnione komórki jajowe są już zlokalizowane w macicy, gdzie zaczyna się formować łożysko. Jest to czas, gdy rozpoczyna się rozwój embrionalny kociąt. Na tym etapie nie ma żadnych zmian w zachowaniu ciężarnej samicy.
  • 3 tydzień – to czas, gdy trwa rozwój zarodów. U kociąt zaczynają rozwijać się narządy wewnętrzne, a u kotki można zauważyć powiększenie sutków.
  • 4 tydzień — wag aciężarnej kotki rośnie, ale u części kotek pojawiają się wymioty. Jeżeli są one uporczywe, powinieneś skontaktować się z lekarzem weterynarii. Staraj się już nie podnosić swojej kotki I delikatniej się z nią obchodzić, by nie spowodować urazów u przyszłego potomstwa. Niedelikatne zabiegi mogą doprowadzić nawet do poronienia.
  • 5 tydzień – szybki rozwój kociąt trwa, a zapotrzebowanie energetyczne u kotki wzrasta.
  • 6 tydzień – kocięta ciągle rosną i wymagają więcej pożywienia, apetyt kotki jest w tym okresie dość wysoki. Już jakiś czas wcześniej warto zatem zaoferować jej posiłki przeznaczone dla kotek ciężarnych oraz kociąt. Taka karma spełni wymagania żywieniowe zarówno miotu, jak i matki.
  • 7 tydzień – kota ma już zaokrąglony brzuch, a powiększająca się macica z kociętami wywiera ucisk na inne narządy wewnętrzne. Powoli prowadzi to do zmniejszania się jej apetytu. W takiej sytuacji należy podawać jej mniejsze, ale częstsze posiłki.
  • 8 tydzień — kocięta są już w pełni rozwinięte. Być może będziesz mógł zauważyć ich ruch w brzuszku Twojej pupilki.
  • 9 tydzień – u kotki w gruczołach mlekowych pojawia się pierwsza wydzielina. Kotka może urodzić w tym czasie, zwłaszcza jeśli “zbudowała” już gniazdo dla swoich młodych.
  • 10 tydzień — większość kotek rodzi do 9 tygodnia ciąży, ale u niektórych poród rozpoczyna się dopiero na początku 10 tygodnia. Sprawdź także ten artykuł na temat porodu kota krok po kroku.

Poród u kotki – jak długo trwa i jakie są objawy?

Symptomy zbliżającego się porodu u kotki

Wraz ze zbliżającym się porodem kotka będzie stawała się niespokojna. Jest to faza rozwierania szyjki macicy. W tym czasie z dróg rodnych może wydostawać się niewielka ilość wydzieliny, która będzie podbarwiona krwią.

W drugim etapie porodu mięsień macicy zaczyna coraz mocniejsze i częstsze skurcze. W ten sposób zaczyna się faza, w której będziesz obserwował wysiłek kotki związany z wypieraniem kociąt. Poród kociaka od rozpoczęcia tego etapu może zająć od pięciu do trzydziestu minut. Gdy głowa kociaka znajduje się już poza sromem, wystarczą jeden lub dwa dodatkowe skurcze, by zakończyć przejście pozostałych części ciała kociaka.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Trzeci etap porodu następuje natychmiast i polega na wydaleniu zielonkawo-czarnej masy, czyli oddzielonego łożyska. Zwykle jest ono wydalane natychmiast po każdym kociaku, chociaż czasami kolejny kociak rodzi się bardzo szybko, a łożysko pierwszego jest chwilowo opóźnione.

Po urodzeniu każdego młodego kotki oczyszczają jego jamę ustną i nos oraz odgryzają pępowinę. Odstępy między narodzinami kociąt są zmienne. Przeciętnie trwają od dziesięciu minut do godziny.

Jak długo czekać z wezwaniem lekarza weterynarii?

Warto wiedzieć, że w większości przypadków nie musisz pomagać swojej kotce podczas porodu. Zdrowa i w odpowiednim wieku kotka, która przez całą ciążę znajdowała się pod kontrolą lekarza weterynarii, zwykle rodzi kocięta samodzielnie. Zawsze trzeba być jednak czujnym i nienachalnie obserwować to, co będzie działo się w trakcie porodu. Wraz ze zbliżającym się rozwiązaniem należy przygotować dla kotki odpowiednie miejsce. Może to być kartonowe pudło lub koszyk wyścielony np. tetrowymi pieluszkami.

Na co zwracać uwagę? Wskazaniem do szukania pomocy lekarza weterynarii będzie:

  • bardzo obfite krwawienie lub zielona wydzielina z dróg rodnych,
  • występowanie parcia bez efektu,
  • przedłużanie się odstępu pomiędzy urodzeniem się kolejnych kociąt,
  • ospałość kocicy,
  • gorączka u samicy.

W tej sytuacji nie trać czasu i szukaj pomocy weterynaryjnej. U samicy może być potrzebne np. cesarskie cięcie.

Zdarza się, że kocięta rodzą się co kilka minut, ale czasami samica robi przerwę i wtedy rodzi nawet co 40 do 60 minut. Ten okres może się także sporadycznie wydłużać do dwóch lub trzech godzin. W takiej sytuacji poród powinien odbywać się pod kontrolą lekarza weterynarii.

Po porodzie jak każda kocia mama oraz kocięta powinny zostać skontrolowane przez lekarza weterynarii. W kolajnych dniach zwracaj uwagę na stan zdrowia kociej mamy i wszystkie objawy, które będą budziły Twój niepokój.

Wiesz już, ile trwa ciąża kota i jak przebiega poród kotki. Pamiętaj, by w tym szczególnym czasie nie zapominać o wizytach u lekarza weterynarii oraz odpowiednim żywieniu swojej podopiecznej.

ikona podziel się Przekaż dalej