Uzębienie kota - najważniejsze fakty

Ile koty mają zębów?

Kocięta rodzą się bezzębne. Pierwsze zęby mleczne pojawiają się w wieku 3 tygodni, a w wieku 6 tygodni kociak ma już komplet 26 mleczaków. Ich pielęgnacja sprowadza się głównie do prawidłowego odżywiania.

Wymiana zębów mlecznych na stałe następuje po ukończeniu 3 - 4 miesiąca życia. Procesowi temu często towarzyszy dyskomfort, czasem ból i nieprzyjemny zapach z pyszczka. Może on trwać nawet do ukończenia przez kota 12 miesiąca życia. Zęby mleczne najczęściej wypadają same podczas jedzenia lub zabawy.

Ile koty mają zębów stałych? Uzębienie stałe składa się z 30 zębów przystosowanych do mięsnej diety, czyli do rozcinania i rozrywania. Wyjątek stanowią siekacze, które są używane głównie przy zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak “rozcinanie” splątanego futerka czy zdejmowanie martwej łuski z pazura.

Ciekawostki o kocich zębach

W zębach kota nie powstają ubytki (tzw. próchnica), gdyż nie posiadają one płaskich powierzchni poziomych, na których mogłyby rozwijać się bakterie. Niestety, nie oznacza to, że kocie zęby się nie psują. Kamień nazębny u kota jest najczęstszą chorobą zębów u tego gatunku. Nieleczony kamień powoduje ból i zapalenie dziąseł.

Koty ukrywają każdy ból, w tym również ból zębów, dlatego tak trudno zorientować się, kiedy coś im dolega. Gdy już rozwinie się choroba, taka jak stan zapalny dziąseł, może być konieczne leczenie antybiotykami, takimi jak Duomox (na koci katar, jak i na zapalenie tkanek miękkich).

Zajmij się kocimi zębami!

Domowa pielęgnacja

Jeśli chcesz zająć się zębami kociego pupila, powinieneś zacząć od stopniowego przyzwyczajania go do dotykania warg i dziąseł. Dzięki cierpliwości i wytrwałości mruczek powinien w końcu pozwolić umyć sobie zęby.

“Mycie” kocich zębów przebiega inaczej niż u człowieka. Najważniejsze jest tarcie mechaniczne bez konieczności stosowania pasty. Ale jeśli już się na pastę zdecydujemy, to jej ilość powinna być niewielka.

Koty zazwyczaj nie lubią dotykania okolic pyszczka. Dlaczego? A dlaczego koty boją się ogórków? Bo kojarzą się one z wężami, które są naturalnymi wrogami kotów. Instynkt samozachowawczy każe kotom unikać “wężokształtnych” ogórków i ten sam instynkt każe im chronić wrażliwe części ciała, takie jak pyszczek.

Dlatego warto kota przyzwyczajać do dotykania warg i dziąseł od małego, obficie nagradzając za cierpliwość przysmakami. Taki trening stanowi doskonały wstęp do profilaktycznego mycia zębów. W przyszłości zaoszczędzi kotu wielu stresów i cierpień związanych z koniecznością zdejmowania kamienia nazębnego u weterynarza.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Jedzenie, które czyści zęby

Najbardziej naturalnym sposobem na czyszczenie kocich zębów jest podawanie mruczkowi dużych kawałków czerwonego mięsa lub mięsa z kością w postaci pałek i skrzydełek z kurczaka. Takie przekąski działają jak szczoteczka do zębów.

Większości kotów nie trzeba do takiej “terapii” przekonywać. Jest ona również relatywnie tania, za to bardzo skuteczna. Pałkę z kurczaka można podawać kotom, którym wyrznęły się zęby. Będzie to dla nich doskonałe ćwiczenie łowieckie oraz urozmaicenie codziennej rutyny. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł z informacjami, dlaczego koty mruczą.

Leczenie kocich zębów

A gdy już kamień nazębny się pojawi, nie pozostaje nic innego, jak usunąć go pod narkozą u weterynarza. Nie istnieją bowiem żadne domowe sposoby na przeprowadzenie takiego zabiegu w domu, mimo że producenci niektórych artykułów dla zwierząt twierdzą co innego.

Przed zabiegiem zdjęcia kamienia należy kotu wykonać profilaktyczne badanie krwi oraz echo serca. Po zabiegu zazwyczaj niepotrzebne jest specjalne leczenie, ale może być konieczne podawanie antybiotyku. Amoksycylina (popularny Duomox na koci katar) jest w tym przypadku stosowana najczęściej.

Aby ograniczyć przyrastanie kamienia już po zabiegu jego usunięcia, należy stosować preparaty polecane przez lekarza weterynarii, najlepiej takie bez smaku i zapachu. Niestety, w niektórych przypadkach kamień nazębny szybko się odnawia. Przyczyną tego zjawiska mogą być na przykład skłonności genetyczne.

Bibliografia:

  • https://sznupa.pl/blog/9-interesujacych-faktow-na-temat-zebow-twojego-kota/
  • https://www.lux-vet.pl/czy-koty-maja-mleczaki-jak-nalezy-dbac-o-zeby-mleczne-u-kota/
ikona podziel się Przekaż dalej