Charakterystyka siberian husky – co warto wiedzieć o psach tej rasy?

Wygląd psa rasy husky syberyjski

Siberian husky to pies o średnich rozmiarach ciała. Informacje pochodzące ze wzorca rasy wskazują, że idealna waga dorosłego psa wynosi 20 do 27 kg przy wysokości w kłębie 54 – 60 cm. Suczki tej rasy są delikatniejsze i mniejsze niż psy. Wzorcowa waga dorosłej suczki wynosi 16 do 23 kg, a wzrost w kłębie powinien mieścić się w granicach 50 – 56 cm.

Haskie syberyjskie należą do grupy szpiców i psów w typie pierwotnym. Posiadają płynny, swobodny chód, szpiczaste uczy oraz wyraziste oczy. Dopuszcza się błękitny oraz brązowy kolor oczu. Co ciekawe, siberian husky może posiadać jedno oko o zabarwieniu błękitnym, a drugie o zabarwieniu brązowym. Niektóre osobniki posiadają także dwa kolory na jednym oku, co jest cechą charakterystyczną dla rasy.

Warto także wiedzieć, że rasa psa była przez stulecia wykorzystywana do ciągnięcia sań. Wyróżnia się dużą wytrzymałością i posiada niezwykle gęstą, lekko gładką sierść. Bujny podszerstek i okrywa właściwa pełnią rolę naturalnego izolatora termicznego sprawiającego, że haskie są dobrze zabezpieczone przed działaniem niskich temperatur. Ich lekki chód oraz proporcjonalna budowa ciała wywołują wrażenie, jakby psy poruszały się bez żadnego wysiłku. Jest to zapewne związane z pierwotnym przeznaczeniem rasy i koniecznością pokonywania przez nią wielu kilometrów w trudnych warunkach terenowych. Haskie syberyjskie to rasa psa, który świetnie odnajduje się w roli towarzysza na wyjątkowo długie i aktywne spacery.

Prawdziwy charakter siberian husky

Wiemy już jak wygląda rasowy pies siberian husky, warto też zapoznać się z jego charakterem, który jest przedmiotem zainteresowania wielu miłośników czworonogów. Pies rasy siberian husky wyróżnia się dużą inteligencją oraz bystrością. Jest czujny, bardzo spostrzegawczy i chętny do kontaktu z człowiekiem. Siberiano huskie to psy, które dobrze dogadują się z osobami dorosłymi oraz z dziećmi. Zarówno małe szczeniaki, jak i dorosłe pupile są ciągle chętne do zabawy, a także radosne w kontaktach z człowiekiem. Posiadają niepohamowaną ilość energii, którą bardzo trudno opanowywać.

Opis zachowań wskazuje na to, że pieski tej rasy świetnie sprawdzają się w większych rodzinach. Pies silnie przywiązuje się do każdego członka swojego stada, odpowiednio prowadzony nie sprawia też konfliktów w relacjach z innymi psami lub kotami. Radosne zachowanie łączy się z niską konfliktowością. Psy rasy siberian husky rzadko próbują dominować, są wręcz przyjazne i czułe. Co ciekawe, dorosłe pieski wykazują przyjazne cechy charakteru także w stosunku do innych, nieznanych czworonogów. Ich niezwykle żywiołowe i radosne usposobienie sprawiają, że pupile chętnie bawią się na placach zabaw dla psów i z przyjemnością poznają innych przedstawicieli swojego gatunku.

Nasz inteligentny i łagodny towarzysz dogada się z innymi psami o średniej wielkości (na przykład owczarek). Niekiedy występują pewne problemy w kontaktach z mniejszymi czworonogami, bowiem są to pieski zbyt delikatne. Dorosły siberian huskie musi być nauczony kontaktu z mniejszymi pupilami już od czasów szczenięcych. Dzięki temu będzie wobec nich łagodny i delikatny. Warto przy tym pamiętać, iż niewłaściwie socjalizowane pieski mogą wykazywać zachowanie łowieckie. Stąd niekiedy chęć pogonienia za małym kotem czy psem. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z charakterystyką psa rasy husky.

Pies rasy husky syberyjski leżący na białym tle, a także siberian haskie i jego cena
Pies rasy husky syberyjski, czyli siberian haskie, jego usposobienie i charakter

Charakter huskie to także duża doza niezależności. Co prawda pieski mogą wyglądać jak maskotka, jednak są też uparte i potrafią postawić na swoim. Nawet najlepiej szkolone pieski siberian husky nie są bezwzględnie posłuszne swojemu właścicielowi. Ich niezależne usposobienie sprawia, że często ignorują komendy, które bardzo dobrze znają. Mogą też oddalać się od swojego właściciela na spacerach, a żadna atrakcyjna nagroda nie jest skuteczna w stu procentach.

Z uwagi na nieco niezależne i uparte usposobienie, pies rasy husky nie jest idealnym pupilem dla osoby początkującej. Haskie nie będą też najlepszą opcją dla osób, które oczekują od pupila bezwzględnego posłuszeństwa. Pozostawione same sobie często okazują się bardzo problematyczne, mogą niszczyć przedmioty domowe lub przekopywać ogródki. Cechy psów pierwotnych sprawiają, że husky nie jest rasą psa dla każdego. Z pewnością nie będzie to też najlepszy pupil dla ludzi, którzy stronią od spacerów i unikają aktywności fizycznej. Nie zmieni tego nawet przestronna posesja, bowiem husky potrzebuje zarówno przestrzeni, jak i stymulacji intelektualnej. Pozostawiony sam w dużym ogrodzie może wykopywać głębokie dołki, niszczyć ogród i wyszukiwać zajęcia, które nie spodobają się właścicielowi.

Husky syberyjski - umiejętne szkolenie i duża dawka aktywności

Już bardzo mały husky jest pełny energii, wyjątkowo wytrzymały i aktywny. Można to wykorzystać w celach szkoleniowych. Małe szczeniaki uwielbiają zabawkę, dlatego warto zapewniać im różnego rodzaju aktywności połączone z nauką posłuszeństwa. Im bardziej atrakcyjna będzie dana zabawa, tym większa szansa, że pieski chętnie wykonają polecenia właściciela.

Haskie syberyjskie mają silny instynkt ciągnięcia, co często jest szczególnym utrudnieniem na spacerach. Nauka chodzenia na luźnej smyczy jest wyjątkowo trudna, a nieciągnące na smyczy haskie należą do rzadkości. Jest to specyficzna cecha tej rasy, nad którą można zapanować lub się z nią pogodzić.

Z natury samodzielny i nieco uparty pies rasy husky będzie posłuszny, jeśli uzna to za atrakcyjne. Dlatego najlepiej sprawdza się szkolenie metodą wzmocnień pozytywnych. Już młode szczeniaki szybko uczą się załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na dworze. Lubią długie spacery u boku swojego właściciela, jednak wymagają to zapewniania nowych bodźców. Stała trasa spacerów szybko okazuje się równie nieatrakcyjna, co pozostawienie psa samego w ogrodzie.

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Zarówno inteligentny owczarek jak i siberiano haskie wymagają bodźców fizycznych oraz umysłowych. Pozostawione same sobie w ogrodzie mogą niszczyć, a czasem także uciekać z posesji w poszukiwaniu nowych wrażeń. Haski to bez wątpienia rasa psa, wymagająca od właściciela sporej ilości czasu. Dorosły pies siberian musi choć w pewnym stopniu rozładować napięcie fizyczne, bez tego stanie się mocno uciążliwy. Dlatego nie są to pieski dla osób zapracowanych i ludzi, którzy stronią od aktywności fizycznych.

Charakterystyka szkolenia siberiano wskazuje na to, że są to psy wręcz stworzone dla osób aktywnych. Te wytrzymałe psy świetnie towarzyszą właścicielom przy bieganiu, trekkingu, jeździe na rowerze czy w aktywności zimowej. Przy większej ilości psów można też organizować zaprzęgi, które przyniosą pupilom wiele radości.

Opinie o rasie i cena za szczeniaki husky

Jakie opinie posiadają psy rasy siberian husky?

Jak już wiemy, haskie syberyjskie posiadają wielu zwolenników. Bez wątpienia jest to bardzo efektowna i majestatyczna rasa psa. Małe szczeniaki wyglądają bardzo uroczo, a ich zdjęcia przyciągają uwagę potencjalnych nabywców. Niestety nie są to psy dla każdego i nie wszyscy radzą sobie z ich wyjątkowo aktywną naturą.

Pies rasy husky syberyjski, czyli siberian haskie siedzący na śniegu, a także jego charakter
Jaki charakter ma husky syberyjski, czyli siberian haskie, jego usposobienie i charakter

Psy rasy husky są doceniane za swoją inteligencję oraz aktywność fizyczną. To, co dla niektórych jest dużą zaletą, dla innych okazuje się większą wadą. Duża aktywność oraz predyspozycje umysłowe sprawiają, że haski syberyjski jest bardzo sprytny i często wie, jak przechytrzyć swojego właściciela. Nieodpowiednio prowadzony może sprawiać przewodnikowi niemałych problemów.

Wszelkie rodzaje negatywnych opinii dotyczą głównie niepożądanych zachowań, które wynikają z niewłaściwego szkolenia. Jednak nawet małe szczeniaki bywają uparte i niesforne, co stanowi duże utrudnienie dla początkującego właściciela czworonoga. Opis ich zachowań może wskazywać na fakt, że są to psy przeznaczone dla osób, które potrafią docenić ich niezależną naturę i są w stanie zapanować nad ogromną ilością energii.

Cena zakupu szczeniaka

W naszym kraju działa wiele hodowli, które specjalizują się w rozmnażaniu siberian husky, jednak wybór nie zawsze jest oczywisty. Cena zakupu szczeniaka z rodowodem ZKWP rozpoczyna się od około 4000-6500 zł. Są to przeważnie psy, które nie mogą brać udziału w wystawach.

W internecie znajdziemy także różne rodzaje ogłoszeń psów wystawowych. Cena za prawidłowo zbudowanego szczeniaka rasy hasky syberyjskiego przeważnie przekracza tu kwotę 6500 zł. Górna cena jest trudna do ustalenia, bowiem wszystko zależy od konkretnego miotu oraz od stawki, której oczekuje hodowla.

Wielokrotnie zdarza się, że cena szczeniąt w jednym miocie jest dość zróżnicowana. Dlatego warto skontaktować się z wybranym hodowcą i dopytać go o szczegóły zakupu szczeniaka. Będzie to podstawa do wyboru pupila o odpowiednim wyglądzie oraz interesujących nas predyspozycjach.

Opis dobrej hodowli husky

Duża popularność rasy sprawiła, że powstało wiele mniejszych i większych hodowli. Niestety nie każda hodowla zapewnia czystość rasy i dba o dobrostan psów hodowlanych. Dlatego wybór nie zawsze jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.

Dobra hodowla przekaże nam wszystkie istotne informacje na temat danego miotu. Opisze predyspozycje rodziców, a także udostępni ich zdjęcia. Co więcej będzie w stanie odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących pielęgnacji i wychowania szczeniaka.

Hodowla podpowie też, ile kosztuje konkretne szczenię z danego miotu, podpowie, który pies sprawdzi się w naszej rodzinie. Co prawda w hodowlach nie ma obowiązku wykonywania dodatkowych badań, jednak jest to dobra praktyka. Dlatego warto dopytać czy przebywające w hodowli haskie syberyjskie posiadają aktualne prześwietlenia w kierunku dysplazji. Jest to choroba o podłożu genetycznym, mogąca przenosić się na szczenięta.

Dobra hodowla podpisze też z kupującym stosowną umowę. Warto ją dokładnie przeczytać i dopytać o ewentualne szczegóły. W umowie pojawią się obowiązki kupującego oraz oświadczenia strony sprzedającej. W przypadku psów przeznaczonych na kolana często pojawia się też zapis o konieczności kastracji. Z pewnością warto wyjaśnić wszystkie powyższe kwestie i wybrać idealnego dla siebie towarzysza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny