Podstawowe informacje o husky syberyjskim

Popularne nazwy:
Arctic Husky (ang.), Siberian Husky (ang.)
Pochodzenie:
Stany Zjednoczone
Kategoria FCI:
Grupa 5 - Szpice i psy pierwotne > Sekcja 1 - Nordyckie psy zaprzęgowe
50 - 56 cm
15 - 23 kg
53 - 60 cm
20 - 28 kg
12 - 14 lat
duża potrzeba ruchu, pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 8000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
250 - 500 zł
Imiona dla husky syberyjski:
Szarki, Wilk, Dama, Duch, Ares, Szejk, Kafel, Mango, Kokos, Perła, Karma

Husky - charakterystyka, cechy, zachowanie, szczególne umiejętności

Siberian husky to jedna z najpopularniejszych ras pierwotnych. Ten żywiołowy i oddany towarzysz pochodzi z rejonu Kołymy, jednak obecnie zjednał sobie miłośników na całym świecie. Poniżej omówimy wygląd i usposobienie psa rasy husky. Omówimy jego szkolenie, wymagania pielęgnacyjne, a także opinie o rasie. Na koniec podpowiemy też ile kosztuje rasowy szczeniak oraz jaka hodowla może być warta naszego zaufania.

Charakterystyka siberian husky – co warto wiedzieć o psach tej rasy?

Wygląd psa rasy husky syberyjski

Siberian husky to pies o średnich rozmiarach ciała. Informacje pochodzące ze wzorca rasy wskazują, że idealna waga dorosłego psa wynosi 20 do 27 kg przy wysokości w kłębie 54 – 60 cm. Suczki tej rasy są delikatniejsze i mniejsze niż psy. Wzorcowa waga dorosłej suczki wynosi 16 do 23 kg, a wzrost w kłębie powinien mieścić się w granicach 50 – 56 cm.

Haskie syberyjskie należą do grupy szpiców i psów w typie pierwotnym. Posiadają płynny, swobodny chód, szpiczaste uczy oraz wyraziste oczy. Dopuszcza się błękitny oraz brązowy kolor oczu. Co ciekawe, siberian husky może posiadać jedno oko o zabarwieniu błękitnym, a drugie o zabarwieniu brązowym. Niektóre osobniki posiadają także dwa kolory na jednym oku, co jest cechą charakterystyczną dla rasy.

Warto także wiedzieć, że rasa psa była przez stulecia wykorzystywana do ciągnięcia sań. Wyróżnia się dużą wytrzymałością i posiada niezwykle gęstą, lekko gładką sierść. Bujny podszerstek i okrywa właściwa pełnią rolę naturalnego izolatora termicznego sprawiającego, że haskie są dobrze zabezpieczone przed działaniem niskich temperatur. Ich lekki chód oraz proporcjonalna budowa ciała wywołują wrażenie, jakby psy poruszały się bez żadnego wysiłku. Jest to zapewne związane z pierwotnym przeznaczeniem rasy i koniecznością pokonywania przez nią wielu kilometrów w trudnych warunkach terenowych. Haskie syberyjskie to rasa psa, który świetnie odnajduje się w roli towarzysza na wyjątkowo długie i aktywne spacery.

Prawdziwy charakter siberian husky

Wiemy już jak wygląda rasowy pies siberian husky, warto też zapoznać się z jego charakterem, który jest przedmiotem zainteresowania wielu miłośników czworonogów. Pies rasy siberian husky wyróżnia się dużą inteligencją oraz bystrością. Jest czujny, bardzo spostrzegawczy i chętny do kontaktu z człowiekiem. Siberiano huskie to psy, które dobrze dogadują się z osobami dorosłymi oraz z dziećmi. Zarówno małe szczeniaki, jak i dorosłe pupile są ciągle chętne do zabawy, a także radosne w kontaktach z człowiekiem. Posiadają niepohamowaną ilość energii, którą bardzo trudno opanowywać.

Opis zachowań wskazuje na to, że pieski tej rasy świetnie sprawdzają się w większych rodzinach. Pies silnie przywiązuje się do każdego członka swojego stada, odpowiednio prowadzony nie sprawia też konfliktów w relacjach z innymi psami lub kotami. Radosne zachowanie łączy się z niską konfliktowością. Psy rasy siberian husky rzadko próbują dominować, są wręcz przyjazne i czułe. Co ciekawe, dorosłe pieski wykazują przyjazne cechy charakteru także w stosunku do innych, nieznanych czworonogów. Ich niezwykle żywiołowe i radosne usposobienie sprawiają, że pupile chętnie bawią się na placach zabaw dla psów i z przyjemnością poznają innych przedstawicieli swojego gatunku.

Nasz inteligentny i łagodny towarzysz dogada się z innymi psami o średniej wielkości (na przykład owczarek). Niekiedy występują pewne problemy w kontaktach z mniejszymi czworonogami, bowiem są to pieski zbyt delikatne. Dorosły siberian huskie musi być nauczony kontaktu z mniejszymi pupilami już od czasów szczenięcych. Dzięki temu będzie wobec nich łagodny i delikatny. Warto przy tym pamiętać, iż niewłaściwie socjalizowane pieski mogą wykazywać zachowanie łowieckie. Stąd niekiedy chęć pogonienia za małym kotem czy psem. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z charakterystyką psa rasy husky.

Charakter huskie to także duża doza niezależności. Co prawda pieski mogą wyglądać jak maskotka, jednak są też uparte i potrafią postawić na swoim. Nawet najlepiej szkolone pieski siberian husky nie są bezwzględnie posłuszne swojemu właścicielowi. Ich niezależne usposobienie sprawia, że często ignorują komendy, które bardzo dobrze znają. Mogą też oddalać się od swojego właściciela na spacerach, a żadna atrakcyjna nagroda nie jest skuteczna w stu procentach.

Z uwagi na nieco niezależne i uparte usposobienie, pies rasy husky nie jest idealnym pupilem dla osoby początkującej. Haskie nie będą też najlepszą opcją dla osób, które oczekują od pupila bezwzględnego posłuszeństwa. Pozostawione same sobie często okazują się bardzo problematyczne, mogą niszczyć przedmioty domowe lub przekopywać ogródki. Cechy psów pierwotnych sprawiają, że husky nie jest rasą psa dla każdego. Z pewnością nie będzie to też najlepszy pupil dla ludzi, którzy stronią od spacerów i unikają aktywności fizycznej. Nie zmieni tego nawet przestronna posesja, bowiem husky potrzebuje zarówno przestrzeni, jak i stymulacji intelektualnej. Pozostawiony sam w dużym ogrodzie może wykopywać głębokie dołki, niszczyć ogród i wyszukiwać zajęcia, które nie spodobają się właścicielowi.

Husky syberyjski - umiejętne szkolenie i duża dawka aktywności

Już bardzo mały husky jest pełny energii, wyjątkowo wytrzymały i aktywny. Można to wykorzystać w celach szkoleniowych. Małe szczeniaki uwielbiają zabawkę, dlatego warto zapewniać im różnego rodzaju aktywności połączone z nauką posłuszeństwa. Im bardziej atrakcyjna będzie dana zabawa, tym większa szansa, że pieski chętnie wykonają polecenia właściciela.

Haskie syberyjskie mają silny instynkt ciągnięcia, co często jest szczególnym utrudnieniem na spacerach. Nauka chodzenia na luźnej smyczy jest wyjątkowo trudna, a nieciągnące na smyczy haskie należą do rzadkości. Jest to specyficzna cecha tej rasy, nad którą można zapanować lub się z nią pogodzić.

Z natury samodzielny i nieco uparty pies rasy husky będzie posłuszny, jeśli uzna to za atrakcyjne. Dlatego najlepiej sprawdza się szkolenie metodą wzmocnień pozytywnych. Już młode szczeniaki szybko uczą się załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na dworze. Lubią długie spacery u boku swojego właściciela, jednak wymagają to zapewniania nowych bodźców. Stała trasa spacerów szybko okazuje się równie nieatrakcyjna, co pozostawienie psa samego w ogrodzie.

Zarówno inteligentny owczarek jak i siberiano haskie wymagają bodźców fizycznych oraz umysłowych. Pozostawione same sobie w ogrodzie mogą niszczyć, a czasem także uciekać z posesji w poszukiwaniu nowych wrażeń. Haski to bez wątpienia rasa psa, wymagająca od właściciela sporej ilości czasu. Dorosły pies siberian musi choć w pewnym stopniu rozładować napięcie fizyczne, bez tego stanie się mocno uciążliwy. Dlatego nie są to pieski dla osób zapracowanych i ludzi, którzy stronią od aktywności fizycznych.

Charakterystyka szkolenia siberiano wskazuje na to, że są to psy wręcz stworzone dla osób aktywnych. Te wytrzymałe psy świetnie towarzyszą właścicielom przy bieganiu, trekkingu, jeździe na rowerze czy w aktywności zimowej. Przy większej ilości psów można też organizować zaprzęgi, które przyniosą pupilom wiele radości.

Opinie o rasie i cena za szczeniaki husky

Jakie opinie posiadają psy rasy siberian husky?

Jak już wiemy, haskie syberyjskie posiadają wielu zwolenników. Bez wątpienia jest to bardzo efektowna i majestatyczna rasa psa. Małe szczeniaki wyglądają bardzo uroczo, a ich zdjęcia przyciągają uwagę potencjalnych nabywców. Niestety nie są to psy dla każdego i nie wszyscy radzą sobie z ich wyjątkowo aktywną naturą.

Psy rasy husky są doceniane za swoją inteligencję oraz aktywność fizyczną. To, co dla niektórych jest dużą zaletą, dla innych okazuje się większą wadą. Duża aktywność oraz predyspozycje umysłowe sprawiają, że haski syberyjski jest bardzo sprytny i często wie, jak przechytrzyć swojego właściciela. Nieodpowiednio prowadzony może sprawiać przewodnikowi niemałych problemów.

Wszelkie rodzaje negatywnych opinii dotyczą głównie niepożądanych zachowań, które wynikają z niewłaściwego szkolenia. Jednak nawet małe szczeniaki bywają uparte i niesforne, co stanowi duże utrudnienie dla początkującego właściciela czworonoga. Opis ich zachowań może wskazywać na fakt, że są to psy przeznaczone dla osób, które potrafią docenić ich niezależną naturę i są w stanie zapanować nad ogromną ilością energii.

Cena zakupu szczeniaka

W naszym kraju działa wiele hodowli, które specjalizują się w rozmnażaniu siberian husky, jednak wybór nie zawsze jest oczywisty. Cena zakupu szczeniaka z rodowodem ZKWP rozpoczyna się od około 4000-6500 zł. Są to przeważnie psy, które nie mogą brać udziału w wystawach.

W internecie znajdziemy także różne rodzaje ogłoszeń psów wystawowych. Cena za prawidłowo zbudowanego szczeniaka rasy hasky syberyjskiego przeważnie przekracza tu kwotę 6500 zł. Górna cena jest trudna do ustalenia, bowiem wszystko zależy od konkretnego miotu oraz od stawki, której oczekuje hodowla.

Wielokrotnie zdarza się, że cena szczeniąt w jednym miocie jest dość zróżnicowana. Dlatego warto skontaktować się z wybranym hodowcą i dopytać go o szczegóły zakupu szczeniaka. Będzie to podstawa do wyboru pupila o odpowiednim wyglądzie oraz interesujących nas predyspozycjach.

Opis dobrej hodowli husky

Duża popularność rasy sprawiła, że powstało wiele mniejszych i większych hodowli. Niestety nie każda hodowla zapewnia czystość rasy i dba o dobrostan psów hodowlanych. Dlatego wybór nie zawsze jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.

Dobra hodowla przekaże nam wszystkie istotne informacje na temat danego miotu. Opisze predyspozycje rodziców, a także udostępni ich zdjęcia. Co więcej będzie w stanie odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących pielęgnacji i wychowania szczeniaka.

Hodowla podpowie też, ile kosztuje konkretne szczenię z danego miotu, podpowie, który pies sprawdzi się w naszej rodzinie. Co prawda w hodowlach nie ma obowiązku wykonywania dodatkowych badań, jednak jest to dobra praktyka. Dlatego warto dopytać czy przebywające w hodowli haskie syberyjskie posiadają aktualne prześwietlenia w kierunku dysplazji. Jest to choroba o podłożu genetycznym, mogąca przenosić się na szczenięta.

Dobra hodowla podpisze też z kupującym stosowną umowę. Warto ją dokładnie przeczytać i dopytać o ewentualne szczegóły. W umowie pojawią się obowiązki kupującego oraz oświadczenia strony sprzedającej. W przypadku psów przeznaczonych na kolana często pojawia się też zapis o konieczności kastracji. Z pewnością warto wyjaśnić wszystkie powyższe kwestie i wybrać idealnego dla siebie towarzysza.

Rasowe husky, czyli psy o niebieskich oczach i puchatej sierści budzą zachwyt. Ich łagodne usposobienie sprawia, że zdobywają popularność jako psy rodzinne. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie są to psy zaprzęgowe Eskimosów. Dowiedz się skąd pochodzą husky i jakie są rodzaje tej rasy. Opiszemy jak wygląda rasowy husky. Podamy informacje o zaletach i wadach tej rasy, dzięki czemu zdecydujesz czy jest to pies dla ciebie.

Husky - informacje o rasie, pochodzenie, rodzaje

Pies haskie o niebieskich oczach i puchatym futrze z przewagą bieli, kojarzy się z eskimoskimi psami zaprzęgowymi. Nic bardziej mylnego. Rasowe husky pochodzą z Syberii, gdzie od 3 tysięcy lat lud Czukczów używał ich do ciągnięcia psich zaprzęgów. Czukcze musieli pokonywać duże odległości w czasie polowań i wyhodowali psa, który miał być nieduży, lecz tak silny, aby mógł ciągnąć upolowaną zdobycz. Gdy potrzebowali ciągnąć duży ładunek, pożyczali psy od sąsiadów i zaprzęgali do sań nawet do 20 psów.

Dopiero w XX wieku haskie zostały sprowadzone do Kanady, aby wziąć udział w wyścigu psich zaprzęgów. Początkowo wyśmiewano je jako pieski za małe do wyścigów sań. Lecz gdy zaprzęgi silnych i wytrzymałych haskie zaczęły wygrywać wyścigi, rasa zdobyła uznanie i upowszechniła się w USA i Kanadzie.

Czy husky to jedna rasa czy są różne rodzaje husky? Rasowe husky to rasa husky syberyjski sklasyfikowana przez FCI w grupie 5, szpiców i ras pierwotnych. Podobne psy z Alaski, czyli alaskan husky, to rasa niezarejestrowana przez FCI i przez niektórych uznawana za mieszańce. Rasa ta przywędrowała na Alaskę wraz z emigrantami z Rosji. Natomiast psy zaprzęgowe Inuitów z północnej Ameryki to Alaskan Malamute.

Wydaje się, że siberian husky i alaskan malamute wygląda tak samo. Rasy te są często mylone. Jednak alaskan malamute jest większy niż husky syberyjski i nie ma charakterystycznych niebieskich oczu. Usposobienie tych ras także się różni. Szkolony od szczeniaka malamut będzie posłuszny, podczas gdy siberian jest trudny do szkolenia i nieposłuszny. W odrużnieniu od malamuta, siberian nie znosi samotności i bezczynności.

Husky syberyjski - opis rasy

Zastanawiając się jak wygląda husky, od razu przychodzi na myśl pies o niebieskich oczach. Oczy husky mają kształt migdałów i są lekko skośne. Mają kolor jasno niebieski lub brązowy. Często można spotkać psa husky, który ma jedno oko niebieskie, a drugie brązowe.

Opis husky można zacząć od charakterystycznego umaszczenia. Umaszczenie husky może być bardzo różne, od białego do czarnego. Najczęściej spotykane kolory to czarny, szary, wilczasty, srebrzysty, rudy, czekoladowy i złocisty z bielą, także pinto (łaciaty). Sierść husky jest bardzo gęsta z podszerstkiem. Pielęgnacja sierści husky nie jest trudna. Wystarczy psa czesać od czasu do czasu. Warto jednak pamiętać, że husky mocno linieje.

Usposobienie husky można określić jako przyjazne, radosne i łagodne. Dlatego też nie nadaje się on na psa stróżującego. Ten towarzyski i żywiołowy pies wymaga jednak doświadczonego opiekuna, którego nie zdominuje.

Jako psy pochodzące z dalekiej północy, są lepiej przystosowane do zimy. Podczas upałów powinny mieć stały dostęp do wody, zaś dłuższe treningi należy wykonywać rano. Mimo dużej wytrzymałości, husky źle znoszą nagłe zmiany temperatury. Po kąpieli psa trzeba dokładnie wysuszyć, zanim wypuścimy go na spacer zimą.

Siberian husky - czy to pies dla ciebie?

Decydując się na pieski husky warto dobrze wybrać hodowlę i sprawdzić przodków szczeniaka. Cena zależy od tego czy będzie on z rodowodem czy bez. Szczeniak husky kosztuje od 2 do 5 tysięcy zł. Cena i piękny wygląd psa nie powinny być warunkiem decydującym. Zanim się zdecydujesz poznaj opis tej rasy, wiarygodne informacje o zaletach i wadach.

Husky syberyjski wymaga bardzo dużo ruchu. Nie jest to pies dla domatorów i osób wymagających od psa posłuszeństwa. Może mieszkać w bloku, ale musi się wybiegać, w przeciwnym razie będzie niszczył rzeczy w mieszkaniu. Ponadto opiekun musi poświęcić mu dużo uwagi, gdyż pieski te nie znoszą samotności.

Warto wiedzieć, że huskie ma skłonności do ucieczek. Jeśli husky ma mieszkać w ogrodzie, należy zbudować wysokie ogrodzenie na solidnej podmurówce. Dwumetrowy płot nie stanowi dla niego przeszkody.

Ogród nie zastąpi psu spacerów i sportów, gdyż jest to rasa wymagająca bardzo dużo ruchu. Nie wystarczy jeśli pójdziesz z husky na spacer na smyczy. Ten pies wymaga biegania. Będzie idealnym towarzyszem dla osób uprawiających jogging, bieganie lub jazdę na rowerze. Idealną aktywnością są dla nich psie sporty czy wyścigi.

Husky ma dość trudny charakter i nie jest to rasa dla początkujących. Rasa ta uchodzi za niełatwą do szkolenia i niezależną. Skłonność do nieposłuszeństwa i niechęć do słuchania komend to wady psów husky. Szczeniak szybko się nudzi w czasie szkolenia. Dodatkowo są to pieski niejadki i trudno je skusić smakołykiem. Jeśli zależy ci na psie posłusznym, wybierz inną rasę.

Husky świetnie sprawdzają się jako psy dla rodziny z dziećmi. Są towarzyskie i lubią spędzać czas z rodziną. Husky świetnie dogadują się z dziećmi. Jednak z powodu dużej żywiołowości i siły tych psów, nie należy ich zostawiać z małymi dziećmi bez nadzoru.

Zalety tego psa to wytrzymałość i odporność. Świetnie nadają się dla ludzi aktywnych, którzy lubią bieganie lub uprawianie sportów z psem. Niektórzy miłośnicy tej rasy mają mają ich całe stado i spędzają wolny czas prowadząc psi zaprzęg.

Zalety i wady husky syberyjski

Zalety
  • chętny do współpracy z człowiekiem
  • łatwa pielęgnacja
  • można uprawiać z nim sporty
  • przyjacielski
Husky syberyjski to dobry psi towarzysz, jeżeli opiekun zapewnia mu właściwą ilość ruchu i realizuje potrzeby pupila. Jest oddany, łatwy w pielegnacji i chętny do pracy z opiekunem.
Wady
  • instynkt łowiecki
  • niezależność
Husky może wykazywać się dużą dawką instynktu łowieckiego i uciekać od opiekuna lub polować na niektóre zwierzęta np. kury.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • oczy w kształcie migdała,
  • trójkątne uszy,
  • prosty grzbiet,
  • średniej długości kufa,
  • mocny grzbiet,
  • zgryz nożycowy,
  • łukowata szyja
Husky syberykski ma mocne i dobrze zarysowane mięśnie. Charakteryzuje się proporcjonalną budową ciała.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • czarne,
  • rude,
  • szare,
  • aguti
Kolor oczu:
  • brązowe,
  • niebieskie

Galeria zdjęć - Husky syberyjski

Charakter husky syberyjski

Charakter:
Potrzeba ruchu:
  • duża potrzeba ruchu,
  • pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Husky syberyjski jest zwykle miły wobec obcych i nie nadaje się na stróża. Rasa opisywana jest jako przyjazna i łagodna.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Husky syberyjski może dać się ponieść instynktowi łowieckiemu.
Użytkowanie:
Husky syberyjski to pies zaprzęgowy. Jest stadnym zwierzęciem, które potrzebuje dużo ruchu.
Poddawany próbom pracy:
nie

Husky syberyjski - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Husky syberyjski szybko się uczy, ale nie zawsze jest całkowicie posłuszny. Będzie dobrym kompanem dla aktywnych opiekunów, którzy rozumieją psie potrzeby.
Dla kogo się nadaje:
Husky syberyjski to pies dla osób aktywnych. Lubią biegać i brać udział w zawodach sportowych.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Husky syberyjski to pies cierpliwy i łagodny. Może mieszkać w domu z dzieckiem. Zabawy psa i dzieci należy jednak nadzorować.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Husky syberyjski to pies, który źle znosi samotność. Nie powinien być izolowany od rodziny i opiekunów. Można go jednak nauczyć zostawania prze opiekuna przez kilka godzin.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Husky syberyjski szybko i łatwo się uczy, choć nie zawsze będzie "ślepo posłuszny".

Pielęgnacja husky syberyjski

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Ważne jest regularne szczotkowanie, ale dbanie o sierść husky nie jest zbyt trudne. Konieczne jest skracanie pazurów, dbanie o higienę jamy ustnej pupila, a także okazjonalne kąpanie psa.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla psów ras dużych,
  • karma dla psów aktywnych
Husky syberyjski wymaga wysokiej jakości karmy gotowej (mokrej lub suchej) lub dobrze zbilansowanej diety domowej/surowej. Posiłki powinny być dopasowane do wieku psa, jego aktywności oraz specyficznych potrzeb np. alergii pokarmowych.
Podatność na choroby:
Husky syberyjski trafia do gabinetu weterynaryjnego m.in. z powodu kontuzji wynikających z ich aktywności, chorób dermatologicznych, czy dysplazji.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz inne psy podobne do husky syberyjski