Hodowla mrówek – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć
Dosyć nietypowym hobby, które okazuje się znacznie ciekawsze, niż może się początkowo wydawać, jest hodowla mrówek. Obserwowanie owadów stanowi świetne zajęcie w czasie wolnym, a opieka nad nimi nie będzie dużym wyzwaniem. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ich temat.
Kolonia mrówek – co warto wiedzieć?
Każda kolonia mrówek przypomina swoimi zwyczajami zaawansowaną społeczność kastową. Owady świetnie znają swoje zadania i oddają się im z wielkim zaangażowaniem. Obserwowanie ich życia, codziennego funkcjonowania i rozwoju jest intrygującym zajęciem, z którego można dowiedzieć się więcej o współpracy, odpowiedzialności i efektywnej pracy.
W kolonii znajduje się jedna królowa, której zadaniem jest składanie jaj, oraz wiele robotnic zajmujących się utrzymaniem dobrych warunków w gnieździe. Mrówki potrafią przystosować się do różnych warunków – nawet tych sztucznych, dlatego sprawdzają się jako zwierzątka domowe. Natomiast, aby owady mogły swobodnie się rozwijać, należy dowiedzieć się więcej o ich specyficznych potrzebach, które mogą być zależne od pory roku czy gatunku.
Bliższe zapoznanie się ze światem mrówek jest możliwe dzięki prowadzeniu własnej hodowli. To dobra propozycja nie tylko dla dorosłych miłośników przyrody, ale także dla dzieci chcących opiekować się domowymi pupilami. Troszczenie się o kolonie nie jest zbyt wymagające. Nie wiąże się z wieloma wydatkami ani skomplikowaną opieką nad hodowlą.
Co jest potrzebne do hodowli mrówek?
Mrówki można złapać nawet samodzielnie. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że wybierasz odpowiedni gatunek, sprawdź profesjonalne sklepy zajmujące się sprzedażą owadów i osprzętu potrzebnego do opieki nad nimi. Gotowe zestawy do prowadzenia hodowli – również dla początkujących – znajdziesz przykładowo w asortymencie MrowSon. Specjalne gniazda dla mrówek nazywają się formikaria. To właśnie one zapewniają owadom środowisko do życia w domowych warunkach.
Poza tym do opieki przydadzą się: poidła, karmidełka i pipety pomocne w przypadku dostarczania pożywienia mrówkom. Przydatne mogą okazać się też probówki, gdzie w kontrolowanym środowisku można obserwować królową. Wraz z dalszym rozwojem kolonii warto poszerzyć formikarium o dodatkowe areny zapewniające więcej przestrzeni owadom.
O czym należy pamiętać podczas opieki nad mrówkami?
Kluczowym aspektem prowadzenia hodowli jest wybór gatunku mrówek. To ważne z uwagi na to, że owady różnią się zachowaniem i potrzebami. Niektóre są bardziej aktywne w ciągu dnia, inne potrzebują od właściciela więcej troski. Dla początkujących zalecany jest Messor barbarus. Należy dowiedzieć się, jak często trzeba karmić mrówki. W zależności od gatunku tych owadów trzeba dopasować nie tylko częstotliwość dostarczania pożywienia, ale także jego rodzaj.
Kolejną ważną kwestią jest nazywane potocznie „zimowanie”. Niektóre owady wymagają przejścia w stan hibernacji do zapewniania sobie lepszego rozwoju. Dzięki temu kolonia pozostaje zdrowa. Zazwyczaj trwa to około 2 miesięcy. Warto przeprowadzić hibernowanie mrówek podczas zimy. Jednak zanim do tego dojdzie, należy zapewnić owadom odpowiednią dietę.
Choć prowadzenie hodowli mrówek nie jest wyjątkowo skomplikowanym hobby, nadal wymaga znajomości konkretnych informacji na temat owadów. Należy dowiedzieć się więcej o ich specyficznych potrzebach dotyczących środowiska, w którym najlepiej funkcjonują.